Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-11 17:11
Waldemar Wesołowski

Świąteczne życzenia dla dzieci z Hospicjum Domowego

Blisko 3 tysiące listów i kartek świątecznych trafi do pacjentów z Hospicjum Domowego dla Dzieci Dolnego Śląska oraz ich bliskich. To owoc wielkopostnej akcji charytatywnej pt. „Poczta z Serca”.

konferencja prasowa

Włączyło się do niej 31 parafii i 25 szkół z terenu diecezji legnickiej. O efektach tegorocznych inicjatyw KSM-u poinformowano podczas konferencji prasowej w Legnicy.

Ks. Janusz Wilk, asystent kościelny legnickiego KSM-u przypomniał, że „Poczta z Serca” to inicjatywa, której celem było uwrażliwienie na potrzeby podopiecznych Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska i ich rodzin. Do inicjatywy można było włączyć się przez napisanie kartki wielkanocnej.  

„Już na początku Wielkiego Postu do szkół i parafii trafiły specjalne skrzynki pocztowe, do których można było wrzucać kartki i listy. Większość kartek została wykonana własnoręczne przez dzieci i młodzież. Niektóre zawierały drobne prezenty w postaci słodyczy, maskotek oraz zabawek i dekoracji wykonanych z masy solnej lub papieru” – dodał ks. Wilk. 

Zebrane skrzynki zostały przywiezione w Niedzielę Palmową do Legnicy i niesione były w Marszu dla Życia i Rodziny. Ich przekazanie na ręce dr n. med. Krzysztofa Szmyd, kierownik Hospicjum nastąpiło podczas wtorkowej konferencji prasowej.

„To dla nas ważna sprawa. Podczas trwania tej akcji z pewnością wiele mówiono o naszym hospicjum, o jego potrzebach i zadaniach. Ta informacja jest ważna, zwłaszcza dla rodziców, którzy muszą zmierzyć się z dramatem odchodzenia swojego dziecka. Dzięki tej informacji ludzie starsi i młodzi dowiedzieli się, że istnieje takie miejsce, w którym każda osoba potrzebująca otrzyma specjalistyczne wsparcie” – powiedział dr Szmyd.

Podkreślił też, że nie spodziewał się aż takiego odzewu. „Wszystkie kartki i listy są piękne, pełne radości i nadziei. To ważne, zwłaszcza dla osób przeżywających życiowe dramaty” – dodał. Listy i kartki będą zanoszone przez personel hospicjum do małych pacjentów i ich rodzin.

Na konferencji obecna była również Joanna Krzeszowiak, koordynator okołoporodowej opieki hospicyjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza- Radeckiego we Wrocławiu (hospicjum perinatalne). Przypomniała, że zadaniem tej wyjątkowej placówki jest wspomaganie rodziców, którzy oczekując narodzin swojego dziecka, otrzymali informację o ciężkiej, letalnej chorobie ich dziecka. 

„Nasza placówka istnieje po to, by przedstawić rodzicom możliwość innego wyboru niż przerwanie ciąży. Tworzą ją pediatrzy, neonatolodzy, położnicy, położne, genetycy, psychologowie oraz duszpasterze. Chodzi o to, by pomóc rodzicom w przyjęciu i zaakceptowaniu niepomyślnej diagnozy dotyczącej ich dziecka. Hospicjum towarzyszy rodzicom w czasie odchodzenia dziecka oraz wspiera ich w okresie żałoby” – podkreśliła Joanna Krzeszowiak.

Tegoroczna akcja „Poczta z Serca” miała za zadanie uwrażliwienie wszystkich ludzi na wartość życia ludzkiego, a także zachęcenie do konkretnej pomocy. Ważnym celem była też informacja dotycząca instytucji, które niosą pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.


Ks. Waldemar Wesołowski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-04-11 14:47:36
miniaturka

W chrześcijanach umacnia się gotowość na męczeństwo

„Spodziewamy się kolejnych zamachów. Jesteśmy gotowi na męczeństwo” – tak zamachy w Egipcie komentuje biskup katolickiego Kościoła koptyjskiego Kyrillos William.
2017-04-11 15:20:50
miniaturka

"Pogotowie SMS" - 20 sióstr zakonnych modli się za kapłanów

"Pogotowie SMS" to kolejna po modlitwie za kapłanów przed Wielkim Czwartkiem akcja serwisu kaplani.com.pl. W samym serwisie nazywana jest "sekcją szybkiego reagowania". - Ta forma prośby o modlitwę jest przeznaczona jedynie dla kapłanów.
2017-04-11 15:41:24
miniaturka

Życzenia Przewodniczącego KEP dla Żydów z okazji Paschy

Doświadczania obecności Pana Boga w codziennym życiu – życzył wspólnocie Żydów w Polsce z okazji świąt paschalnych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2017-04-11 18:02:57
miniaturka

Papież telefonuje do rodziców zamordowanej 21-letniej Argentynki

Papież Franciszek dowiedziawszy się o zamordowaniu Micaeli García, młodej działaczki zaangażowanej w zwalczanie przemocy względem kobiet, zadzwonił do jej rodziców.
2017-04-11 18:35:35
miniaturka

Australia: wcześniejsze Msze Krzyżma

W niektórych diecezjach Australii już w pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia odprawiane są Msze Krzyżma, podczas których święci się oleje. Jedną z takich liturgii sprawowano w Wielki Wtorek w katedrze w Melbourne.
2017-04-12 08:13:25
miniaturka

Abp Paglia o Amoris laetitia: nie dla błogosławienia ran

Papież Franciszek nie błogosławi ran. Patrzy im prosto w oczy, ale po to, by je uzdrowić – podkreśla abp Vincenzo Paglia, prezes Papieskiej Akademii Pro Vita, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.