Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-10 00:47
Ewa Kotowska-Rasiak

Droga Krzyżowa Środowisk Twórczych

Ostrowscy artyści odprawili w Niedzielę Palmową Drogę Krzyżową pod hasłem „Droga Tradycji”. Nabożeństwu przewodniczyli: bp Łukasz Buzun i proboszcz konkatedry ks. kanonik Krzysztof Nojman.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Nabożeństwo rozpoczęło się Mszą św. wieczorną w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna sprawowanej w intencji ludzi kultury.

Rozważania do stacji drogi krzyżowej przygotowali i odczytali bp Łukasz Buzun, ks. kan. Krzysztof Nojman i ks. Adam Kraska oraz ostrowscy twórcy: Małgorzata Błoch, Wojciech Gawłowski, Bogumiła Gruszczyńska-Kozan, Jerzy Kania, Aleksandra-Kiełb Szawuła, Ewa Kotowska-Rasiak, Elżbieta Mikołajczyk, Łukasz Mikołajczyk, Tomasz Mieloch, Daniela i Paweł Mochowie, Regina Podskarbi, Monika Rzegocińska-Wiącek, Marek Wiącek, Krystyna Wojciechowska. Pomiędzy kolejnymi stacjami w świątyni rozbrzmiewał śpiew w wykonaniu m.in.: Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Janusza Lipińskiego, Aleksandry Kiełb-Szawuły, Marii Agnieszki Kozan i Małgorzaty Puchalskiej. Na instrumentach zagrali soliści Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pod kierunkiem Mariana Sikorskiego: Weronika Stolarska (flet), Norbert Wardawy (trąbka) i Piotr Zieleziński (trąbka) oraz Maciej Bąk (organy), Radosław Grzelak (trąbka), Karol Kopiec (organy), Łukasz Kryjom (organy), Marek Raczycki (pianino), Emanuel Ratajczyk (pianino) i Natalia Sołtysiak (skrzypce).

Na zakończenie drogi krzyżowej pasterskiego błogosławieństwa udzielił bp Łukasz Buzun. – Droga krzyżowa jest rekonstrukcją człowieka. To wszystko co przeżywamy w drodze krzyżowej, czego doświadczamy, co kontemplujemy jest nieodzowne, żeby człowiek z tych różnych doświadczeń, myśli i spraw, które niesie w swoim sercu i które wydarzyły się na drodze jego życia odnajdywał to co jest najważniejsze, czyli tą Bożą nić miłości i wtedy to wszystko co jest porozrywane, pełne niepokoju, co napełnia człowieka lękiem i bólem tworzy harmonijną mozaikę. Ta wędrówka drogą krzyżową niech owocuje odnalezieniem Bożej nici miłości, która tworzy wielką jedność chociaż w różnorodności – mówił diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych.

Na tę okazję wydana została broszura pod redakcją Małgorzaty Judy-Mieloch zawierająca wszystkie rozważania przygotowane przez twórców, które ubogacono zdjęciami stacji drogi krzyżowej z ostrowskiej konkatedry autorstwa Tomasza Mielocha.

Taką drogę krzyżową odprawiono w Ostrowie Wielkopolskim po raz piąty, a jej inicjatorem jest Andrzej Leraczyk. Organizatorami nietypowego nabożeństwa są: ostrowskie środowiska twórcze i proboszcz konkatedry. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, poseł RP Tomasz Ławniczak i senator RP Łukasz Mikołajczyk.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-09 18:03:26
miniaturka

Kielce: otwarcie wystawy na Wielki Tydzień i Wielkanoc

„Wszelkie stworzenie dzisiaj się raduje. Wielkanoc w polskiej tradycji ludowej” – to tytuł wystawy, zainaugurowanej dzisiaj w Dworku Laszczyków, podczas kiermaszu towarzyszącego obchodom Niedzieli Palmowej.
2017-04-09 18:08:33
miniaturka

Kraków: wolontariusze kontynuują pracę na rzecz drugiego człowieka podjętą podczas ŚDM

Wolontariusze skupieni w duszpasterstwach młodzieży w całej Polsce spotkali się 9 kwietnia w Krakowie na Targach Miłosierdzia, aby dzielić się doświadczeniami i działaniami podjętymi we własnych środowiskach.
2017-04-09 18:22:28
miniaturka

„Chodźcie z nami” – 9. Marsz dla Życia i Rodziny w Legnicy

„Naszym zadaniem jest bronić każdego życia” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. Niedzieli Palmowej, która poprzedziła 9. legnicki Marsz dla Życia i Rodziny.
2017-04-10 06:05:43
miniaturka

Beskid Mały: Niedziela Palmowa na Groniu Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) był często celem wycieczek ks. Karola Wojtyły, który przychodził tu jeszcze jako gimnazjalista z pobliskich Wadowic.
2017-04-10 08:17:28
miniaturka

Hiszpania: ułaskawianie więźniów podczas Wielkiego Tygodnia

Każdego roku rząd Hiszpanii ułaskawia kilku więźniów z okazji Wielkiego Tygodnia. Robi to na prośbę bractw pokutnych. Uwolnienie ma miejsce podczas procesji pokutnej. W tym roku rząd ułaskawił siedmiu więźniów.
2017-04-10 08:34:47
miniaturka

Egipt: krwawy początek Wielkiego Tygodnia, dwa zamachy na kościoły

Przelana krew koptyjskich chrześcijan naznaczyła obchody Wielkiego Tygodnia w Egipcie. W ciągu kilku godzin doszło do dwóch zamachów na kościoły. Do ich dokonania przyznali się fundamentaliści z tzw. Państwa Islamskiego.