Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-28 18:16
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Brazylia: poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II

Z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w mieście Vitória, stolicy brazylijskiego stanu Espírito Santo, odbyło się poświęcenie pomnika Papieża Polaka.

Autor/źródło: Vitor Hugo Campos/CC BY-SA 2.0

Statuę z brązu umieszczono w reprezentacyjnym miejscu, w pobliżu mostu Ponte Formosa. Każdy kto wjeżdża lub wyjeżdża z miasta, może znaleźć się w pobliżu pomnika. Lokalizacja nie jest przypadkowa. To w tym rejonie miasta mieszkał św. Jan Paweł II podczas swojego pobytu w Vitórii.

Nieopodal znajduje się centrum formacyjne św. Jana Bosko, gdzie przygotowuje się liderów chrześcijańskich, oraz kolegium Niepokalanego Serca Maryi. Uroczystej inauguracji pomnika dokonał abp Luiz Mancilha Vilela. Uczestniczył w niej także jego twórca, artysta plastyk i rzeźbiarz Eduardo Santos.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II abp Luiz Mancilha Vilela podkreślił, że dzieło artystyczne poświęcone jest Papieżowi, który był orędownikiem pokoju i sprawiedliwości. Wartości te winny stać się jeszcze bardziej praktykowane i postrzegane w obecnie obchodzonym Krajowym Roku Maryjnym.

„Sprawiedliwość jest wartością, o którą zabiegamy od dłuższego już czasu w naszym stanie i potrzebujemy tutaj wiele pokoju – mówił abp Vilela. – Mamy w tym miejscu herolda pokoju, aby głosić: Naszą drogą jest pokój, a nie przemoc! Ponadto, obchodzimy Rok Maryjny, a Jan Paweł II, czciciel Matki Bożej, kiedy wjeżdżał do naszego miasta, trzymał w dłoniach różaniec” – dodał metropolita Vitórii.

Warto przypomnieć, że przed kilku tygodniami miasto Vitória było miejscem zamieszek społecznych i niekontrolowanej przemocy, w wyniku czego zginęło kilkadziesiąt osób. Stąd też to wołanie o sprawiedliwość i pokój w dniu odsłonięcia pomnika św. Jana Pawła II.

Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-28 15:46:07
miniaturka

Mniszki klauzurowe na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze trwa 9. Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce.
2017-03-28 16:48:19
miniaturka

Gniezno: sympozjum na 600-lecie prymasostwa w Polsce

W Gnieźnie odbyło się sympozjum historyczne nt. dziejów i znaczenia godności Prymasa Polski. Wydarzenie rozpoczął swoim wystąpieniem Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2017-03-28 18:16:09
miniaturka

Meksyk: zamordowano kolejnego kapłana

Przestępczość w Meksyku znów uderzyła w tamtejszy Kościół katolicki. Kolejny kapłan padł ofiarą zabójstwa, tym razem w miejscowości El Nayar w stanie Nayarit.
2017-03-28 22:01:40
miniaturka

Misjonarz na Post: połowa Wielkiego Postu za nami!

Za nami IV niedziela Wielkiego Postu, a więc połowa akcji „Misjonarz na Post”. Inicjatywę wspiera w tej chwili już ponad 12 tysięcy osób. Organizatorzy podkreślają, że do akcji wciąż można dołączyć.
2017-03-29 08:14:49
miniaturka

Kard. Sarah: Benedykt XVI milczy, ale wiele daje Kościołowi

Benedykt XVI dziś żyje w absolutnym milczeniu, ale to milczenie jest głębokim źródłem, z którego wypływa najgłębsza modlitwa za Kościół i cały świat - mówił prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego.
2017-03-29 08:32:16
miniaturka

Abp Pontier o muzułmanach i Francji przed wyborami

Przewodniczący Episkopatu Francji apeluje do zwierzchników tamtejszej społeczności muzułmańskiej, aby pomogli swym współwyznawcom praktykować religię w realiach Republiki, a zarazem odcięli się od ekstremistów.