Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-06 15:44
S. Zielińska / KAI

Katowice: 15-lecie istnienia Radia eM

Od 1 kwietnia 2002 diecezjalna rozgłośnia nosi nazwę Radia eM. W czwartek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię dziękczynną za działalność ewangelizacyjną radia. Wraz z nim modlili się dziennikarze pracujący w rozgłośni.

Katowice Śródmieście
Autor/źródło: Umkatowice /commons.wikimedia.org

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował w kaplicy św. Jana Sarkandra w Instytucie Gość Media dziękczynną Eucharystię z okazji 15-lecia istnienia Radia eM.

Uczestniczyli w niej pracownicy rozgłośni oraz księża współpracujący z Radiem eM, jak i „Gościem Niedzielnym”.

- Dokładnie 27 października 1992 Archidiecezja Katowicka otrzymała zezwolenie Ministra Łączności na używanie częstotliwości 73,65 MHz oraz 107,6 MHz – przypomniał zebranym metropolita katowicki.

Mówiąc na temat historii diecezjalnej rozgłośni abp Skworc przywołał postać ks. Joachima Olesia, który od 1993 był odpowiedzialny za uruchomienie działalności Radia Archidiecezji Katowickiej, które w listopadzie 1996 r. przyjęło nazwę „Arka” i nadawało z Łazisk Górnych.

Hierarcha przypomniał także, że od 1999 r. radio brało udział w próbach stworzenia ogólnopolskiego Radia Plus, co jednak skończyło się niepowodzeniem.

Podsumowując 15 lat działalności radia metropolita katowicki wyraził nadzieje, że „ten wielki, zbiorowy (…) wysiłek wszystkich tworzących radio archidiecezjalne w Katowicach przełożył się na określone, niestety niezmierzalne dobro”.

- Możemy założyć, że program rozgrzewał serca i umysły samotnych, cierpiących, potrzebujących wsparcia, ale też ukierunkowywał poszukiwania młodych, przeżywających chwile zwątpienia czy niepewności. Albo po prostu pozostawał przejawem towarzyszenia w codzienności, wyrazem bliskości problemów i spraw, z którymi spotykają się słuchacze, dawał wyraz zaangażowania nas, jako Ludu Bożego, w wiele ważnych zagadnień społecznych, politycznych i kulturowych – mówił abp Skworc.

- Trudno dziś nawet określić jak wielką rolę radio archidiecezji katowickiej odegrało w szerszym wymiarze zarówno religijnym, jak i społeczno-kulturowym naszej archidiecezji i naszego regionu. Radio pozostaje niewątpliwie ważnym środkiem formowania poprzez rzetelną informację, ciekawą publicystykę, wspólną modlitwę i czas rozrywki. Umożliwia budowanie szczególnej więzi/relacji pomiędzy słuchaczami, przypomina o wielu płaszczyznach, w które włączeni jesteśmy jako wspólnota obywatelska, ale przede wszystkim odnosi nas do tej perspektywy, w której funkcjonujemy jako Lud Boży, jako pielgrzymi mający świadomość celu, do którego zmierzamy – dodał.

Radio Archidiecezji Katowickiej rozpoczęło swoją działalność w połowie czerwca 1993. Rok wcześniej otrzymało zgodę na wykorzystanie urządzeń radio-komunikacyjnych do emisji programu katolickiego. Od listopada 1996 r. nadawało pod nazwą „Arka”, a od marca 1999 było częścią ogólnopolskiej sieci Radia Plus. Od 1 kwietnia 2002 rozgłośnia nadaje własny program pod nazwą Radio eM.

ks. sk / Katowice


Zdjęcie: Katowice Śródmieście z lotu ptaka, autor: Umkatowice, opublikowano na licencji: CC BY-SA 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-06 14:16:16
miniaturka

Irak: patriarcha Sako z chęcią przyjmie jezuitów

Możliwość powrotu Towarzystwa Jezusowego stanowiłaby „błogosławieństwo dla Iraku, a zwłaszcza dla chrześcijan” – uważa chaldejski patriarcha Babilonu Luis Raphaël Sako.
2017-04-06 14:47:40
miniaturka

Papież na Mszy: pamiętajmy o wierności Boga

Zastanówmy się nad historią naszego życia, nad błogosławieństwem i upadkami, nad łaską i naszymi grzechami, i zobaczmy w tym wierność Boga – zachęcał Papież na dzisiejszej Mszy w Domu św. Marty.
2017-04-06 15:31:58
miniaturka

W Polsce ankieta przed synodem o młodzieży obejmie m.in. więźniów i bezdomnych

Zbierając odpowiedzi na pytania z ankiety przygotowującej do synodu poświęconego młodzieży, udamy się także do osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych – zapowiada w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk.
2017-04-06 16:42:45
miniaturka

Przygotowanie do bierzmowania: nowe wskazania KEP

Konferencja Episkopatu Polski opracowała nowy dokument dotyczący przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Zawiera on najważniejsze aspekty sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.
2017-04-06 18:31:44
miniaturka

Po raz pierwszy od 2000 r. spadła liczba kapłanów na świecie

W Watykanie zaprezentowano Kościelny Rocznik Statystyczny. Zawiera on dane z 2015 r., zestawiając je ze stanem z roku poprzedniego oraz w perspektywie pięcioletniej od 2010 r.
2017-04-06 20:29:29
miniaturka

Wisła-Jawornik: Rozbudowa poświęcona

5. kwietnia 2017 roku arcybiskup katowicki Wiktor Skworc poświęcił teren pod rozbudowę Domu Formacyjnego Ruchu Światło-Życie w Wiśle-Jaworniku.