Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-06 15:29
S. Zielińska / KAI

W Polsce ankieta przed synodem o młodzieży obejmie m.in. więźniów i bezdomnych

Zbierając odpowiedzi na pytania z ankiety przygotowującej do synodu poświęconego młodzieży, udamy się także do osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych – zapowiada w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk.

Autor/źródło: pixabay.com

Jak zapowiada dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, odpowiedzialny za zebranie i opracowanie ankiet presynodalnych w Polsce i przekazanie ich wyników do watykańskiego sekretariatu Synodu Biskupów, odpowiedzi na pytania dotyczące wiary młodych ludzi i rozeznawania powołania, będą zbierane nie tylko w kręgach kościelnych.

Do końca kwietnia polskie diecezje mają czas na przesłanie do Episkopatu Polski wyników ankiety presynodalnej przeprowadzonej w obrębie diecezji.

Jak mówi ks. Parafiniuk, diecezje mają dużą dowolność w sposobie zbierania informacji. „Jedne wysłały ankiety do parafii, inne powierzyły zebranie odpowiedzi określonym grupom, niektóre diecezje uruchomiły specjalne projekty, np. strony internetowe, które pomagają w zbieraniu opinii” - wyjaśnia.

Ankieta trafi też do ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych, a także do tych grup, które pełnią posługę wśród osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, m.in. do więźniów i osób bezdomnych.

Na podstawie zebranych z całego świata odpowiedzi zostanie przygotowane instrumentum laboris dla ojców synodalnych.

15. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, którego tematem jest „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” rozpocznie się w październiku 2018 r. i potrwa 3 tygodnie.

abd / Rzym

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-06 13:48:49
miniaturka

Mszę Wieczerzy Pańskiej Papież odprawi w więzieniu w Paliano

Tegorocznej wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej Ojciec Święty będzie przewodniczył w zakładzie karnym w Paliano na południowy wschód od Rzymu.
2017-04-06 14:16:16
miniaturka

Irak: patriarcha Sako z chęcią przyjmie jezuitów

Możliwość powrotu Towarzystwa Jezusowego stanowiłaby „błogosławieństwo dla Iraku, a zwłaszcza dla chrześcijan” – uważa chaldejski patriarcha Babilonu Luis Raphaël Sako.
2017-04-06 14:47:40
miniaturka

Papież na Mszy: pamiętajmy o wierności Boga

Zastanówmy się nad historią naszego życia, nad błogosławieństwem i upadkami, nad łaską i naszymi grzechami, i zobaczmy w tym wierność Boga – zachęcał Papież na dzisiejszej Mszy w Domu św. Marty.
2017-04-06 15:50:09
miniaturka

Katowice: 15-lecie istnienia Radia eM

Od 1 kwietnia 2002 diecezjalna rozgłośnia nosi nazwę Radia eM. W czwartek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię dziękczynną za działalność ewangelizacyjną radia. Wraz z nim modlili się dziennikarze pracujący w rozgłośni.
2017-04-06 16:42:45
miniaturka

Przygotowanie do bierzmowania: nowe wskazania KEP

Konferencja Episkopatu Polski opracowała nowy dokument dotyczący przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Zawiera on najważniejsze aspekty sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.
2017-04-06 18:31:44
miniaturka

Po raz pierwszy od 2000 r. spadła liczba kapłanów na świecie

W Watykanie zaprezentowano Kościelny Rocznik Statystyczny. Zawiera on dane z 2015 r., zestawiając je ze stanem z roku poprzedniego oraz w perspektywie pięcioletniej od 2010 r.