Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-10 09:39
RA

Rekolekcje dla małżeństw z Ruchu Equipes Notre-Dame

Pod hasłem „Usiądźmy razem” w Licheniu Starym w dniach 4-6 listopada br. odbyły się rekolekcje dla par należących do Ruchu Equipes Notre-Dame (EN-D).

Parą odpowiedzialną za rekolekcje byli państwo Małgorzata i Joachim Grzonkowie, którzy prowadzili konferencje, modlitwę poranną, adorację Najświętszego Sakramentu oraz dzielili się świadectwem własnego życia małżeńskiego. Jedną z konferencji zatytułowaną „Małżeństwo drogą świętości” poprowadził ks. Piotr Kieniewicz MIC, marianin, dyrektor Ośrodka Wsparcia Płodności „Naprotechnologia” w Licheniu. Z kolei opiekę duchową nad uczestnikami sprawował ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu.

Zdaniem państwa Mirosławy i Romana Sieradzkich nadrzędnym celem licheńskich rekolekcji  było pochylenie się nad dialogiem małżeńskim:

„Prowadzący spotkania Małgorzata i Joachim pokazali, jak ważne jest w małżeństwie budowanie relacji. Podczas „usiądźmy razem” małżonkowie są tylko dla siebie, lepiej się poznają, otwierając się przed sobą, stając w prawdzie i zaufaniu. Pamiętać przy tym należy, aby odbywało się to w duchu służby i z największą delikatnością. Rekolekcje mają służyć formacji duchowej małżonków, którzy weszli na drogę przez Ruch END proponowaną”.

Uczestnicy rekolekcji mieszkali w Papieskim Domu Rekolekcyjnym w starej części licheńskiego Sanktuarium. Licheń jest wybierany na miejsce rekolekcji z kilku względów – centralnego usytuowania, dobrej bazy noclegowej a także bliskości Matki Bożej. W tym roku formacyjnym rekolekcje Ruchu EN-D zaplanowane są także w Pniewach, Nysie, Zaniemyślu, Kluczborku, Popowie Letnisku oraz Wadowicach.

Rekolekcje są jednym z punktów formacji w Ruchu EN-D, a każde małżeństwo ma obowiązek uczestniczenia raz do roku w rekolekcjach zamkniętych minimum 48-godzinnych. Dlatego też większość rekolekcji to rekolekcje weekendowe (wyjątek stanowią rekolekcje wakacyjne trwające tydzień).

Ruch Equipes Notre-Dame został założony w 1939 roku przez francuskiego duchownego, ks. Henri Caffarela. Jest to ruch świecki na prawie kanonicznym zatwierdzony przez Ojca Świętego. Na świecie łącznie istnieje ok. 12 tysięcy ekip, z czego w Polsce jest ich ponad 200. Jedna ekipa może zrzeszać od 4 do 7 małżeństw. Każda posiada doradcę duchowego, będącego przedstawicielem Chrystusa i Kościoła. W Regionie Polska aktualnie istnieje 5 sektorów: Wielkopolski, Mazowiecki, Śląski, Kujawski oraz Małopolski. W parafii pw. św. Doroty w Licheniu funkcjonują 3 ekipy zrzeszające 10 małżeństw.

Więcej informacji o ruchu EN-D można znaleźć na stronie internetowej www.end.org.pl.

Licheń Stary, 08 listopada 2016 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy