Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-09 15:04
Małgorzata Strzelec

Niedziela Palmowa w mikstackiej wspólnocie – Marsz dla Jezusa

Pod figurą Najświętszego Serca Jezusowego w Niedzielę Męki Pańskiej spotkali się młodzi Mikstaczanie, by wspólnie procesjonalnie udać się do parafialnego wieczernika.

Niedziela Palmowa w mikstackiej parafii
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

W centralnym punkcie na Rynku w Mikstacie ( diecezja kaliska) znajduje się pomnik Najświętszego Serca Jezusowego. To ważne miejsce dla mikstackiej wspólnoty parafialnej. Tu odbywają się uroczystości o charakterze religijnym i patriotycznym. Tu w Niedzielę Mki Pańskiej, nazywanej także Niedzielą Palmowa zostało wyznaczone miejsce spotkania dla najmłodszych mieszkańców parafii mikstackiej, którzy uczestniczyli w Marszu dla Jezusa. Od 1985 roku z  inicjatywy świętego już, Jana Pawła II obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży.  To  święto młodzieży i młodości, która utożsamiona jest z czasem radości.

 Około godz. 11:00 na mikstacki Rynek zaczęły przychodzić dzieci z palmami  w rękach, ale nie brakowało także osób dorosłych. O godz. 11:00 w mikstackim wieczerniku w niedziele sprawowana jest Msza Święta ze szczególnym udziałem dzieci i młodzieży. O godzinie jedenastej w asyście ministrantów niosących krzyż na Rynek przybył ks. wikariusz Krzysztof Lipiński, który po odmówieniu specjalnej modlitwy pobłogosławił palmowe gałązki. Następnie procesjonalnie za krzyżem zgromadzeni na Rynku młodsi i starsi parafianie ze śpiewem na ustach, z palmami  w rękach udali się na Mszę Świętą do kościoła farnego. Tu ks. Krzysztof pobłogosławił palmy zgromadzonych w kościele, następnie rozpoczęła się Msza Święta podczas której odczytany został  opis Męki Pańskiej. Podczas Mszy Świętej śpiewał parafialny zespół młodzieżowy.

W Marszu dla Jezusa uczestniczyły przede wszystkim młodsze dzieci oraz osoby dorosłe. Młodzież, jak to już się stało tradycją w południe udała się wraz z s. Ewą Szczutkowską i  z ks. wikariuszem Krzysztofem na Górę Krzyża, by tam uczestniczyć w Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, szczególny czas refleksji, modlitwy, zadumy, ale także trwania przy Chrystusie. Uczestniczący w   marszu dla Jezusa dali świadectwo swej wiary, tak bardzo  wymowne wpisujące si w hasło roku duszpasterskiego „ Idźcie i głoście”. Szli i głosili „Hosanna, hosanna, Synowi Dawidowemu…” 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-09 13:53:39
miniaturka

Niedziela Palmowa w Moskwie

Ulicami Moskwy przeszła wczoraj wieczorem Droga Krzyżowa. Dzisiaj katolicy i prawosławni przeżywali uroczystość wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.
2017-04-09 14:16:03
miniaturka

Papież: niech Pan nawróci serca siejących terror i handlarzy bronią

Jeszcze w czasie trwania liturgii Niedzieli Palmowej w Watykanie Papież Franciszek został poinformowany o krwawym zamachu na kościół koptyjski w Egipcie.
2017-04-09 14:50:08
miniaturka

Liturgiczna rocznica parafialnych komiksów

Od Niedzieli Palmowej ubiegłego roku parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze co tydzień publikuje w swoim tygodniku komiksy odnoszące się do niedzielnej Ewangelii.
2017-04-09 17:51:19
miniaturka

Kondolencje Przewodniczącego Episkopatu po katastrofie w Świebodzicach

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski, jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki przesłał na ręce biskupa świdnickiego Ignacego Deca wyrazy współczucia wszystkim dotkniętym katastrofą budowlaną w Świebodzicach.
2017-04-09 17:53:19
miniaturka

Życie religijne nie polega na wymachiwaniu palmami

"Życie religijne nie polega na wymachiwaniu palmami, tylko na spełnianiu codziennych praktyk religijnych" – przypomniał ks. Eugeniusz Burzyk.
2017-04-09 18:03:26
miniaturka

Kielce: otwarcie wystawy na Wielki Tydzień i Wielkanoc

„Wszelkie stworzenie dzisiaj się raduje. Wielkanoc w polskiej tradycji ludowej” – to tytuł wystawy, zainaugurowanej dzisiaj w Dworku Laszczyków, podczas kiermaszu towarzyszącego obchodom Niedzieli Palmowej.