Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-03-28 18:16
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Brazylia: poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II

Z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w mieście Vitória, stolicy brazylijskiego stanu Espírito Santo, odbyło się poświęcenie pomnika Papieża Polaka.

Autor/źródło: Vitor Hugo Campos/CC BY-SA 2.0

Statuę z brązu umieszczono w reprezentacyjnym miejscu, w pobliżu mostu Ponte Formosa. Każdy kto wjeżdża lub wyjeżdża z miasta, może znaleźć się w pobliżu pomnika. Lokalizacja nie jest przypadkowa. To w tym rejonie miasta mieszkał św. Jan Paweł II podczas swojego pobytu w Vitórii.

Nieopodal znajduje się centrum formacyjne św. Jana Bosko, gdzie przygotowuje się liderów chrześcijańskich, oraz kolegium Niepokalanego Serca Maryi. Uroczystej inauguracji pomnika dokonał abp Luiz Mancilha Vilela. Uczestniczył w niej także jego twórca, artysta plastyk i rzeźbiarz Eduardo Santos.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II abp Luiz Mancilha Vilela podkreślił, że dzieło artystyczne poświęcone jest Papieżowi, który był orędownikiem pokoju i sprawiedliwości. Wartości te winny stać się jeszcze bardziej praktykowane i postrzegane w obecnie obchodzonym Krajowym Roku Maryjnym.

„Sprawiedliwość jest wartością, o którą zabiegamy od dłuższego już czasu w naszym stanie i potrzebujemy tutaj wiele pokoju – mówił abp Vilela. – Mamy w tym miejscu herolda pokoju, aby głosić: Naszą drogą jest pokój, a nie przemoc! Ponadto, obchodzimy Rok Maryjny, a Jan Paweł II, czciciel Matki Bożej, kiedy wjeżdżał do naszego miasta, trzymał w dłoniach różaniec” – dodał metropolita Vitórii.

Warto przypomnieć, że przed kilku tygodniami miasto Vitória było miejscem zamieszek społecznych i niekontrolowanej przemocy, w wyniku czego zginęło kilkadziesiąt osób. Stąd też to wołanie o sprawiedliwość i pokój w dniu odsłonięcia pomnika św. Jana Pawła II.

Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jan Paweł II, Brazylia, Vitória, pomnik