Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-30 14:17
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież na Mszy: tylko Bóg prawdziwie nas kocha

Uważajmy, aby nie iść za fantazjami i fałszywymi bożkami, bo tylko Bóg nas kocha jak ojciec i ciągle na nas czeka – mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Komentując dzisiejsze pierwsze czytanie o Narodzie Wybranym, który z metalu utworzył sobie cielca i oddawał mu cześć, Franciszek zauważył, że Bóg rozczarował się tym ludem, który On sam sobie wymarzył, śnił o nim, bo go kochał. A ten lud Go zdradził, zapomniał o Bogu, który go wyprowadził z Egiptu.

Albowiem w sercu człowieka – zauważył Ojciec Święty – jest zawsze pokusa niewierności Bogu. Jak pisze prorok Baruch: zapomnieliście o tym, który jest waszym żywicielem (Ba 4,8).

„Zapomnieć o Bogu, który nas stworzył, który dał nam wzrastać, który towarzyszył nam w życiu: to tym Bóg się rozczarował. Wiele razy w Ewangelii Jezus mówi w przypowieściach o człowieku, który założył winnicę, ale potem zostaje zdradzony, ponieważ dzierżawcy chcą ją zatrzymać dla siebie. W sercu człowieka ciągle obecny jest ten niepokój. Nie jest zadowolony z Boga, z Jego wiernej miłości. Serce człowieka wciąż skłania się ku niewierności. I to jest pokusa” – mówił Ojciec Święty.

Papież zauważył, że Bóg upomina swój lud, który nie potrafi być stały, nie potrafi czekać; który się zdeprawował i oddalił się od prawdziwego Boga, szukając bożka.

„A Bóg tym się rozczarowuje: niewiernością ludu... Także my jesteśmy ludem Boga i dobrze znamy nasze serce; codzienne też musimy podejmować drogę, aby nie oddalać się powoli w stronę bożków, fantazji, tego, co światowe, niewierności. Sądzę, że dobrze dziś będzie pomyśleć o Panu, który czuje się rozczarowany: «Powiedz mi Panie, czy jesteś mną rozczarowany?». W niektórych sprawach na pewno tak. Pomyślmy o tym i zadajmy sobie to pytanie” – kontynuował Franciszek.

Kończąc homilię Ojciec Święty zachęcił, aby zadać sobie pytanie, czy „Bóg płacze nade mną”, tak jak Jezus płakał nad Jerozolimą. „Ile mam bożków, których nie jestem w stanie się pozbyć, które mnie zniewalają?”.

„Pomyślmy dziś o rozczarowaniu Boga, który stworzył nas dla miłości, natomiast my szukamy miłości, która jest dobrobytem, szukamy czegoś innego, a nie miłości Boga. Oddalamy się od Boga, który nas wykarmił.

To jest wiekopostna refleksja. Ona dobrze nam zrobi. I to powinniśmy robić codziennie; mały rachunek sumienia. «Panie, który tak wiele razy śniłeś o mnie, wiem, że się oddaliłem, ale powiedz mi gdzie, jak mam wrócić...». A tu niespodzianka, bo On ciągle na nas czeka, tak jak ojciec na syna marnotrawnego, który zobaczył go idącego z daleka, ponieważ czekał na niego” – zakończył Ojciec Święty.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-30 13:10:37
miniaturka
play

Internetowe rekolekcje wielkopostne o. Remigiusza Recława SJ "Nienarzekanie"

Ósmy odcinek internetowych rekolekcji wielkopostnych pt. „Wolność w Sercu Jezusa”, autorstwa o. Remigiusza Recława SJ nosi tytuł „Nienarzekanie”.
2017-03-30 13:13:01
miniaturka

Włochy: kard. Turkson na spotkaniu Caritas

Przewodniczący Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, przemawiał do przedstawicieli diecezjalnych Caritas z całych Włoch podczas ich spotkania w Tarencie.
2017-03-30 13:48:15
miniaturka

Trwają przygotowania do procesu beatyfikacyjnego ok. 80 Męczenników Wschodu

Trwają przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu, czyli katolików, którzy w latach 1917-1989 zostali zamordowani z nienawiści do wiary przez prześladowców należących do reżimu komunistycznego.
2017-03-30 14:50:26
miniaturka
play

Warszawa: Plusy i minusy mediów społecznościowych - debata

Telewizja internetowa Salve TV zaprasza do obejrzenia na żywo debaty o mediach społecznościowych z udziałem Bp Marka Solarczyka, która odbędzie się dzisiaj o godz 15.30 w ramach XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie.
2017-03-30 15:25:00
miniaturka

Barcelona: polscy delegaci na sympozjum o młodzieży - mamy wiele powodów do dumy

Polscy delegaci biorą udział w międzynarodowym sympozjum o towarzyszeniu młodzieży w Barcelonie. "Mamy wiele powodów do dumy z polskiej młodzieży" - mówi bp Marek Mendyk.
2017-03-30 15:43:56
miniaturka

Papież do ojców somaskich: podstawą radość spotkania z Chrystusem

„Zachęcam was, byście byli wierni pierwotnym ideałom i wychodzili do ludzi zranionych i odrzuconych, a szczególnie do sierot i porzuconej młodzieży” – mówił Papież do ojców somaskich.