Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-04-10 06:03
rk

Beskid Mały: Niedziela Palmowa na Groniu Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) był często celem wycieczek ks. Karola Wojtyły, który przychodził tu jeszcze jako gimnazjalista z pobliskich Wadowic.

Niedziela Palmowa na Groniu
Autor/źródło: Maria Jakubowska -Szczotka

Mszą św. i konkursem palm członkowie Grupy Modlitewnej z Gronia Jana Pawła II uczcili 9 kwietnia początek obchodów Wielkiego Tygodnia. Niedziela Palmowa rozpoczęła też na Groniu wiosenno-letni sezon pielgrzymkowo-turystyczny. 

W południe na górze u podnóża Leskowca – najwyższego szczytu Beskidu Małego – ks. prof. Maciej Ostrowski, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu w Krakowie, ratownik GOPR, podróżnik, duszpasterz ludzi w drodze, przewodniczył liturgii z udziałem pielgrzymów i turystów.

W kazaniu kapłan przypomniał, że historia Męki Pańskiej odnosi się wciąż do dnia dzisiejszego człowieka. „Pan Jezus w tej chwili umiera za mnie i za ciebie. Przechodzi tymi drogami, co ty. Idzie na Groń Jana Pawła II, przez Andrychów, Targoszów, Kraków i inne miasta i miasteczka. Ale czy naprzeciw Niego wychodzą ludzie, by zawołać jak dzieci hebrajskie Hosanna Synowi Dawidowemu? Czy może są to ludzie, którzy serca zamykają, bo muszą zrobić zakupy, porządki, bilans w sklepie, a zapominają o spotkaniu z Chrystusem” – mówił, zachęcając, by skorzystać z zaproszenia Jezusa na Paschę.

„Czy będziesz wołał Hosanna? Czy wyznajesz w Chrystusie swojego króla?” – pytał.

Na Groń przybyli pielgrzymi bardzo licznie z różnych zakątków Polski. Były rodziny i całe grupy turystów. W rękach pielgrzymi wznosili palmy zrobione z gałązek bukszpanu, sosny, żywych kwiatów, wstążek czy kwiatów z bibuły. Po uroczystej Mszy odbył się konkurs na najpiękniejszą palmę.

Konkurs przeprowadzono w kilku kategoriach. Wszyscy twórcy „żywych palm”, czyli wykonanych własnoręcznie z prawdziwych kwiatów i roślin, zostali obdarowani. Nagrodzono 60 osób.

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) był często celem wycieczek ks. Karola Wojtyły, który przychodził tu jeszcze jako gimnazjalista z pobliskich Wadowic. Obecnie znajdują się tam kaplica wzniesiona w 1995 r. i stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.

W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r. oraz ołtarz z inskrypcją: "Jest nas troje: Bóg, góry i ja".Podziel się tym materiałem z innymi: