Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-03 14:46
rk

Milówka Szare: medal „Pro Ecclesia et Pontifice” dla Elżbiety Babickiej

Bp Rakoczy przypomniał, że medal dla Elżbiety Babickiej to dowód uznania papieża dla jej zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła i społeczeństwa.

Medal papieski dla kościelnej z Szarego
Autor/źródło: rk

Papież Franciszek przyznał jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” – Elżbiecie Babickiej, od prawie 30 lat opiekunce kaplicy w Szarem koło Milówki, kościelnej, zelatorce, członkini rady parafialnej, poetce, matce kapłana. Medal wręczył 2 kwietnia br. biskup Tadeusz Rakoczy podczas uroczystej Mszy św. w kaplicy św. Józefa, z udziałem licznych kapłanów, w tym syna wyróżnionej, ks. Leszka Babickiego, proboszcza w Brzączowicach koło Myślenic. 

Podczas Eucharystii bp Rakoczy przypomniał, że medal „Pro Ecclesia et Pontifice” dla 77-letniej Elżbiety Babickiej to dowód uznania papieża dla jej zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła i społeczeństwa. Wyliczając te zasługi, biskup podkreślił, że uhonorowana medalem jest osobą powszechnie znaną i szanowaną, o niekwestionowanym autorytecie.

„Można powiedzieć, że jest duszą wioski, aniołem dobra. Nic więc dziwnego, że cieszy się szacunkiem mieszkańców, którzy postrzegają ją jako osobę skromną, pracowitą, pobożną. Korzystam z okazji, by podziękować pani Elżbiecie za wielkie serce, wypełnione miłością do Boga i bliźnich. Swoim ofiarnym życiem, a nade wszystko spójnością wyznawanej wiary z codzienną praktyką życia daje Pani piękne świadectwo o Bogu. Tego świadectwa tak bardzo potrzebuje współczesny świat!” – powiedział duchowny, zwracając się do wzruszonej mieszkanki Szarego.

„Oby takich świadków było w naszych wspólnotach jak najwięcej” – dodał biskup emeryt, zanim uroczyście wręczył budowniczej i opiekunce kaplicy medal w kształcie krzyża, a sam wysłuchał życzeń od wiernych z okazji zbliżającej się 25. rocznicy jego święceń biskupich.

Elżbieta Babicka wyraziła wdzięczność Ojcu Świętemu za tak wielkie wyróżnienie. „Stokrotne dzięki składam księdzu biskupowi, że zechciał tu przyjechać do naszej miejscowości i takiej biednej wiejskiej babci dać takie odznaczenie. To mnie zwaliło z nóg! To, co przeżywam, wie tylko jeden Bóg. Dziękuję przede wszystkim Wszechmocnemu Bogu, bo wiem, że to Jego działanie” – powiedziała, kierując swe podziękowania także do licznych kapłanów, swojej rodziny oraz mieszkańców Szarego i Milówki – uczestnikom uroczystości.

Przy ołtarzu wraz z biskupem modlili się dziekan dekanatu milowskiego ks. Krzysztof Żak, proboszcz parafii w Milówce ks. Stanisław Lubaszka, były dziekan milowski i jeden z budowniczych kaplicy ks. prałat Józef Nędza, długoletni duszpasterz w Szarem ks. Paweł Nowak, ks. Leszek Babicki z arch. krakowskiej oraz kapelan biskupa seniora ks. Jerzy Urbaniec.

W modlitwie udział wzięli także: pani sołtys Szarego, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy OSP ze sztandarem oraz mieszkańcy wioski oddalonej od Milówki o 7 km.

Elżbieta Babicka urodziła się w 1940 roku w Szarem. W 1961 roku zawarła związek małżeński z Adamem Babickim. Mają pięcioro dzieci. Najstarszy syn Leszek został w 1988 roku wyświęcony na kapłana – w tym samym roku, kiedy bp Jan Szkodoń z Krakowa poświęcił długo wyczekiwaną przez mieszkańców Szarego miejscową kaplicę.

Pani Elżbieta przez 30 lat pracowała w PKP w Żywcu, prowadząc jednocześnie wraz z mężem niewielkie gospodarstwo rolne. Gdy nieżyjący już proboszcz w Milówce ks. Józef Woźniak, zainicjował budowę kaplicy dla mieszkańców Szarego, pomagała wraz z innymi w jej budowie. Od 1988 nieustannie opiekuje się tą świątynią jako kościelna. Animuje podczas Mszy, nabożeństw i modlitw. Jest zelatorką Róży Żywego Różańca, odwiedza chorych i należy do parafialnej rady duszpasterskiej. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich, pisze wiersze i teksty o wymowie religijnej i społecznej.

Kamień węgielny pod fundamenty kaplicy w Szarem wmurował w 1984 roku kard. Franciszek Macharski. W świątyni tej ks. Leszek Babicki odprawił swoją pierwszą Mszę św. prymicyjną.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-04-03 13:43:31
miniaturka

Debata: "Moda na rozwód. Naprawiać czy wyrzucić?"

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy drugiej z cyklu "debat rodzinnych" przygotowanych podczas XXIII Targów Wydawców Katolickich przez Stację7 i archidiecezję warszawską.
2017-04-03 14:20:40
miniaturka

Prof. Żaryn: Prymas Tysiąclecia zdecydowanie bronił ludzi represjonowanych przez władzę

Prymas Tysiąclecia zdecydowanie bronił ludzi represjonowanych, pokrzywdzonych i dotkniętych przez władzę - stwierdził dziś senator RP prof. Jan Żaryn na konferencji poświęconej kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.
2017-04-03 14:48:07
miniaturka

Kard. Ryłko: Jan Paweł II apostołem miłosierdzia

W dniu 12. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, przy jego grobie w bazylice watykańskiej, została odprawiona Msza św., której przewodniczył jego długoletni współpracownik kard. Stanisław Ryłko.
2017-04-03 15:14:34
miniaturka

Papież w Domu św. Marty: grzeszymy, ale nie ulegajmy zepsuciu

O skorumpowanych przewrotnością i sztywnością sędziach oraz o Jezusie, który miłosiernie osądza i przebacza, mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty.
2017-04-03 15:50:43
miniaturka

Droga Krzyżowa ulicami Lutogniewa

Mieszkańcy Lutogniewa (diecezja kaliska) wyruszyli za krzyżem, by głosić światu prawdę „ Zbawienie przyszło przez krzyż…”
2017-04-03 15:58:24
miniaturka

Rozkręca się akcja pomocy dla szpitala w Aleppo

Jose Torres, prof. Jan Miodek, Jerzy Skoczylas czy prof. Wojciech Witkiewicz, a ostatnio także Kinga Preis i Tomasz Kammel zostali ambasadorami akcji Dar dla Aleppo. To niezwykła inicjatywa czterech kościołów chrześcijańskich z Dolnego Śląska.