Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-07 12:45
S. Zielińska / BP KEP

W Niedzielę Palmową – Diecezjalne Dni Młodzieży

„Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49) – pod takim hasłem, w Niedzielę Palmową, będą przebiegać XXXII Światowe Dni Młodzieży organizowane w diecezjach. Będzie im towarzyszyło orędzie Ojca Świętego Franciszka.

Papież w orędziu na tegoroczne Diecezjalne Dni Młodzieży przypomniał temat Synodu Biskupów, który odbędzie się w październiku 2018 roku. Brzmi on: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. – Pragnę, aby istniała wielka zgodność między przygotowaniami do Światowego Dnia Młodzieży w Panamie, a procesem synodalnym – napisał Ojciec Święty w orędziu. Dopełnieniem tekstu jest nagranie wideo, w którym Papież streszcza swoje przesłanie do młodych.

>> TEKST ORĘDZIA

Koncerty, sztuki teatralne, warsztaty muzyczne oraz konkursy z palmami to tylko niektóre z punktów programów przygotowywanych z okazji święta młodych w diecezjach. Światowy Dzień Młodzieży na skalę diecezji ma miejsce w Niedzielę Palmową, ale w wielu miastach obchody trwają dłużej. Jak co roku, wydarzenie gromadzi w całej Polsce tysiące młodych ludzi.

Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 r. Wtedy to Jan Paweł II wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.

Refleksja trzech najbliższych Światowych Dni Młodzieży będzie koncentrować się wokół tajemnica Maryi. W 2017 i 2018 r. spotkania odbywać się będą na poziomie diecezjalnym, zaś w 2019 r. młodzież z całego świata spotka się z Ojcem Świętym w Panamie. 

Hasła kolejnych Światowych Dni Młodzieży to: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1, 49 jako odniesienie do przeszłości) – 2017 r., „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30 jako odniesienie do teraźniejszości) – 2018 r. i „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38 jako odniesienie do przyszłości) – Panama 2019 r.


BPKEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-07 11:34:03
miniaturka

Franciszek do Argentyńczyków dotkniętych ulewnymi deszczami

„Z bólem przyjąłem wiadomość o poważnych szkodach, jakie spowodowały ulewne deszcze w licznych prowincjach” Argentyny – pisze Franciszek w liście do przewodniczącego episkopatu tego kraju, abp José Maríi Arancedo.
2017-04-07 11:50:54
miniaturka

Boże proszę, by ludzie nie traktowali nas jak szczury

W Dąbrowicy pod Lublinem odbyły się rekolekcje dla bezdomnych.
2017-04-07 12:21:21
miniaturka

Warsztaty śpiewu na Polach Lednickich

W dniach 7-9 kwietnia, na Polach Lednickich odbywają się warsztaty muzyczne Scholi Lednickiej, która zaśpiewa podczas XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000, 3 czerwca 2017 r.
2017-04-07 13:27:09
miniaturka

Góra Kalwaria: jutro Misterium Męki Pańskiej

Dziesiątki aktorów-amatorów przedstawią w sobotę (8 kwietnia) Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii. Zwyczaj ten nawiązuje do tradycji misteriów pasyjnych, które były odgrywane w Nowej Jerozolimie - jak przeszłości nazywało się to podwarszawskie miasto.
2017-04-07 13:51:34
miniaturka

Abp Gallagher: Syria potrzebuje pilnej pomocy świata

W Syrii trwa niekończąca się tragedia humanitarna. Najbardziej cierpią miliony niewinnych dzieci oraz ludność cywilna pozbawiona podstawowej pomocy żywnościowej i medycznej.
2017-04-07 14:12:58
miniaturka
play

Salve TV: Czy młodzi „wstali z kanapy" po ŚDM w Krakowie?

Czy młodzi żyją tylko od Światowych Dni Młodzieży do Światowych Dni Młodzieży? Jaką rolę mają spełniać w Kościele? Na te pytania odpowiadały Katarzyna Kurek z Archidiecezji Warszawskiej i Barbara Daniewicz z Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.