Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-08 10:23
iz / KAI

Abp Ozorowski: Maryja jest przykładem wiary i świadectwa czynu

Maryja jest najdoskonalszym przykładem wiary połączonej ze świadectwem mówił abp Edward Ozorowski w bazylice archikatedralnej podczas rozpoczęcia dziewięciodniowego przygotowania archidiecezji białostockiej do uroczystości patronalnej. Nabożeństwo zwane Nowenną Opieki zakończy się 16 listopada uroczystością Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia.

Autor/źródło: wikipedia

W homilii metropolita białostocki podkreślił, że wiara powinna obejmować całe życie człowieka, a nie tylko poszczególne jego odcinki; życie tak wierzących jak i niewierzących, gdyż także niewierzący, choć podświadomie, noszą w sobie tęsknotę za Bogiem. „Wiara zawsze towarzyszyła ludziom w zmieniających się okolicznościach życia, którym jednak zawsze towarzyszyły miłość i nienawiść, radość i ból. Zawsze wybiegali oni jednak gdzieś dalej, szukając pełni życia i pełni szczęścia” – zauważył.


Hierarcha podkreślił, że Maryja zajęła szczególne miejsce w dziejach ludzkości: Bóg miał dla Niej, prostej dziewczyny z Nazaretu, przygotowaną wzniosłą misję. Imię Miriam nadali jej rodzice – Joachim i Anna. „Maryja miała jednak jeszcze jedno imię, nadane przy poczęciu od Boga - «Łaski pełna», «Obdarowana łaską» czyli «Kecharitomene». Oznacza ono przemienienie kogoś przez łaskę, uczynienie go miłym, przyjemnym, pełnym wdzięku i świętym, a tym, który dokonuje tej przemiany, jest sam Bóg – mówił.


Arcybiskup wskazywał na wewnętrzną postawę wiary Maryi podczas Zwiastowania, ale zwłaszcza później – w czasie Męki i Śmierci Jej Syna. „Dziś oddajemy Jej cześć jako Tej, która uwierzyła, ale która przez całe życie, w każdej chwili, dawała świadectwo swojej wierze” – podkreślał.


Abp Ozorowski zaapelował, aby wiara nie była jedynie dodatkiem do codziennego życia, ale by towarzyszyła we wszystkich radościach i smutkach. „Jeśli nasza wiara będzie naprawdę głęboka, sama w sobie już będzie świadectwem, bez względu na to, czy ktoś to zauważy czy nie, ona sama w sobie jest tak wielkim skarbem, że wystarczy ją mieć i rozwijać, by zaczęła przynosić owoce” – zaznaczał. „Dawać świadectwo można głośno i są tacy ludzie, których przez wieki się wspomina, ale są też świadectwa skromne, proste, i dopiero odkryte po latach zachwycają swoim pięknem” – stwierdził.


Pytał, jak zachować wiarę w tak szybko dziś zmieniającym się świecie i zachęcał do umacniania swojej wiary w czasie rozpoczynającej się Nowenny. Wskazywał, by w Maryi widzieć nie tylko wzór, ale także Orędowniczkę, aby przed Nią wypowiadać swe myśli i Jej zawierzać wszelkie trudności, ufając, że skierowane przez Maryję do Boga, u Niego znajdą odpowiedź.


W dorocznej nowennie przygotowującej archidiecezję do uroczystości patronalnej uczestniczą biskupi, kapłani, seminarium duchowne, osoby konsekrowane oraz liczni pielgrzymujący do archikatedry mieszkańcy poszczególnych dekanatów i parafii wraz ze swymi duszpasterzami.


Podczas nowenny homilie głoszą biskupi oraz tegoroczni neoprezbiterzy. W ramach Nowenny 9 listopada przeżywany będzie Dzień Małżeństw i Rodzin, 10 listopada - Dzień Kapłanów i Liturgicznej Służby Ołtarza, 12 listopada - Dzień Młodzieży zwany „Dniem u Mamy”, a w niedzielę 13 listopada - Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu odbędzie się również uroczyste zamknięcie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia w archidiecezji białostockiej.


W dniu zakończenia Nowenny, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, obchodzona będzie również 10. rocznica ingresu abp. Edwarda Ozorowskiego, metropolity białostockiego do bazyliki archikatedralnej w Białymstoku. Uroczystą Mszę św. o godz. 18.00 poprzedzi modlitwa różańcowa prowadzona przez Koła Żywego Różańca z całej archidiecezji. W tym dniu homilię wygłosi bp Łukasz Buzun z diecezji kaliskiej.


Kult Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia przeniósł z Wilna do Białegostoku Metropolita Wileński, abp Romuald Jałbrzykowski. Zmuszony do wyjazdu z Wilna, osiadł przy kościele farnym, późniejszej prokatedrze w Białymstoku. Już jesienią 1945 r., Arcybiskup zapoczątkował Nowennę Opieki Matki Bożej Ostrobramskiej. Po nim kult Maryi w Ostrobramskim wizerunku podtrzymywali jego następcy: bp Henryk Gulbinowicz i bp Edward Kisiel. Po utworzeniu archidiecezji białostockiej w 1991 r., abp Kisiel wybrał Ostrobramską Matkę Miłosierdzia na patronkę arcybiskupstwa. Jan Paweł II w 1993 r. zezwolił na koronację obrazu. Odbyła się ona 5 czerwca 1995 r.

tm / Białystok

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-08 08:04:38
miniaturka

Australia: biskupi przeciw zaostrzeniu prawa o uchodźcach

Osoby, które przybywają na łódkach do Australii, starając się o azyl, rząd odsyła do specjalnych obozów poza krajem np. na wyspie Manus
2016-11-08 08:12:39
miniaturka

Nikaragua: naród ma prawo do wyborów w inny sposób

Biskup pomocniczy stolicy Nikaragui Silvio Báez skomentował ogłoszone zwycięstwo Daniela Ortegi po przeprowadzonych tam wyborach
2016-11-08 08:16:15
miniaturka

Krosno: zakończyło się Podkarpackie Forum Charyzmatyczne

Kilka tysięcy osób zgromadziło w Krośnie VI Podkarpackie Forum Charyzmatyczne
2016-11-08 11:18:39
miniaturka

Joaquin Navarro-Valls kończy 80 lat

Były wieloletni dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, Joaquin Navarro-Valls będzie obchodził 16 listopada swoje 80 urodziny. Hiszpański lekarz i dziennikarz, członek Opus Dei, został powołany na dyrektora watykańskiego Biura Prasowego w 1984 roku przez papieża Jana Pawła II. W tej służbie pozostał aż do śmierci papieża Polaka, a następnie jeszcze przez rok, do przejścia na emeryturę w 2006 roku był rzecznikiem papieża Benedykta XVI. Obecnie jest niezależnym dziennikarzem.
2016-11-08 16:05:38
miniaturka

Kobieca Ewangelia

Jak kobiety rozumieją Ewangelię? Jak postrzegają Boga i Jego niezmienne Prawo? Na to pytanie odpowie nam 4 grudnia musical "Ewangelia według kobiet".
2016-11-09 07:08:54
miniaturka

Maroko: Stolica Apostolska wobec konferencji klimatycznej ONZ

W Marrakeszu w Maroku rozpoczęła się 22. Konferencja Narodów Zjednoczonych dotycząca zmian klimatycznych.