Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-26 10:50
rk

Bp Pindel : Bóg chce obrony każdego ludzkiego życia

Uroczysta liturgia połączona z deklaracją przyjęcia dziecka w akcie duchowej adopcji była najważniejszym punktem obchodów Dnia Świętości Życia w Żywcu.

Dzień Świętości Życia w Żywcu
Autor/źródło: rk

O tym, że modlitwa za życie poczęte i zagrożone jest rzeczą wielką, gdyż sam Bóg w to dzieło się angażuje, przekonywał bp Roman Pindel, który 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przewodniczył Mszy św. w konkatedrze w Żywcu, gdzie odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Biskup podkreślił, że to nie przypadek, że dzień, w którym Kościół wspomina poczęcie Syna Bożego w łonie Maryi – przełomowy moment w dziejach zbawienia – jest jednocześnie dniem szczególnej modlitwy o ochronę życia poczętego. 

Uroczysta liturgia połączona z deklaracją przyjęcia dziecka w akcie duchowej adopcji była najważniejszym punktem diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia. W tym roku dzień ten, obchodzony w żywieckiej konkatedrze, zbiegł się z 25. rocznicą powstania diecezji bielsko-żywieckiej. Proboszcz parafii konkatedralnej ks. Grzegorz Gruszecki podkreślił, że w obu uroczystościach chodzi o życie.

„Bo diecezja jest cząstką Kościoła. To w nim człowiek otrzymuje nowe życie – zanurzone w Bogu. Zwiastowanie jest świętem życia. Chcemy uczcić go konkretnym czynem - podjęciem duchowej adopcji dziecka poczętego” – zauważył kapłan.

Bp Pindel przypomniał, że od 1998 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego, decyzją biskupów, obchodzona jest w Kościele w Polsce jako Dzień Świętości Życia. Wyjaśnił, że chodzi o to, by odpowiedź odpowiedzialnego za to życie człowieka - zawsze brzmiała pozytywnie, by człowiek był zawsze gotowy powiedzieć temu życiu „tak”.

„Chodzi o rzecz świętą i wielką, w którą Bóg najbardziej się angażuje. Bo życie dla Boga jest święte. Bóg chce obrony każdego ludzkiego życia” – podkreślił hierarcha, zaznaczając, że wiara ta oparta jest na nauce Jezusa i pismach Starego Testamentu.

„Religia naszych ojców w wierze - Izraela, Żydów - w przeciwieństwie do całego ówczesnego świata starożytnego chroniła dziecko od samego poczęcia. W tym morzu bezbronności poczętego, a nawet urodzonego dziecka, tylko Naród Księgi miał poczucie, że życie jest święte. Bo jeżeli się poczęło, to Bóg tego chce, to należy to życie przyjąć” – dodał, wskazując, że w Piśmie Świętym nie trzeba było pisać o zakazie aborcji, gdyż każdy wierzący Żyd wiedział o tym: „przykazanie, by nie zabijać życia poczętego, miał wyryte w sercu”.

Zdaniem biskupa, to nie przypadek, że dzień, w którym Kościół wspomina poczęcie Syna Bożego w łonie Maryi – przełomowy moment w dziejach zbawienia – jest jednocześnie dniem szczególnej modlitwy o ochronę życia poczętego. Wyjaśnił, że w akcie duchowej adopcji wierni proszą Boga, by przyjął ich ludzką ofiarę, polegającą na codziennej modlitwie w ciągu dziewięciu miesięcy za zagrożone życie poczęte. „Prosimy, by Bóg wejrzał na naszą gotowość, nasze codzienne zwracanie się do Niego” – sprecyzował.

Podczas Mszy św. liczne osoby podjęły po raz pierwszy lub odnowiły słowa przyrzeczenia modlitwy w ramach adopcji dzieci poczętych. Po liturgii w auli Domu Katolickiego odbyła się prezentacja multimedialna pt. „Naturalne metody rozpoznawania płodności w przestrzeni internetowej”. Jedna z tych aplikacji przeznaczona jest dla osób, które podjęły modlitwę „Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego”. Program pomaga im nie zapomnieć o codziennej modlitwie. Jacek Zamarski opowiedział także młodym ludziom o polecanej przez Instytut Naturalnego Planowania Rodziny aplikacji INER Cycle, umożliwiającej zapis obserwacji cyklu wg metody profesora Rötzera.

W ramach centralnych obchodów Dnia Świętości Życia w żywieckim kinie „Janosik” można było obejrzeć film „Światło między oceanami”.

Dzień Świętości Życia jest odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II. W encyklice „Evangelium vitae” papież napisał, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy