Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-05 10:54
S. Zielińska / KAI

Kard. Dziwisz: ŚDM w Krakowie nie jest czasem zamkniętym

Światowe Dni Młodzieży stały się wielkim i wielowymiarowym wydarzeniem wiary i kultury, którego zasięg daleko wykroczył poza granice lokalne – mówił w Rzymie kard. Stanisław Dziwisz, na międzynarodowym spotkaniu podsumowującym ŚDM w Krakowie.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim wystąpieniu omówił ŚDM w Krakowie jako doświadczenie Kościoła, przeżycie wspólnoty i jego owoc w postaci nadziei na odnowę społeczną, wyjście do ludzi poza Kościołem oraz impuls do nowej ewangelizacji. 

Hierarcha stwierdził także, że ŚDM nie są czasem zamkniętym, a trwałość to jeden z największych owoców spotkania młodych.

Podkreślał, że ŚDM w Krakowie ukazały piękno Kościoła. „Były one dla wielu trwałą lekcją o Kościele, pewnego rodzaju żywą i praktyczną eklezjologią: ukazały bowiem Kościół, którego natura - wbrew temu, co najczęściej się o nim mówi - daleko wykracza poza to, co zewnętrzne” - tłumaczył metropolita senior archidiecezji krakowskiej.

Jego zdaniem, uczestnicy wydarzeń centralnych okazywali „liczne i spontaniczne wyrazy wiary” ze szczególnym odniesieniem do posługi św. Piotra. „Młodzi naprawdę są z papieżem, który przez pryzmat prostej wiary jest dla nich reprezentantem Pana Jezusa na ziemi” - zaznaczył kard. Dziwisz. Według niego wyrazy miłości okazywanej papieżowi przez młodych świadczą o tym, że Kościół nie jest im obcy i dobrze go rozumieją. Takie rozumienie Kościoła, który jest istotnym wymiarem życia młodego człowieka, zaprezentowali również wtedy, gdy słuchali katechez i przystępowali do sakramentów.

„ŚDM pozostawiły po sobie mocne przeświadczenia o konieczności współpracy między duchownymi i świeckimi. To dobre świadectwo o tym, jak ludzie świeccy mogą przeżywać i współtworzyć wraz z duchownymi Kościół” - podkreślał mówca. Dodał, że duchowe przygotowania do ŚDM zaowocowały licznymi inicjatywami modlitewnymi i umocniły przywiązanie wiernych do swoich parafii.

„Mogę zaświadczyć, że moja archidiecezja i moje miasto rzeczywiście stało się inne” - kontynuował kardynał, mówiąc o nadziei na przemianę, jaką niosą ze sobą Światowe Dni Młodzieży. „Ludzie opowiadają, że często po raz pierwszy od długiego czasu zobaczyli, że w świecie, o którym mówi się, że cierpi na chorobę zamkniętych drzwi, chorobę obcości i obojętności, wciąż istnieje prawdziwa potrzeba bycia razem, spotkania, wymiany i wspólnoty” - podkreślał hierarcha. ŚDM były potwierdzeniem i umocnieniem wagi solidarności, a także „proroctwem nadziei”, że pomimo wszystko nie żyjemy w erze „śmierci człowieka”, że i dzisiaj można tworzyć mocne więzi z Bogiem i ludźmi. „Taka nadzieja jest twórcza i radośnie zaangażowana w tworzenie przyszłości” - dodał.

Kardynał uważa, że ŚDM znacznie przekroczyły ramy wspólnoty kościelnej, bo do przygotowania wydarzeń centralnych zostały wciągnięte władze państwowe oraz administracja na poziomie centralnym i lokalnym, świat akademicki i intelektualny oraz świat artystyczny. „Najważniejsze jednak jest to, że wielu ludzi uznających siebie za niewierzących zaświadcza, że ŚDM były również i dla nich wielkim i znaczącym wydarzeniem, w którym uczestniczyli na różne sposoby, chociaż zawsze z radosnym i pałającym sercem” - mówił. Przyznał także, że mimo obaw przed konkretnymi problemami organizacyjnymi, wielu przekonało się, że „nie mają do czynienia z niebezpiecznym tłumem, ale z przepełnionymi pokojem młodymi ludźmi, którzy pragną zamanifestować swoją wiarę i zaprosić do niej cały świat”. Dla osób obojętnych lub nieidentyfikujących się z Kościołem lipcowe Dni okazały się „piękne, subtelne i mocne zarazem wezwanie do przemyślenia swojego życia”.

Duchowny podkreślał także fakt, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie wzmocniły w młodych ludziach pragnienie podejmowania nowej ewangelizacji skierowanej do wszystkich, ale szczególnie do tych, którzy z różnych powodów znajdują się na marginesie życia społecznego i kościelnego.

„Utwierdziły nas również w przekonaniu, że ewangelizacja ma radosne oblicze spotkania i wspólnoty” - stwierdził. Według niego ŚDM przekonują, że „ewangelizacja nie może nigdy być traktowana jako technika duszpasterska”.

„Doświadczenia związane z ŚDM zachęcają do ewangelizacji z ludzką twarzą, do ewangelizacji przez bliskość i człowieczeństwo. Są one dowodem na to, że to właśnie człowieczeństwo, kiedy jest motywowane i przesiąknięte Bogiem, staje się słowem, któremu trudno się oprzeć” - podsumował metropolita senior.

md / Rzym

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-05 10:00:45
miniaturka

Bp Ryś: patrzeć na krzyż oznacza naśladować Chrystusa ukrzyżowanego

"Patrzenie na krzyż ma się odbić w moim postępowaniu. Patrzeć na krzyż oznacza naśladować Chrystusa ukrzyżowanego" – powiedział bp Grzegorz Ryś, który przewodniczył we wtorek wieczorem Mszy św. w kościele św. Jadwigi.
2017-04-05 10:26:38
miniaturka
play

Czym dla Ciebie jest... pokój? Internetowe rekolekcje wielkopostne [WIDEO]

W kolejny dzień V Tygodnia Wielkiego postu pytamy: Czym dla Ciebie jest... pokój?
2017-04-05 10:33:55
miniaturka

Zaproszenie do spędzenia Świąt Wielkanocnych w Licheniu

Udział w Triduum Paschalnym, uroczyste święcenie pokarmów oraz wspólne śniadanie wielkanocne – to kilka z elementów propozycji spędzenia tegorocznych Świąt Wielkanocnych w licheńskim Sanktuarium.
2017-04-05 11:43:26
miniaturka

Demokratyczna Republika Konga: posiadłości Kościoła splądrowane

Grupa bojówkarzy sterroryzowała miasto Luebo w Demokratycznej Republice Konga. Zniszczonych zostało wiele obiektów kościelnych.
2017-04-05 12:05:29
miniaturka

Prymas Polski: Świat potrzebuje ludzi, którzy grają w pierwszej lidze

– Trzeba jak najczęściej, nie tylko ludziom młodym, ale wszystkim w Kościele, pokazywać wielkość miłości i łaski Bożej – powiedział Prymas Polski, abp Wojciech Polak w wywiadzie udzielonym TBC.
2017-04-05 12:53:41
miniaturka

Konferencja prasowa z okazji 90. urodzin Papieża Benedykta XVI

W czwartek, 6 kwietnia, odbędzie się konferencja prasowa z okazji 90. urodzin Papieża Benedykta XVI, zapowiadająca sesję naukową na temat: "Koncepcja państwa w nauczaniu Benedykta XVI".