Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-05 21:00
Ewa Kotowska-Rasiak

Pielgrzymka maturzystów diecezji kaliskiej na Jasną Górę

Ponad 2200 maturzystów z diecezji kaliskiej pielgrzymowało dziś na Jasną Górę, aby prosić o światło Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Łukasz Buzun.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Maturzystów przybywających od Józefa do Maryi powitał o. Mieczysław Polak. – Stajecie dzisiaj przed Jezusem Chrystusem w Eucharystii, która jest źródłem i szczytem naszego chrześcijańskiego życia. Od ponad sześciu wieków przybywają na Jasną Górę niezliczone rzesze pielgrzymów, by tak jak Wy szukać tutaj światła, pociechy, umocnienia. Pragną zbliżyć się do Boga, powierzyć swoje życie Matce Najświętszej i Wy w Roku Jubileuszu 300-lecia koronacji Jezusa i Maryi w jasnogórskim wizerunku przychodzicie do Maryi, która prowadzi nas do Jezusa, jedynego Zbawiciela człowieka. Na czas nauki i przygotowania do egzaminu dojrzałości życzę Wam obfitości łask Ducha Świętego – powiedział podprzeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze.

W homilii bp Łukasz Buzun zachęcał młodzież, aby zatroskała się o swoje wnętrze. – Obecnie jest nacisk, aby podkreślać człowieka zmysłowego, ale jednak o naszym szczęściu i naszej dojrzałości decyduje to co jest wewnątrz. O tego człowieka wewnętrznego musimy walczyć. Modlitwa czy Eucharystia jest ważnym momentem odradzania w sobie człowieka wewnętrznego – mówił celebrans.

Podkreślał, że we współczesnym świecie jest nagląca potrzeba ludzi dojrzałych wewnętrznie. - Dążenie do dojrzałości to świadomość odpowiedzialności nie tylko za siebie. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za wnętrze i sumienie drugiego człowieka – przekonywał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Prosił młodych, aby swoje życie powierzyli Matce Najświętszej. - Powierzmy się w matczyne ręce Maryi. To serce Matki Bożej chce ogarnąć każdą osobę i chce poprowadzić mnie i Ciebie drogą wiary do dojrzałości, do tego, żebym stał się człowiekiem pełnym, jasnym, świetlanym – wskazywał kaznodzieja. Po komunii św. maturzyści odczytali akt zawierzenia Matce Bożej.

Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie ewangelizacyjne z udziałem Dariusza Malejonka, który opowiadał o nawróceniu i wskazywał na wartości, jakimi człowiek powinien kierować się w swoim życiu. Maturzyści uczestniczyli w drodze krzyżowej, do której rozważania przygotowali uczniowie III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Był też czas na osobistą modlitwę i skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.

Młodzi ludzie podkreślali, że przyjechali nie tylko prosić o światło Ducha Świętego na czas samych egzaminów i rozeznawania dalszej drogi życia, ale także odnowić swoją wiarę. Dla wielu z nich niezwykle ważne było doświadczenie wspólnoty. Chcieli wziąć udział w pielgrzymce, aby ubogacić się duchowo.

Organizatorem diecezjalnej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę był ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy