Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-27 09:57
rk

Jubileuszowy album o miejscach, czasach i ludziach diecezji bielsko-żywieckiej

Ukazał się jubileuszowy album „Diecezja Bielsko-Żywiecka. Miejsca – czasy – ludzie”.

Jubileuszowy album
Autor/źródło: Diecezja.bielsko.pl

Światło dzienne ujrzał jubileuszowy album „Diecezja Bielsko-Żywiecka. Miejsca – czasy – ludzie”, który nie tylko opisuje historię 25 lat diecezji, ale także przybliża najważniejsze aspekty życia Kościoła lokalnego w perspektywie mijającego ćwierćwiecza. Wydawnictwo stanowi swoiste zaproszenie do odwiedzenia beskidzkich zakątków oraz spotkania żyjących tu ludzi.

Ks. Piotr Bączek, nadzorujący prace redaktorów, których teksty i fotografie złożyły się na liczące 60 stron wydawnictwo, podkreślił w rozmowie, że okolicznościowy album sprawdzi się jako pamiątka jubileuszu i kompendium podstawowej wiedzy o Kościele bielsko-żywieckim. „Może być też ciekawym prezentem dla gości odwiedzających nasze strony” – wyjaśnił, zauważając, że zawartość albumu to przede wszystkim kilkadziesiąt fotografii, stanowiących ilustracje do podzielnych na trzy rozdziały tekstów.

„W pierwszej części opisano geografię terytorium diecezji, wyróżniając najciekawsze krajoznawczo i historycznie miejsca. Część druga to przypomnienie najważniejszych wydarzeń minionego ćwierćwiecza, opatrzone graficznym kalendarium” – sprecyzował kapłan i dodał, że rozdział „Ludzie” przybliża sylwetki diecezjalnych biskupów, patronów diecezji i świętych pochodzących z beskidzkiej ziemi.

„Rozdział ten opisuje także inicjatywy podejmowane przez różne grupy działające w Kościele bielsko-żywieckim” – zaznaczył duchowny.

W słowie wstępnym do publikacji bp Roman Pindel podkreślił, że album „stanowi pewną próbę oddania ducha diecezji i ukazania jej najbardziej charakterystycznych rysów”.

„Dla czytelników spoza diecezji niech stanie się zaproszeniem do skorzystania z gościnnych miejsc mogących zachwycić o każdej porze roku pięknem górskich krajobrazów, ale też pięknem żyjących tu ludzi starających się na miarę swych możliwości współpracować z Chrystusem – Głową i Panem Kościoła” – napisał ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Na okładce jubileuszowej publikacji umieszczono sylwetki patronów diecezji ujętych w jednakowym, współczesnym stylu plastycznym: św. Maksymiliana Kolbego, św. Jana Sarkandra i św. Jana z Kęt.

Wydawnictwo, które można już było nabyć podczas sobotnich uroczystości jubileuszu diecezji w bielskiej katedrze, rozprowadzane będzie w poszczególnych parafiach.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy