Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-11 15:48
S. Zielińska / BP KEP

Życzenia Przewodniczącego KEP dla Żydów z okazji Paschy

Doświadczania obecności Pana Boga w codziennym życiu – życzył wspólnocie Żydów w Polsce z okazji świąt paschalnych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

– Niech Wszechmogący Bóg, który wyprowadził Izraelitów z Egiptu i pragnie udoskonalenia człowieka i świata, darzy wszystkich pokojem i swym błogosławieństwem – napisał Przewodniczący Episkopatu w liście przesłanym na ręce rabina Michaela Schudricha.


Publikujemy treść życzeń:

Szanowny Panie Rabinie wraz ze wspólnotą Żydów w Polsce!

Pascha to czas pamięci o działaniu Boga, który prowadzi człowieka i ludzkość do wolności. Dobrze wyrażają to Psalmy 113-118 czytane podczas świątecznego wieczoru oraz cała haggada – opowieść o tym jak wielkie rzeczy uczynił Bóg dla swego ludu. Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, który jest także Bogiem chrześcijan, nie tylko daje swe dary i łaski, ale przede wszystkim jest obecny pośród swego ludu.

Święta paschalne to czas dziękczynienia także za tę obecność. Niech więc Psalm 117, tak mocno związany ze świętowaniem Paschy, będzie naszą wspólną modlitwą:

„Chwalcie Pana, wszystkie narody,

wysławiajcie Go wszystkie ludy,

bo jego łaska nad nami potężna,

a wierność Pana trwa na wieki” (Ps 117,1-2).

Z okazji świąt paschalnych życzę wspólnocie Żydów w Polsce doświadczania obecności Pana Boga w codziennym życiu. Niech Wszechmogący Bóg, który wyprowadził Izraelitów z Egiptu i pragnie udoskonalenia człowieka i świata, darzy wszystkich pokojem i swym błogosławieństwem.

 Szczęśliwego święta Pesah – Hag Pesah Sameah!


+Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)


Warszawa, 10 kwietnia 2017 / 14 Nissan 5777

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-11 14:25:29
miniaturka

Franciszek o czułości jako najdroższym lekarstwie świata

Najdroższym lekarstwem, jakie możemy dać chorym dzieciom, jest czułość. By je zapewnić, trzeba zaangażować całego siebie, włożyć w to serce i miłość – mówił Papież podczas spotkania z pacjentami i personelem szpitala Dzieciątka Jezus.
2017-04-11 14:47:36
miniaturka

W chrześcijanach umacnia się gotowość na męczeństwo

„Spodziewamy się kolejnych zamachów. Jesteśmy gotowi na męczeństwo” – tak zamachy w Egipcie komentuje biskup katolickiego Kościoła koptyjskiego Kyrillos William.
2017-04-11 15:20:50
miniaturka

"Pogotowie SMS" - 20 sióstr zakonnych modli się za kapłanów

"Pogotowie SMS" to kolejna po modlitwie za kapłanów przed Wielkim Czwartkiem akcja serwisu kaplani.com.pl. W samym serwisie nazywana jest "sekcją szybkiego reagowania". - Ta forma prośby o modlitwę jest przeznaczona jedynie dla kapłanów.
2017-04-11 17:17:40
miniaturka

Świąteczne życzenia dla dzieci z Hospicjum Domowego

Blisko 3 tysiące listów i kartek świątecznych trafi do pacjentów z Hospicjum Domowego dla Dzieci Dolnego Śląska oraz ich bliskich. To owoc wielkopostnej akcji charytatywnej pt. „Poczta z Serca”.
2017-04-11 18:02:57
miniaturka

Papież telefonuje do rodziców zamordowanej 21-letniej Argentynki

Papież Franciszek dowiedziawszy się o zamordowaniu Micaeli García, młodej działaczki zaangażowanej w zwalczanie przemocy względem kobiet, zadzwonił do jej rodziców.
2017-04-11 18:35:35
miniaturka

Australia: wcześniejsze Msze Krzyżma

W niektórych diecezjach Australii już w pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia odprawiane są Msze Krzyżma, podczas których święci się oleje. Jedną z takich liturgii sprawowano w Wielki Wtorek w katedrze w Melbourne.