Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-09 07:05
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Maroko: Stolica Apostolska wobec konferencji klimatycznej ONZ

W Marrakeszu w Maroku rozpoczęła się 22. Konferencja Narodów Zjednoczonych dotycząca zmian klimatycznych.

Autor/źródło: WikiImages/pixabay

Zadaniem konferencji jest uszczegółowienie zeszłorocznego porozumienia z Paryża. Jego celem było ograniczenie wzrostu światowych temperatur maksymalnie do poziomu nieprzekraczającego dwóch stopni w stosunku do temperatury z czasach przedindustrialnych.

W obecnym spotkaniu biorą udział przedstawiciele 196 krajów, w tym 30 głów państw, a także ministrowie odpowiedzialni za ochronę środowiska oraz pracownicy rządowych i pozarządowych organizacji zajmujących się tymi kwestiami. Planowany sposób działania opiera się na tzw. własnych projektach klimatycznych, które każdy kraj może zaprezentować i zrealizować. O roli Stolicy Apostolskiej na konferencji mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim Tebaldo Vinciguerra z Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

„Stolica Apostolska towarzyszy z zainteresowaniem oraz życzliwością tym pracom. Jej wkład podczas 21. konferencji w Paryżu został oparty bardzo wyraźnie na wskazaniach zawartych w encyklice Laudato si’. Nie tyle chodzi nam o kwestie techniczne  – ile stopni Celsjusza, skąd wziąć środki finansowe – co raczej o wymiar etyczny, wymiar sprawiedliwości społecznej. Chodzi o zaangażowania, które leżą na sercu Stolicy Apostolskiej, a które konkretyzują się na przykład w uczciwym przekwalifikowaniu pracowników. Na przykład, by nie było to po prostu zamykanie miejsc pracy w miejscach najbardziej zanieczyszczonych, ale także tworzenie nowych gdzie indziej. Jeśli chodzi o skupienie się na solidarności i sprawiedliwości międzypokoleniowej, to również tutaj chodzi o to jaki świat pozostawimy przyszłym pokoleniom. Laudato si’ bez wątpienia ciągle stanowi element bardzo mocno wpływający na  rządy, społeczeństwa, a także osoby prywatne. Widać, jak wiele firm, także tych wielkich międzynarodowych, poczuło się zainspirowanych przez Laudato si’. Dlatego z pewnością wpływ tej encykliki będzie trwał jeszcze przez długi czas” – powiedział Vinciguerra.

tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-08 10:24:40
miniaturka

Abp Ozorowski: Maryja jest przykładem wiary i świadectwa czynu

Maryja jest najdoskonalszym przykładem wiary połączonej ze świadectwem mówił abp Edward Ozorowski w bazylice archikatedralnej podczas rozpoczęcia dziewięciodniowego przygotowania archidiecezji białostockiej do uroczystości patronalnej. Nabożeństwo zwane Nowenną Opieki zakończy się 16 listopada uroczystością Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia.
2016-11-08 11:18:39
miniaturka

Joaquin Navarro-Valls kończy 80 lat

Były wieloletni dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, Joaquin Navarro-Valls będzie obchodził 16 listopada swoje 80 urodziny. Hiszpański lekarz i dziennikarz, członek Opus Dei, został powołany na dyrektora watykańskiego Biura Prasowego w 1984 roku przez papieża Jana Pawła II. W tej służbie pozostał aż do śmierci papieża Polaka, a następnie jeszcze przez rok, do przejścia na emeryturę w 2006 roku był rzecznikiem papieża Benedykta XVI. Obecnie jest niezależnym dziennikarzem.
2016-11-08 16:05:38
miniaturka

Kobieca Ewangelia

Jak kobiety rozumieją Ewangelię? Jak postrzegają Boga i Jego niezmienne Prawo? Na to pytanie odpowie nam 4 grudnia musical "Ewangelia według kobiet".
2016-11-09 07:15:36
miniaturka

Londyn: konserwatywni chrześcijanie to ekstremiści

Konserwatywni chrześcijanie mogą paść ofiarą walki z religijnym ekstremizmem, ostrzega Prymas Kościoła Anglikańskiego.
2016-11-09 08:08:50
miniaturka

Po trzęsieniu ziemi augustianki opuściły Cascię.

Siostry augustianki podjęły decyzję o opuszczeniu Cascii. Niedawne trzęsienie ziemi poważnie naruszyło ich klasztor i bazylikę św. Rity.
2016-11-09 08:16:37
miniaturka

Caritas Internationalis: dramatyczna sytuacja na Haiti

Dramat Haiti stał się dla świata „zapomnianą tragedią”, tymczasem mieszkańcy tej wyspy pilnie potrzebują pomocy.