Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-10 10:23
Misyjne Drogi

Rusza akcja „Ryż na Madagaskar”

W wyniku cyklonu „Enawo”, który przeszedł przez Madagaskar w marcu tego roku zniszczone zostały uprawy ryżowe. Ryż to na Madagaskarze główny składnik pożywienia.

Dlatego w Wielkim Tygodniu rusza akcja pomocowa „Ryż na Madagaskar”. Jej organizatorami są misjonarze oblaci, redakcja czasopisma „Misyjne Drogi” oraz portal misyjne.pl.

Wyspa leży w pasie klimatu równikowego. Oznacza to, że huragany tropikalne i sztormy mogą nawiedzić Madagaskar najczęściej w porze deszczowej, czyli między listopadem a marcem. To właśnie w marcu tego roku wiatr przybrał na sile i zamienił się w największy od kilkunastu lat cyklon. 

Jak poinformowało Biuro Kryzysowe ds. Katastrof – blisko 300 tysięcy ludzi zostało dotkniętych skutkami katastrofy. Wśród nich są ludzie, którzy stracili swoje domy, uprawy bądź sami odnieśli ciężkie obrażenia w efekcie działania cyklonu. Szacunki wskazują na to, że w samym regionie Marolambo ucierpiało 4 170 osób, w tym 634 osób dorosłych i 3 480 dzieci i młodzieży. Dokładnie ocenienie strat wciąż jest utrudnione poprzez zwalczanie skutków tragedii a więc chociażby naprawiania sieci telekomunikacyjnej bądź torowania dróg, których stan nigdy nie był dobry.

„Enawo” zniszczył pola uprawne wanilii, ryżu i innych potrzebnych roślin. Obecnie to jednak ryż jest głównym składnikiem, który pozwala przeżyć Malgaszom. Uboga społeczność wyspy z trudem pracuje co roku na to, aby plony mogły zaspokoić ich lokalne potrzeby. W tym roku ich sytuacja jest wyjątkowo trudna. Przed tragedią kraj był dotknięty przez ogromne susze. Farmerzy nie mogli więc rozpocząć zasiewu ryżu. Gdy spadły pierwsze deszcze i prace mogły się rozpocząć, sytuacja zmieniła się błyskawicznie. Sadzonki przygotowane na tegoroczną uprawę zostały zniszczone przez „Enawo”.

- W imieniu Komisji Misyjnej proszę: ogarnijmy poszkodowanych naszą modlitwą i wspomóżmy ich poprzez posługę misjonarzy naszą jałmużną wielkopostną – mówi bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

- Ucierpiały szczególnie oblackie misje: Mahanoro, Abinanindrano, Masomeloka, a najbardziej Marolambo. Zbieramy środki na zakup min. 10 ton ryżu oraz leków wraz z transportem, dla mieszkańców Czerwonej Wyspy – informuje Łukasz Tadyszak, odpowiedzialny za projekt pomocy edukacyjnej na Madagaskarze.

Jedną z form pomocy, jakich można dokonać tutaj w Polsce, to wzięcie udziału w akcji „Ryż na Madagaskar”. Za pomocą formularza dostępnego na stronie www.misyjne.pl można wpłacić dowolną ofiarę, która później zostanie przeznaczona na zakup ryżu dla mieszkańców Madagaskaru. W ten sposób chociaż w jakimś stopniu zostaną zniwelowane skutki kataklizmu, który dotknął wielu niewinnych ludzi. Akcja potrwa aż do końca kwietnia. 


Pieniądze wpłacić można również tradycyjnym przekazem pocztowym, z dopiskiem „Ryz na Madagaskar”: 

Misyjne Drogi

Ul. Ostatnia 14

60-102 Poznań

Nr konta PL: 18 1020 4027 0000 1202 0031 7198

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-04-10 09:39:09
miniaturka
play

Czym dla Ciebie jest... postanowienie? Internetowe rekolekcje wielkopostne [WIDEO]

Rozpoczął się już Wielki Tydzień. To już ostatnie dni tegorocznych wielkopostnych rekolekcji. I pytanie: Czym dla Ciebie jest... postanowienie?
2017-04-10 10:00:25
miniaturka

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa - ostatnie wolne miejsca

Zostały ostatnie wolne miejsca, by wziąć udział w Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa organizowanej przez KSM Archidiecezji Katowickiej.
2017-04-10 10:15:26
miniaturka

Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny – w diecezjach odbył się Światowy Dzień Młodzieży

Po ubiegłorocznym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie, tym razem młodzi spotkali się ze swoimi biskupami i duszpasterzami w katedrach lub sanktuariach diecezjalnych.
2017-04-10 11:02:22
miniaturka

Na Powązkach Wojskowych uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Na Powązkach Wojskowych w Warszawie z udziałem m.in. prezydent Hanny Gronkiewicz - Waltz odbyła się uroczystość upamiętniająca 96 osób, które zginęły w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku.
2017-04-10 11:36:30
miniaturka

Spotkanie Minister Bojanowskiej z dziećmi z Ośrodka Socjoterapeutycznego Caritas

Zaproszenie na przedświąteczne spotkanie Minister Elżbiety Bojanowskiej z dziećmi z Ośrodka Socjoterapeutycznego Caritas, które odbędzie się 11 kwietnia 2017 roku
2017-04-10 12:18:06
miniaturka

Bydgoszcz: „Człowiek lustrem Boga” - rekolekcje dla środowiska niewidomych

Dlaczego zło nie chce, żebyśmy odbyli podróż do wnętrza swojej duszy? - pytał ks. Dariusz Okoński CM podczas rekolekcji odbywających się w Ośrodku Rehabilitacji i Szkolenia Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy.