Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-05 13:07
S. Zielińska / KAI

Relikwie świętych małżonków Martin z Lisieux w Polsce

Kilka parafii archidiecezji krakowskiej oraz wspólnoty parafialne z innych diecezji, gościły w ciągu ostatnich miesięcy relikwie świętych małżonków Ludwika i Zelii Martin.

Wadowice. Kościół p.w. św. Józefa przy klaszt. OO Karmelitów Bosych
Autor/źródło: Mariusz Swornóg /commons.wikimedia.org

Karmelita z klasztoru w Wadowicach, o. Szczepan Praśkiewicz OCD, który sprowadził relikwie rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus do Polski, przypomniał w rozmowie z KAI, że jest to pierwsza para małżeńska nie męczenników, jaka została wpisana do kanonu świętych, w ciągu 2000-letniej historii Kościoła.

Jak zaznaczył karmelita, święci Zelia i Ludwik Martin zostali wyniesieni na ołtarze nie dlatego, ich najmłodsza córka Teresa jest świętą i doktorem Kościoła, ani dlatego, że druga ich córka, Leonia, objęta jest postępowaniem kanonicznym w drodze na ołtarze, ale dlatego, że sami wiedli świątobliwe życie, co udowodniono podczas procesu kanonizacyjnego.

Zakonnik wyjaśnił, że procesy beatyfikacyjne rozpoczęły się osobno dla każdego z małżonków pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku we Francji. Po prawie 50 latach badań św. Jan Paweł II ogłosił w 1994 r. heroiczność cnót obojga. Uczynił to osobnymi dekretami: jednym dla Ludwika i drugim dla Zelii.

Zgodnie z decyzją papieża do beatyfikacji tych małżonków nie szukano i udowadniano osobnego cudu dla Ludwika i osobnego dla Zelii. „Papież zdecydował, że wystarczy jeden cud dla obojga, bo dla nich drogą do świętości stało się małżeństwo i przebyli tę drogę nie w pojedynkę, ale wspólnie, we dwoje, gdyż sakrament małżeństwa sprawia, że mąż i żona stają się jednym ciałem” – dodał. Przypomniał, że w archidiecezji mediolańskiej, wyproszony został za przyczyną obojga małżonków cud uzdrowienia niemowlęcia, które urodziło się z bardzo ciężkimi deformacjami płuc i problemami oddechowymi.

„Lekarze rokowali najgorsze. Stroskani rodzice, zachęcani przez karmelitów bosych, rozpoczęli więc odprawianie nowenny do świątobliwych małżonków i ku zadziwieniu lekarzy wszelkie komplikacje ustąpiły. Pietro został wypisany ze szpitala. Dziś ukończył już 15 lat i w 2008 r. był z swymi rodzicami w Lisieux, by wziąć udział w uroczystości, podczas której świątobliwi małżonkowie Martin byli ogłoszeni błogosławionymi” – podkreślił karmelita.

Do zatwierdzenia wymaganego przez prawo kanoniczne do kanonizacji małżeństwa Martin, wybrano cud, który wydarzył się w Hiszpanii. Dotyczył on dziewczynki urodzonej w 28. tygodniu ciąży. Dziecko przyszło na świat z licznymi komplikacjami.

„Mniszki, rodzice i liczni krewni prosili o łaskę życia i zdrowia dla dziewczynki za przyczyną błogosławionych Zelii i Ludwika. Zostali wysłuchani. Sami lekarze nie potrafili wytłumaczyć tego, co się stało. Został przeprowadzony proces kanoniczny o tym cudzie. Przypadek był badany przez lekarzy światowej sławy i stwierdzili oni niewytłumaczalność uzdrowienia z punktu widzenia wiedzy medycznej. Dziewczynce nadano imię Carmen. Ma ona już 8 lat, cieszy się dobrym zdrowiem” – poinformował duchowny.

Zakonnik – konsultor referatu spraw kanonizacyjnych w krakowskiej Kurii Metropolitalnej – osobiście wprowadził relikwie św. małżonków w ubiegłym tygodniu w parafii w Sance k. Krzeszowic, zaś kilka dni temu w Nowej Hucie Czyżynach – w parafii św. Judy Tadeusza. Wcześniej wprowadził je do kilku parafii archidiecezji krakowskiej: św. Piotra w Wadowicach, Przemienienia Pańskiego w Libiążu, św. Floriana w Krakowie. Doczesne szczątki świętych rodziców zainstalowano ostatnio także w diecezji kieleckiej – parafie Lisów (św. Mikołaja) i Korytnica (św. Floriana), oraz w archidiecezji przemyskiej – parafia Gwizdów (Matki Bożej Pocieszenia).

Ludwik Józef Stanisław (Louis Joseph Stanislas) Martin (22 VIII 1823-29 VII 1894) urodził się w Bordeaux. Zelia Maria (Zélie Marie) z domu Guèrin (23 XI 1831-28 VIII 1877) pochodziła z Gandelain koło Alençon.

Oboje małżonkowie doczekali się łącznie dziewięciorga dzieci, urodzonych w latach 1860-73, z których najmłodszą była ta, która najbardziej rozsławiła rodzinę – św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Czworo z potomstwa zmarło w bardzo młodym wieku. Te, które przeżyły – same córki – zostały zakonnicami i doczekały, poza św. Teresą, sędziwego wieku (dwie zmarły w wieku prawie 90 lat).

Beatyfikacja Ludwika i Zelii Martinów odbyła się 19 października 2008 w Lisieux. Stali się oni drugim małżeństwem, wyniesionym przez Kościół na ołtarze w naszych czasach. Pierwszymi byli Alojzy (lub Ludwik) i Maria Beltrame Quattrocchi z Włoch, których Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi 21 października 2001 w Rzymie.

Kanonizacja rodziców św. Teresy z Lisieux odbyła się 18 października 2015 roku w Rzymie w czasie Synodu Biskupów nt. rodziny.

rk / Wadowice

Zdjęcie: Kościół p.w. św. Józefa przy klaszt. OO Karmelitów Bosych, autor: Mariusz Swornóg, opublikowano na licencji: CC BY-SA 3.0 pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-05 11:43:26
miniaturka

Demokratyczna Republika Konga: posiadłości Kościoła splądrowane

Grupa bojówkarzy sterroryzowała miasto Luebo w Demokratycznej Republice Konga. Zniszczonych zostało wiele obiektów kościelnych.
2017-04-05 12:05:29
miniaturka

Prymas Polski: Świat potrzebuje ludzi, którzy grają w pierwszej lidze

– Trzeba jak najczęściej, nie tylko ludziom młodym, ale wszystkim w Kościele, pokazywać wielkość miłości i łaski Bożej – powiedział Prymas Polski, abp Wojciech Polak w wywiadzie udzielonym TBC.
2017-04-05 12:53:41
miniaturka

Konferencja prasowa z okazji 90. urodzin Papieża Benedykta XVI

W czwartek, 6 kwietnia, odbędzie się konferencja prasowa z okazji 90. urodzin Papieża Benedykta XVI, zapowiadająca sesję naukową na temat: "Koncepcja państwa w nauczaniu Benedykta XVI".
2017-04-05 13:45:58
miniaturka

Kard. Turkson: świat potrzebuje globalizacji braterstwa

Rozwoju nie można ograniczać jedynie do wzrostu gospodarczego, musi on mieć na celu dobro wspólne wszystkich, mówiono na kongresie zorganizowanym w Watykanie przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
2017-04-05 14:39:38
miniaturka

Premiera filmu "Teraz i w godzinę śmierci" w 100. rocznicę objawień fatimskich

W sobotę 13 maja, w 100. rocznicę objawień fatimskich, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka pt. „Teraz i w godzinę śmierci”.
2017-04-05 14:49:04
miniaturka

Ukraina: w Dnieprze wyznawcy różnych religii modlili się o „zwycięstwo nad agresorem”

W czterech językach: ukraińskim, rosyjskim, hebrajskim i arabskim przedstawiciele chrześcijan, judaizmu i islamu modlili się 3 kwietnia w mieście Dniepr w południowo-wschodniej Ukrainie o „zwycięstwo nad agresorem”.