Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-10 12:42
S. Zielińska / BP KEP

List biskupów do kapłanów na Wielki Czwartek

W tegorocznym liście na Wielki Czwartek biskupi dziękują kapłanom za sianie słowa Bożego, duszpasterstwo młodzieży oraz towarzyszenie rodzinom.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

– Jedną z najważniejszych form realizacji Chrystusowego posłannictwa jest misja „siewcy”. Jedynym zmarnowanym ziarnem w jego posłudze jest to, które pozostaje mu w dłoni – piszą biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek. Jest on obchodzony jako pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz kapłaństwa.

>>Tekst listu

Biskupi przywołują różne przestrzenie, w których wyraża się kapłańska troska o budowanie wspólnoty Kościoła. Piszą o formowaniu ducha kapłańskiego poprzez sprawowanie sakramentów świętych, modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu oraz rekolekcje kapłańskie.

Polscy biskupi zachęcają, aby zaangażowanie duszpasterskie oparte było na łasce Ducha Świętego, w myśl słów św. Pawła: Owocem (…) Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (Ga 5, 22-23). – To jest znak trwania człowieka w łasce Boga i potwierdzenie, że tajemnice Boga nie pozostają tylko na ustach, ale przede wszystkim stają się źródłem życia – czytamy w liście.

Jednym z pól aktywności duszpasterskiej jest rodzina. – Nie bez powodu właśnie rodzina jest wskazywana jako pierwsze miejsce odczytywania Bożego powołania i doceniania ofiarowanych przez Boga darów – wyjaśniają biskupi. Stąd podkreślają wagę działań kapłanów na polu formacji chrześcijańskiej, przygotowania do sakramentu małżeństwa, a następnie posługi w ramach duszpasterstwa rodzin. Dodają, że każde staranie o wierne i dojrzałe życie rodzinne stanowi wielki wkład w dzieło powołania.

W kontekście przygotowań do synodu o młodzieży biskupi podkreślają m.in. jak ważny jest czas przygotowania do sakramentu bierzmowania, kiedy to młodzi otrzymują możliwość odkrycia swojego miejsca we wspólnocie Kościoła. – Wielką wartością jest towarzyszenie tym młodym, świadectwo naszej wiary i pomoc w pierwszych próbach odkrywania przez nich życiowego powołania – piszą biskupi. Przypominają także przesłanie papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, kiedy to Papież prosił kapłanów, aby byli przykładem do dawania świadectwa całkowitego oddania się Chrystusowi i bezkompromisowego trwania przy Nim.

Biskupi wyrażają wdzięczność wszystkim kapłanom, którzy z oddaniem podejmują codzienną troskę o towarzyszenie napotykanym ludziom na drodze ich wiary. – Nasza duchowa wrażliwość i ludzka odpowiedzialność nie może pozostawić ich samych w obliczu wielorakich życiowych wyzwań i duchowych zagrożeń – piszą biskupi. Podkreślają, że kapłanom została zawierzona troska o to, aby ziarno Bożego słowa było przekazywane innym.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-10 11:02:22
miniaturka

Na Powązkach Wojskowych uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Na Powązkach Wojskowych w Warszawie z udziałem m.in. prezydent Hanny Gronkiewicz - Waltz odbyła się uroczystość upamiętniająca 96 osób, które zginęły w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku.
2017-04-10 11:36:30
miniaturka

Spotkanie Minister Bojanowskiej z dziećmi z Ośrodka Socjoterapeutycznego Caritas

Zaproszenie na przedświąteczne spotkanie Minister Elżbiety Bojanowskiej z dziećmi z Ośrodka Socjoterapeutycznego Caritas, które odbędzie się 11 kwietnia 2017 roku
2017-04-10 12:18:06
miniaturka

Bydgoszcz: „Człowiek lustrem Boga” - rekolekcje dla środowiska niewidomych

Dlaczego zło nie chce, żebyśmy odbyli podróż do wnętrza swojej duszy? - pytał ks. Dariusz Okoński CM podczas rekolekcji odbywających się w Ośrodku Rehabilitacji i Szkolenia Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy.
2017-04-10 13:20:10
miniaturka

Kard. Bagnasco: największy problem młodych - sekularyzacja

„Zadaniem młodych jest poradzenie sobie z sekularyzacją” – uważa przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
2017-04-10 13:38:27
miniaturka
play

Internetowe rekolekcje wielkopostne o. Remigiusza Recława SJ "Wolni do powołania" odc.11

Jedenasty odcinek internetowych rekolekcji wielkopostnych pt. „Wolność w Sercu Jezusa”, autorstwa o. Remigiusza Recława SJ nosi tytuł „Wolni do powołania”.
2017-04-10 13:58:25
miniaturka

Kard. Dziwisz: po ŚDM trzeba dalej troszczyć się o młodzież

Czas po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie musi oznaczać dla polskiego Kościoła etap jeszcze większej troski o młodzież oraz lepszego rozwijania i koordynowania duszpasterstwa młodych – mówił kard. Stanisław Dziwisz.