Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-01 18:38
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież do hiszpańskich księży: formacja nie tylko akademicka

Formacja kapłana nie może być jedynie akademicka – powiedział Franciszek, spotykając się z księżmi z Papieskiego Kolegium Hiszpańskiego św. Józefa w Rzymie.

Autor/źródło: pixabay.com

Papież zachęcił księży, by w swej formacji stale pytali o to, czego Pan od nich chce. A Chrystus powiedział to wyraźnie: „Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił”.

„To miłość pasterska. Jednak samemu nie można wzrastać w tej miłości. Dlatego Pan nas powołał, byśmy byli wspólnotą, tak by ta miłość łączyła wszystkich kapłanów specjalną więzią posługi i braterstwa. Do tego konieczna jest pomoc Ducha Świętego, ale też osobiste zmaganie duchowe. To nie wyszło z mody, nadal jest tak aktualne, jak w pierwszych wiekach Kościoła. Chodzi tu o stałe wyzwanie, by przezwyciężać indywidualizm, przeżywać różnorodność jako dar, dążąc do jedności wszystkich prezbiterów, która jest znakiem obecności Boga w życiu wspólnoty. Prezbiterium, które nie zachowuje jedności, nie jest świadectwem obecności Boga, odrzuca ją. Zjednoczeni w imię Pana, zwłaszcza celebrując Eucharystię, ukazujecie również sakramentalnie, jaka jest miłość waszego serca”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że księża mają kochać „z całej duszy”. Oznacza to gotowość oddania życia. Formacja akademicka, choć jest bardzo ważna i konieczna, sama nie wystarcza. Potrzebny jest integralny proces formacyjny, obejmujący wszystkie aspekty życia.

„Powiedziałbym, że formacja kapłana nie może być jedynie akademicka. To stąd rodzą się ideologie, które zarażają Kościół, w taki czy inny sposób, akademizmem klerykalnym. Są cztery filary mające podtrzymywać formację, mianowicie formacja akademicka, duchowa, wspólnotowa i apostolska. I te cztery muszą się wzajemnie przenikać. Jeśli jednej z nich zabraknie, to już zaczyna kuleć cała formacja i ksiądz staje się w końcu paralitykiem” – powiedział Papież.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-01 14:31:14
miniaturka

12. rocznica śmierci św. Jana Pawła II na Polach Lednickich

W niedzielę, 2 kwietnia, w 12. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, Wspólnota LEDNICA 2000 zaprasza na Pola Lednickie, aby wspomnieć jego osobę.
2017-04-01 17:53:20
miniaturka

Abp Skworc: potrzeba przełomu na poziomie etyki mediów, kultury i komunikacji

Potrzebny jet przełom na poziomie etyki mediów, kultury i komunikacji - powiedział abp Wiktor Skworc podczas sobotniego Dnia Skupienia Ludzi Mediów w Piekarach Śląskich.
2017-04-01 18:22:22
miniaturka
play

Gala rozdania nagród FENIKS 2017 i MAŁY FENIKS 2017 - transmisja

1 kwietnia o godz. 19:30 rozpocznie się Uroczysta Gala rozdania nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2017 i MAŁY FENIKS 2017. Wydarzenie to transmitować będzie telewizja Salve TV.
2017-04-01 18:55:52
miniaturka

Włochy: pierwsza europejska konferencja o zapobieganiu pedofilii

We Florencji trwa pierwsza europejska konferencja na temat zapobiegania pedofilii. Jej tytuł brzmi: „Formacja i zapobieganie. Porównanie różnych metod podejścia do formacji ludzkiej i psychologicznej oceny w seminariach: kolejny krok w kierunku ochrony w Europie”.
2017-04-01 19:47:05
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #33

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty. Wyzwanie #33.
2017-04-01 19:48:03
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #34

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty. Wyzwanie #34.