Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-07 18:40
ek / Radio Watykańskie

Czechy: Kościół upomina się o prawa azylantów

Kościół w Czechach apeluje do władz o udzielenie azylu politycznego chińskim chrześcijanom. Niektórzy z nich czekają już na to od jesieni 2015 r.

Bp Václav Malý
Autor/źródło: Petr Vilgus/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Czeski rząd obawia się jednak podjąć ostateczną decyzję w sprawie kilkudziesięciu obywateli chińskich. Przyznając im bowiem azyl uznałby oficjalnie, że Chiny łamią prawa człowieka.

„To hańba, że nasz kraj nie traktuje Chin w sposób partnerski, jakby interesy gospodarcze były ważniejsze niż prawa człowieka” – powiedział praski biskup pomocniczy Václav Malý, który jest zarazem przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Pokoju w czeskim episkopacie. Jego zdaniem pozytywne rozpatrzenie wniosku o azyl poprawiłoby reputację Czech na arenie międzynarodowej. „Pokazalibyśmy, że sami decydujemy o naszych sprawach i nie damy sobą pomiatać” – stwierdził bp Malý. Apeluje on do Czechów, by zabierali głos w tej sprawie i wywierali nacisk na władze. Biskup pomocniczy archidiecezji praskiej podkreśla, że chińscy chrześcijanie mają pełne prawo do uzyskania azylu. Chińskie władze nieustannie bowiem nękają i zastraszają wszystkich wyznawców Chrystusa, którzy nie należą do kontrolowanych przez państwo Kościołów proreżimowych. Podobnie obchodzą się ze wszystkimi, którzy wykazują jakikolwiek przejaw niezależności i nie podporządkowują się w pełni polityce partii komunistycznej.

Bp Malý to w Czechach postać powszechnie znana. Odegrał on kluczową rolę w tak zwanej aksamitnej rewolucji. Wcześniej był jednym z rzeczników Karty 77.

kb/ rv, deník referendum

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-07 15:59:44
miniaturka

Wrocław: Ekumeniczny Koncert Wielkopostny

W niedzielę 9 kwietnia, we wrocławskim Kościele Garnizonowym, odbędzie się Ekumeniczny Koncert Wielkopostny. Będzie połączony ze zbiórką funduszy w ramach akcji Dar dla Aleppo.
2017-04-07 16:59:31
miniaturka
play

„Pragnę... być zdrowy” - rekolekcje z ks. Krzysztofem Kralką SAC [WIDEO #6]

Zobacz kolejny odcinek rekolekcji wielkopostnych z ks. Krzysztofem Kralką SAC, założycielem wspólnoty „Przyjaciele Oblubieńca” i dyrektorem Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.
2017-04-07 17:27:01
miniaturka

Watykan w ONZ: respektowanie życia warunkiem rozwoju

O problemach nękających kraje rozwijające się mówił 3 kwietnia w Nowym Jorku Abp Bernardito Auza, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
2017-04-07 22:51:03
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #39

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty. Wyzwanie #39.
2017-04-07 22:53:00
miniaturka
play

Ekstremalna Droga Krzyżowa Łódź

Ponad 250 osób wyruszyło 7 kwietnia 2017 r. na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Łodzi. Mają do pokonania 47 kilometrów, a zaczęli od Mszy świętej w łódzkim klasztorze oo. dominikanów.
2017-04-07 23:56:02
miniaturka

Syria: przedstawiciele Kościoła reagują na działania USA

Abp Jean-Clement Jeanbart wyraził nadzieję, iż wszystkie zaangażowane strony zmienią postępowanie i „na poważnie wybiorą pracę na rzecz pokoju za pomocą rozwiązań politycznych, a nie bomb”.