Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-06 16:13
S. Zielińska / BP KEP

Przygotowanie do bierzmowania: nowe wskazania KEP

Konferencja Episkopatu Polski opracowała nowy dokument dotyczący przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Zawiera on najważniejsze aspekty sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Autor/źródło: pixabay.com

Wytyczne dotyczące przygotowania do bierzmowania ujednolicają zasady obowiązujące w całej Polsce oraz podkreślają związek z parafią zamieszkania.

Zawierają one zebrane w sześciu punktach najważniejsze aspekty sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej:

- wprowadzenie teologiczne,

- wprowadzenie pastoralne,

- wskazania organizacyjne,

- wskazania dotyczące treści,

- wskazania metodyczne,

oraz propozycje zagadnień związanych z przygotowaniem do sakramentu bierzmowania.


Dokument określa minimalny zakres formacji, która powinna być prowadzona w każdej parafii. Ma on na celu także określenie zakresu bezpośredniego przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Po wprowadzeniu teologicznym i pastoralnym biskupi ukazują również wskazówki organizacyjne. Dokument określa, jak na terenie całej Polski powinno przebiegać przygotowanie do bierzmowania.

Do sakramentu bierzmowania powinna przystępować młodzież, która odznacza się dojrzałością intelektualną, emocjonalną i religijną adekwatnie do swojego wieku oraz możliwości. - czytamy w dokumencie.

Jako bardzo ważną w przygotowaniu kandydatów do bierzmowania do przyjęcia sakramentu biskupi podkreślają rolę zaangażowania rodziców. Istotne jest także miejsce przygotowania bliższego i bezpośredniego, którym jest parafia zamieszkania.

- Przygotowanie bezpośrednie dokonuje się poprzez udział w katechezie szkolnej i parafialnej poprzedzającej przyjęcie bierzmowania. Ten ostatni etap przygotowania bliższego powinien mieć jednak przede wszystkim charakter duchowy i polegać na udziale kandydata w systematycznych spotkaniach formacyjnych w parafii, celebracjach liturgicznych, a także rekolekcjach lub dniach skupienia. - piszą biskupi.

W związku ze zmianami w systemie edukacji, okres wdrażania wszystkich etapów przygotowania do bierzmowania powinien obejmować – trzy klasy – VI, VII i VIII. Samo zaś przyjęcie sakramentu możliwe jest „najwcześniej na zakończenie klasy VIII, jako ważne dopełnienie edukacji na etapie szkoły podstawowej” – wyjaśniają biskupi.

We wskazaniach organizacyjnych dokumentu czytamy także: "Osoby dorosłe powinny odbywać formację w odrębnych grupach, np. dekanalnych lub diecezjalnych, w sposób dostosowany do zwyczajów lokalnych. Nie można udzielać bierzmowania dorosłym bez należytego przygotowania."

>>Tekst dokumentu

Nowe wskazania dotyczące przygotowania do sakramentu bierzmowania zostały zatwierdzone przez biskupów podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w Warszawie 13 i 14 marca 2017 r.


Źródło: BP KEP/episkopat.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-06 14:47:40
miniaturka

Papież na Mszy: pamiętajmy o wierności Boga

Zastanówmy się nad historią naszego życia, nad błogosławieństwem i upadkami, nad łaską i naszymi grzechami, i zobaczmy w tym wierność Boga – zachęcał Papież na dzisiejszej Mszy w Domu św. Marty.
2017-04-06 15:31:58
miniaturka

W Polsce ankieta przed synodem o młodzieży obejmie m.in. więźniów i bezdomnych

Zbierając odpowiedzi na pytania z ankiety przygotowującej do synodu poświęconego młodzieży, udamy się także do osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych – zapowiada w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk.
2017-04-06 15:50:09
miniaturka

Katowice: 15-lecie istnienia Radia eM

Od 1 kwietnia 2002 diecezjalna rozgłośnia nosi nazwę Radia eM. W czwartek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię dziękczynną za działalność ewangelizacyjną radia. Wraz z nim modlili się dziennikarze pracujący w rozgłośni.
2017-04-06 18:31:44
miniaturka

Po raz pierwszy od 2000 r. spadła liczba kapłanów na świecie

W Watykanie zaprezentowano Kościelny Rocznik Statystyczny. Zawiera on dane z 2015 r., zestawiając je ze stanem z roku poprzedniego oraz w perspektywie pięcioletniej od 2010 r.
2017-04-06 20:29:29
miniaturka

Wisła-Jawornik: Rozbudowa poświęcona

5. kwietnia 2017 roku arcybiskup katowicki Wiktor Skworc poświęcił teren pod rozbudowę Domu Formacyjnego Ruchu Światło-Życie w Wiśle-Jaworniku.
2017-04-06 22:54:37
miniaturka

Modlitwa w intencji rodzin i ochrony życia w Kaliszu

- Posłuszeństwo woli Bożej prowadzi człowieka do zbawienia – mówił bp Michał Janocha, który 6 kwietnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.