Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-26 19:02
AC

Rybnik: Dzień Dawcy Szpiku w Bazylice św. Antoniego

Co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dzisiaj w Bazylice św. Antoniego w Rybniku odbył się Dzień Dawcy Szpiku. Dla wielu chorych przeszczep jest jedyną szansą.

Tak ks. Andrzej Króliczek zachęcał do udziału w akcji
Autor/źródło: Małgorzata Ceglarek

Dla wielu ludzi chorujących na białaczkę, jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Dzisiaj w Rybniku zachęcano parafian oraz wszystkich przybyłych do Bazyliki św. Antoniego gości, aby zarejestrowali się jako potencjalni Dawcy.

Dzień Dawcy Szpiku trwał od godz. 8.00 rano do 19.00. Rejestracji dokonywano w salkach przy Bazylice. Zapisywano osoby pomiędzy 18-tym a 55-tym rokiem życia. Głównymi promotorami i organizatorami akcji byli: Małgorzata Ceglarek i ks. Andrzej Króliczek. Towarzyszył im cały sztab wolontariuszy.

Niestety, prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest wciąż bardzo niskie, dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

***

Jeśli ktoś chce zostać Dawcą lub zorganizować Dzień Dawcy, taki jak dziś w Rybniku, może zgłosić się do Fundacji DKMS.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-26 18:09:57
miniaturka

Poznań: Msza w 25. rocznicę sakry biskupiej abp. Stanisława Gądeckiego

W uroczystościach wziął udział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Specjalne życzenia jubileuszowe nadesłał papież Franciszek.
2017-03-26 18:16:06
miniaturka

Jasna Góra: ogólnopolskie ochody Dnia Modlitw za Więźniów

Na Jasnej Górze trwają Ogólnopolskie uroczystości Dnia Modlitw za Więźniów. Z racji przeżywanego roku św. Alberta odbywa się także Forum Pomocy Postpenitencjarnej.
2017-03-26 18:28:27
miniaturka

Dziś Dzień Modlitw za Więźniów. Franciszek zjadł obiad z więźniami już wczoraj

Papież Franciszek zjadł wczoraj obiad w mediolańskim więzieniu. - Spędzam z wami tak dużo czasu, bo znajdujecie się w sercu Jezusa zranionego - mówił do więźniów.
2017-03-27 08:11:06
miniaturka

Aleppo: apel do chrześcijan o powrót do domu

„Aleppo czeka na ciebie” – z takim apelem ordynariusz tamtejszych katolików obrządku melchickiego abp Jean-Clément Jeanbart zwrócił się do wiernych, zachęcając, by powrócili do swoich domów, które opuścili w czasie wojny.
2017-03-27 08:33:42
miniaturka

Kard. Grocholewski: Chrystus – jedynym Kapłanem

O kapłaństwie Chrystusa, w którym uczestniczą kapłani oraz o biskupstwie jako pełni kapłaństwa w Chrystusie mówił kard. Zenon Grocholewski 26 marca br. w katedrze poznańskiej.
2017-03-27 09:06:47
miniaturka

Abp Hoser rozpoczyna swoją misję w Medjugorie

Moja misja w Medjugorie ma na celu dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej, a zwłaszcza potrzeb wiernych, którzy tam pielgrzymują, i w oparciu o to zasugerowanie ewentualnych inicjatyw duszpasterskich na przyszłość – powiedział KAI abp Henryk Hoser.