Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-04-09 18:32
S. Zielińska / KAI

Kielce: otwarcie wystawy na Wielki Tydzień i Wielkanoc

„Wszelkie stworzenie dzisiaj się raduje. Wielkanoc w polskiej tradycji ludowej” – to tytuł wystawy, zainaugurowanej dzisiaj w Dworku Laszczyków, podczas kiermaszu towarzyszącego obchodom Niedzieli Palmowej.

Autor/źródło: pixabay.com

Oprócz pokazu tradycyjnych ozdób świątecznych, był też koncert pieśni pasyjnych w konwencji Wielkiego Tygodnia.

Autorka ekspozycji - Małgorzata Imiołek, etnograf Muzeum Wsi Kieleckiej, w ramach wystawy zaprezentowała tradycje świąteczne z różnych regionów kraju.

Wystawę otwiera aranżacja sceny przedstawiającej tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, w otoczeniu całej kolekcji palm. Pokazano także liczne sceny pasyjne w rzeźbie i obrazy artystów ludowych, przedstawiające np. obrzęd Niedzieli Palmowej czy śmigus – dyngus.

Na wystawie jest również cała kolekcja sprzętów kuchennych sprzed lat służąca do wyrobu świątecznych wędlin czy wypieku wielkanocnych bab. Pokazano kieleckie kraszanki, ale i cebrzyki do lejka, a w jednej z dworkowych izb został zaaranżowany wielkanocny stół, pełen świątecznych potraw. Odbył się także pokaz kraszenia i pisania jaj wielkanocnych.

Podczas kiermaszu zabrzmiały pieśni pasyjne w wykonaniu znanych świętokrzyskich zespołów folklorystycznych: Echo Łysicy, Kowalanki i Bolechowiczanie.

Przy okazji tego wydarzenia odbyła się także promocja nowego wydawnictwa Muzeum Wsi Kieleckiej „Wiosenne świętowanie na Kielecczyźnie”. Autorka książki Ewa Tomaszewska, etnograf MWK, przypomniała zwyczaje i obrzędy, jakie panowały na wsiach regionu od Środy Popielcowej do św. Jana.

dziar / Kielce


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: wystawa, Kielce, Niedziela Palmowa, Wielki Tydzień, Wielkanoc