Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-04-10 00:47
Ewa Kotowska-Rasiak

Droga Krzyżowa Środowisk Twórczych

Ostrowscy artyści odprawili w Niedzielę Palmową Drogę Krzyżową pod hasłem „Droga Tradycji”. Nabożeństwu przewodniczyli: bp Łukasz Buzun i proboszcz konkatedry ks. kanonik Krzysztof Nojman.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Nabożeństwo rozpoczęło się Mszą św. wieczorną w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna sprawowanej w intencji ludzi kultury.

Rozważania do stacji drogi krzyżowej przygotowali i odczytali bp Łukasz Buzun, ks. kan. Krzysztof Nojman i ks. Adam Kraska oraz ostrowscy twórcy: Małgorzata Błoch, Wojciech Gawłowski, Bogumiła Gruszczyńska-Kozan, Jerzy Kania, Aleksandra-Kiełb Szawuła, Ewa Kotowska-Rasiak, Elżbieta Mikołajczyk, Łukasz Mikołajczyk, Tomasz Mieloch, Daniela i Paweł Mochowie, Regina Podskarbi, Monika Rzegocińska-Wiącek, Marek Wiącek, Krystyna Wojciechowska. Pomiędzy kolejnymi stacjami w świątyni rozbrzmiewał śpiew w wykonaniu m.in.: Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Janusza Lipińskiego, Aleksandry Kiełb-Szawuły, Marii Agnieszki Kozan i Małgorzaty Puchalskiej. Na instrumentach zagrali soliści Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pod kierunkiem Mariana Sikorskiego: Weronika Stolarska (flet), Norbert Wardawy (trąbka) i Piotr Zieleziński (trąbka) oraz Maciej Bąk (organy), Radosław Grzelak (trąbka), Karol Kopiec (organy), Łukasz Kryjom (organy), Marek Raczycki (pianino), Emanuel Ratajczyk (pianino) i Natalia Sołtysiak (skrzypce).

Na zakończenie drogi krzyżowej pasterskiego błogosławieństwa udzielił bp Łukasz Buzun. – Droga krzyżowa jest rekonstrukcją człowieka. To wszystko co przeżywamy w drodze krzyżowej, czego doświadczamy, co kontemplujemy jest nieodzowne, żeby człowiek z tych różnych doświadczeń, myśli i spraw, które niesie w swoim sercu i które wydarzyły się na drodze jego życia odnajdywał to co jest najważniejsze, czyli tą Bożą nić miłości i wtedy to wszystko co jest porozrywane, pełne niepokoju, co napełnia człowieka lękiem i bólem tworzy harmonijną mozaikę. Ta wędrówka drogą krzyżową niech owocuje odnalezieniem Bożej nici miłości, która tworzy wielką jedność chociaż w różnorodności – mówił diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych.

Na tę okazję wydana została broszura pod redakcją Małgorzaty Judy-Mieloch zawierająca wszystkie rozważania przygotowane przez twórców, które ubogacono zdjęciami stacji drogi krzyżowej z ostrowskiej konkatedry autorstwa Tomasza Mielocha.

Taką drogę krzyżową odprawiono w Ostrowie Wielkopolskim po raz piąty, a jej inicjatorem jest Andrzej Leraczyk. Organizatorami nietypowego nabożeństwa są: ostrowskie środowiska twórcze i proboszcz konkatedry. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, poseł RP Tomasz Ławniczak i senator RP Łukasz Mikołajczyk.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Buzun, Ostrów Wielkopolski, konkatedra, droga krzyżowa środowisk twórczych