Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-10 14:47
S. Zielińska / KAI

Kard. Schönborn przerażony zamachem na modlących się chrześcijan w Egipcie

„Każdy, kto ma ludzkie uczucia, może reagować tylko przerażeniem na fakt, że celem zamachu stali się niewinni ludzie uczestniczący w religijnych obrzędach w świątyni” - powiedział austriackiej agencji katolickiej „Kathpress” kard. Christoph Schönborn.

Autor/źródło: Th1979 /commons.wikimedia.org

Z przerażeniem i współczuciem zareagował przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii na wczorajsze zamachy bombowe przeciwko chrześcijańskim Koptom w Egipcie.

Kardynał Christoph Schönborn tuż po zamachu przekazał wyrazy współczucia i solidarności biskupowi Anba Gabrielowi, stojącemu na czele wspólnoty koptyjskiej w Wiedniu.

Jednocześnie hierarcha  zaapelował do wiernych, aby w Wielkim Tygodniu w sposób szczególny modlili się za chrześcijan koptyjskich, za ludzi w Egipcie oraz za papieża Franciszka, który pod koniec kwietnia złoży wizytę w Kairze.

W obliczu tego “niepojętego czynu” tym bardziej cieszy fakt, że mimo wszystko papież planuje swoją podróż do Egiptu, stwierdził arcybiskup Wiednia. Zwłaszcza w tych dniach jest to „bardzo mocny znak”, gdy Franciszek spotka się zarówno z chrześcijanami koptyjskimi, jak i z najwyższymi autorytetami islamu sunnickiego uniwersytetu Al.-Azhar. „Tym samym papież pokazuje, jak ważna jest droga dialogu i za to jestem mu wdzięczny”, powiedział kard. Schönborn.

W atakach terrorystycznych na dwa kościoły koptyjskie 9 kwietnia śmierć poniosło ogółem 44 osób, a około stu zostało rannych. W godzinach porannych w wypełnionym wiernymi koptyjskim kościele św. Jerzego w mieście Tanta, na północ od Kairu, zdetonowano ładunek wybuchowy, a w kilka godzin później zamachowiec-samobójca wysadził się przed katedrą św. Marka w Aleksandrii, w czasie, gdy liturgię Niedzieli Palmowej w katedrze sprawował zwierzchnik Kościoła koptyjskiego, patriarcha Tawadros II (Teodor). Do obu zamachów przyznało się tzw. Państwo Islamskie. W konsekwencji prezydent Egiptu Abdel-Fattah al.-Sisi ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy. Jego decyzję musi jeszcze zatwierdzić parlament.

W październiku 2016 r. kard. Schönborn złożył oficjalną wizytę w Egipcie, gdzie spotkał się z patriarchą Tawadrosem oraz odwiedził chrześcijan koptyjskich. W programie tej wizyty była m.in. liturgia w kościele św. Piotra i Pawła sąsiadującym z siedzibą patriarchy w Kairze. W kilka tygodni później, 11 grudnia, doszło tam do zamachu bombowego, na skutek którego zginęło 25 osób.

„Okrutne zamachy bombowe na kościoły koptyjskie i śmierć niewinnych wiernych, którzy obchodzili początek Wielkiego Tygodnia”, a także akt przemocy również z ofiarami śmiertelnymi, w Sztokholmie potępił także Międzynarodowy Ośrodek Króla Abdullaha bin Abdulaziza ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego (KAICIID), którego siedziba mieści się w Wiedniu. „Odrzucamy wszelką przemoc, dokonywaną w imię religii i wzywamy ludzi miłujących pokój, by występowali na rzecz praw swoich sióstr i braci” - czytamy w oświadczeniu KAICIID z 10 kwietnia.

Ośrodek króla Abdullaha ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego KAICIID powstał w 2013 roku z inicjatywy Arabii Saudyjskiej, która utworzyła go wspólnie z Austrią i Hiszpanią, a status współżałożyciela-obserwatora ma Stolica Apostolska. Do zarządu wchodzi zgodnie ze statutem trzech chrześcijan i trzech muzułmanów oraz żyd, hinduista i buddysta. W listopadzie 2014 ośrodek zorganizował konferencję, na której zwierzchnicy muzułmańscy, chrześcijańscy i żydowscy potępili przemoc dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

ts (KAI) / Wiedeń


Zdjęcie: Christoph Kardinal Schönborn autor: Th1979, opublikowano na licencji: CC BY-SA 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-10 13:38:27
miniaturka
play

Internetowe rekolekcje wielkopostne o. Remigiusza Recława SJ "Wolni do powołania" odc.11

Jedenasty odcinek internetowych rekolekcji wielkopostnych pt. „Wolność w Sercu Jezusa”, autorstwa o. Remigiusza Recława SJ nosi tytuł „Wolni do powołania”.
2017-04-10 13:58:25
miniaturka

Kard. Dziwisz: po ŚDM trzeba dalej troszczyć się o młodzież

Czas po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie musi oznaczać dla polskiego Kościoła etap jeszcze większej troski o młodzież oraz lepszego rozwijania i koordynowania duszpasterstwa młodych – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
2017-04-10 14:28:27
miniaturka

”Koncepcja Państwa w nauczaniu Benedykta XVI” - konferencja naukowa

19 kwietnia, w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, odbędzie się konferencja naukowa pt. ”Koncepcja Państwa w nauczaniu Kard. J. Ratzingera/ Benedykta XVI”.
2017-04-10 15:19:22
miniaturka

Papież do Komitetu Biotechnologii: nie manipulować życiem

Na odpowiedzialność związaną z rozwojem nauki i techniki zwrócił uwagę Papież, spotykając się z Krajowym Komitetem Bezpieczeństwa Biologicznego, Biotechnologii i Nauk o Życiu, który działa od 25 lat przy włoskim rządzie.
2017-04-10 15:33:39
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #42

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty. Wyzwanie #42.
2017-04-10 15:34:42
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #43

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty. Wyzwanie #43.