Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-09 13:30
iz / KAI

Amerykański teolog: wybory prezydenckie w USA "duchowym zamroczeniem"

Wybory prezydenckie w USA symptomem "duchowego zamroczenia" - uważa teolog z Kościoła baptystów, Cornel West. W artykule zamieszczonym w amerykańskim dzienniku "Boston Globe", komentując zwycięstwo Donalda Trumpa w wyścigu do prezydenckiego fotela w USA West nazwał je "upadkiem przyzwoitości, uczciwości i sprawiedliwości" w amerykańskim społeczeństwie.

Kampanię wyborczą i dwoje kandydatów nazwał "neofaszystowską katastrofą imieniem Donald Trump i neoliberalną katastrofą, która nazywa się Hillary Clinton", które są symptomami tego zjawiska.


Jego zdaniem winę za paraliż społeczeństwa obywatelskiego ponosi wszechogarniająca "kultura chciwości i obłudy" oparta o "wielkie pieniądze". "Na koniec takie tendencje doprowadzą do tyranii" - uważa West i wskazał na platoński dialog "Państwo", który opisuje podobny proces. "Dotychczas dominowało przekonanie, także wśród intelektualistów, że taki rozwój sytuacji da się zmienić przez odpowiednie działania polityczne, demokratyczną ofensywę edukacyjną i odwagę cywilną. Niestety w międzyczasie okazało się to iluzją" - napisał West.


Zwrócił uwagę, że cały Zachód był "zafiksowany" zwycięstwem Clinton. "Nie było wątpliwości, że będzie ona pierwszą prezydent USA" - napisał wykładowca teologii na słynnym amerykańskim Uniwersytecie Princeton podkreślając, że Clinton nie zdołała pokonać "pokusy wielkich pieniędzy". "Uprawia tę samą neoliberalną politykę, która podsyca nierówność oraz konflikt rasowy i tym samym wykreowała Trumpa" - napisał amerykański teolog na łamach "Boston Globe".

tom (KAI) / Boston

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-09 12:53:33
miniaturka

Watykan: modlitwy i gratulacje dla Donalda Trumpa

O gratulacjach i modlitwach w intencji nowego prezydenta USA Donalda Trumpa zapewnił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.
2016-11-09 13:00:59
miniaturka

„W obronie sumienia” - kampania na rzecz wolności sumienia lekarzy

Z inicjatywy Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz Instytutu Ordo Iuris rozpoczęła się kampania zbiórki podpisów pod petycją w obronie prof. Bogdana Chazana oraz wolności sumienia lekarzy. To odpowiedź na kolejny atak środowisk feministycznych, które tym razem zorganizowały zbiórkę podpisów pod wnioskiem o pozbawienie znanego ginekologa prawa do wykonywania zawodu lekarza. Organizatorzy akcji uważają, że jest to zamach na wolność sumienia wszystkich lekarzy w Polsce.
2016-11-09 13:12:39
miniaturka

Caritas Polska: 350 tys. euro dla ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech

Caritas Polska po raz kolejny przekazała środki na wsparcie działań Caritas Italiana, która pomaga poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło środkowe Włochy w sierpniu i październiku br. Dzięki zbiórce w kościołach ogłoszonej przez Konferencję Episkopatu Polski 18 września oraz dzięki licznym wpłatom darczyńców udało się pozyskać kolejne środki dla osób poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi we Włoszech.
2016-11-09 14:40:43
miniaturka

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - Irak

Już w najbliższą niedzielę 13 listopada w Kościele w Polsce będziemy przeżywali VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
2016-11-09 14:50:27
miniaturka

Konkurs o Nagrodę Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej ogłosiła konkurs fotograficzny dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie mieszkających we Włoszech.
2016-11-09 15:13:35
miniaturka

Spotkali się odpowiedzialni za duszpasterstwo młodzieży

Organizacja XIV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży była jednym z tematów spotkania diecezjalnych duszpasterzy młodzieży z całej Polski, którzy obradowali w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 8 listopada.