Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-29 14:37
S. Zielińska / KAI

Niemcy: rodzinna miejscowość J. Ratzingera przygotowuje się na obchody jego 90. urodzin

W Marktl am Inn w Górnej Bawarii trwają przygotowania do obchodów 90. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI. Urodziny J. Ratzingera przypadają na dzień 16 kwietnia - w tym roku będzie to Niedziela Wielkanocna.

Autor/źródło: pixabay.com

W Marktl am Inn w Górnej Bawarii trwają ostatnie przygotowania do obchodów 90. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI. Jak co roku w dniu 16 kwietnia, dom, w którym urodził się przyszły Ojciec Święty, po zimowej przerwie otworzy swoje podwoje. Będzie to także mały jubileusz, gdyż od 10 lat dawny budynek prywatny jest dostępny dla zwiedzających. A od 40 lat obecny papież-senior jest honorowym obywatelem tego niewielkiego miasteczka.

Joseph Ratzinger urodził się w Wielką Sobotę 16 kwietnia 1927 w Marktl am Inn jako najmłodszy syn miejscowego żandarma Josepha Ratzingera i jego żony Marii. W kilka godzin po urodzeniu, o godz. 8.30 noworodka ochrzcił w miejscowym kościele św. Oswalda ks. Josef Stang, nadając mu imiona Joseph Aloisius.

„Fakt, że byłem pierwszym ochrzczonym w nowej wodzie, uważano za szczególny znak” – wspominał po latach Benedykt XVI w swojej autobiografii „Moje życie”. Podkreślił, że zawsze z wdzięcznością myśli o tym, iż jego życie od początku było zanurzone w tajemnicy Wielkanocy. W „papieskim domu” planowana jest specjalna wystawa pod tytułem „Jeszcze nie w pełnym świetle”, nawiązująca do tych słów Josepha Ratzingera o jego narodzinach i chrzcie. Na wystawie pokazane zostaną prace artysty z Monachium Josefa Alexandra Henselmanna, który m.in. stworzył płaskorzeźbę w katedrze Matki Bożej w Monachium, upamiętniającą jej odwiedziny przez „bawarskiego papieża” we wrześniu 2006 roku.

Święcenia kapłańskie J. Ratzinger przyjął 29 czerwca 1951; 28 maja 1977 Paweł VI mianował go arcybiskupem Monachium i Fryzyngi (sakrę nowy arcybiskup przyjął 2 maja), a 27 czerwca tegoż roku obdarzył go godnością kardynalską. 25 listopada 1981 Jan Paweł II powołał go na prefekta Kongregacji Nauki Wiary i przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 30 listopada 2002 kard. Ratzinger był również dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Na konklawe po śmierci Jana Pawła II wybrano go 19 kwietnia 2005 na papieża – przyjął wówczas imię Benedykta XVI. W niespełna 8 lat później jako pierwszy od ponad siedmiu wieków następca św. Piotra ustąpił z urzędu 28 lutego 2013 r.

Diecezja pasawska i fundacja domu urodzenia Josepha Ratzingera z okazji 90. urodzin swego patrona zorganizowały konkurs kompozytorski. Jego zwycięzca zostanie ogłoszony 7 kwietnia w Marktl w obecności biskupa Pasawy Stefana Ostera, a prawykonanie nagrodzonej kompozycji zaplanowano na Noc Paschalną w tamtejszej katedrze. Tego samego dnia utwór zostanie wykonany podczas popołudniowych nieszporów w Marktl.

Od chwili wyboru kardynała Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową dom jego urodzin i parafia św. Oswalda stały się miejscem odwiedzanym przez rzesze turystów. Uroczyście obchodzi się tam zarówno dzień wyboru, jak i rocznicę urodzin papieża. Mimo jego rezygnacji z urzędu papieskiego mieszkańcy miasteczka niezmiennie pamiętają o urodzinach swego najsławniejszego rodaka. „Pozostaniemy papieżem” – wpisał ktoś 28 lutego 2013 r. w księdze pamiątkowej kościoła św. Oswalda. Tego dnia o godz. 20.00 przez 15 minut biły kościelne dzwony, obwieszczając, że od tej chwili urodzony w Marktl Benedykt XVI będzie „ papa-emeritus”. Miejscowy burmistrz Hubert Gschwendtner oświadczył, że także po ustąpieniu Benedykta XVI zainteresowanie jego miejscem urodzenia nie zmalało. Nadal rocznie przybywa tam ok. stu tysięcy gości.

ts (KAI) / Marktl am Inn

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-29 13:04:21
miniaturka

KUL: minister nauki i szkolnictwa wyższego gościem Narodowego Kongresu Nauki

W środę, 29 marca na KUL rozpoczęła się konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki. Głównym gościem spotkania był minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
2017-03-29 13:28:07
miniaturka

XII edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej

1 kwietnia w parafii świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach odbędzie się XII edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej.
2017-03-29 14:13:51
miniaturka

Organizacje upamiętniające Jana Pawła II chcą ściślejszej współpracy

Trwa V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II. Instytucje zajmujące się propagowaniem myśli Jana Pawła II oraz upamiętnianiem jego osoby i pontyfikatu chcą ze sobą ściślej współpracować.
2017-03-29 15:30:57
miniaturka

Warszawa: nowe, albumowe wydanie unikatowego Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego

Złoty Kodeks Gnieźnieński to najcenniejszy rękopis średniowieczny z pierwszej stolicy Polski. Jego karty zdobią barwne iluminacje przedstawiające głównie sceny z życia i męki Chrystusa oraz przepiękne romańskie inicjały.
2017-03-29 15:56:37
miniaturka

12. rocznica śmierci św. Jana Pawła II na antenach TVP

2 kwietnia mija dwunasta rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II. Z tej okazji na antenach Telewizji Polskiej wyemitowane zostaną programy i filmy, przypominające niezwykłą historię życia Ojca Świętego.
2017-03-29 18:27:11
miniaturka

Bieg na Blachę

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej organizuje bezprecedensową grę terenową z okazji 30. rocznicy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego