Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-07 11:25
Bracia Kapucyni / Agnieszka Gieroba; Katarzyna Kusy

Boże proszę, by ludzie nie traktowali nas jak szczury

W Dąbrowicy pod Lublinem odbyły się rekolekcje dla bezdomnych.

Autor/źródło: Agnieszka Gieroba/Gość Niedzielny

Gdy jechali autobusem na rekolekcje do Dąbrowicy, nikt nie chciał zająć koło nich miejsca. Ludzie woleli tłoczyć się w drugiej części pojazdu, byle z dala od nich. Trzy dni rekolekcji pozwalają im znowu poczuć się zwyczajnie.

To prawda, że nie pachną pięknie, a ich ciała i ubrania wody dawno nie widziały. To prawda, że swoim wyglądem i zapachem odstraszają innych. To prawda, że często są pod wpływem alkoholu czy innych środków, ale też prawda, że wciąż pozostają ludźmi.

- Nikt nie ląduje na ulicy bez powodu. Każdy ma swoją skomplikowaną historię bardziej czy mniej zawinioną. Potem już samo się toczy, bez domu, bez pracy, bez jedzenia. Spanie, gdzie popadnie, szukanie czegoś w śmietniku, zbieranie makulatury czy puszek, by mieć parę groszy. W takiej sytuacji nikt nie myśli o tym, by dobrze wyglądać i ładnie pachnieć. Zmienia się to tutaj, gdy przyjeżdżają na rekolekcje - mówi Katarzyna, wolontariuszka pracująca z bezdomnymi.

Pierwszy dzień to mycie, nowe ubrania, potrzebna pomoc medyczna. W tej ostatniej specjalizuje się Sylwia, która przez 3 dni rekolekcji stara się wszystkich postawić na nogi. - To powrót na kilka dni do tzw. normalnego życia, czyli spania w łóżku mocnym snem, jedzenia trzech posiłków dziennie, rozmów z innymi. Kiedyś jeden z panów przyznał, że od kilku miesięcy nie wypowiedział słowa, bo nie miał do kogo. Żeby mówić o Panu Bogu i docierać do duszy, trzeba najpierw zadbać o ciało. To dawno odkryta prawda, która zawsze na rekolekcjach się sprawdza - mówi brat Krzysztof Michalak, kapucyn.

Tu nie muszą nikogo udawać, przyjmowani są tacy jacy są. Nikt nie opowiada rzewnych historii, by dostać 2 zł, bo wiedzą, że i tak dostaną jeść i będą mogli w godnych warunkach spędzić kilka dni. - Pamiętam jak podczas jednej ze spontanicznych modlitw, któryś z uczestników powiedział „Panie Boże proszę Cię, by ludzie nie traktowali nas jak szczury”. Do dziś to pamiętam i wiem, że ten człowiek miał dużo racji, że wiele osób tak właśnie traktuje bezdomnych - mówi Kasia.

Organizatorami rekolekcji od wielu lat jest Centrum Wolontariatu w Lublinie i bracia kapucyni. 

ZOBACZ GALERIĘ 

Posłuchaj historii uczestników rekolekcji (w tym nagrania z poprzednich edycji rekolekcji):

RYSZARD   JÓZEK    ANONIM    ŚP. JACEK    ŚP. KAZIMIERZ   MARCIN  MARCIN2

REPORTAŻ Z REKOLEKCJI 2013 r.


tekst i foto: Agnieszka Gieroba/Gość Niedzielny

autorka nagrań: Katarzyna KusyWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-07 10:30:11
miniaturka

Wielkanocna pisanka od Fundacji Salvatti.pl - symbol solidarności z Syrią

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl rozpoczęła wielkanocną akcję „Pisanka dla Syrii”. W czasie jej trwania fundacja zaprasza do wspierania uchodźców z Syrii, którzy chronią się w obozie dla uchodźców w Kaa, w Libanie.
2017-04-07 10:58:40
miniaturka

Wenezuela: OPA i Kościół przeciwne zwrotowi ku dyktaturze

Wenezuela „zmierza w kierunku totalitaryzmu” – ostrzega przewodniczący tamtejszego episkopatu, abp Diego Padrón.
2017-04-07 11:34:03
miniaturka

Franciszek do Argentyńczyków dotkniętych ulewnymi deszczami

„Z bólem przyjąłem wiadomość o poważnych szkodach, jakie spowodowały ulewne deszcze w licznych prowincjach” Argentyny – pisze Franciszek w liście do przewodniczącego episkopatu tego kraju, abp José Maríi Arancedo.
2017-04-07 12:21:21
miniaturka

Warsztaty śpiewu na Polach Lednickich

W dniach 7-9 kwietnia, na Polach Lednickich odbywają się warsztaty muzyczne Scholi Lednickiej, która zaśpiewa podczas XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000, 3 czerwca 2017 r.
2017-04-07 12:51:19
miniaturka
play

W Niedzielę Palmową – Diecezjalne Dni Młodzieży

„Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49) – pod takim hasłem, w Niedzielę Palmową, będą przebiegać XXXII Światowe Dni Młodzieży organizowane w diecezjach. Będzie im towarzyszyło orędzie Ojca Świętego Franciszka.
2017-04-07 13:27:09
miniaturka

Góra Kalwaria: jutro Misterium Męki Pańskiej

Dziesiątki aktorów-amatorów przedstawią w sobotę (8 kwietnia) Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii. Zwyczaj ten nawiązuje do tradycji misteriów pasyjnych, które były odgrywane w Nowej Jerozolimie - jak przeszłości nazywało się to podwarszawskie miasto.