Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-25 14:22
AC

Jubileusz 25-lecia powstania diecezji gliwickiej

W dniu Święta Zwiastowania Pańskiego, 25. marca, diecezja gliwicka obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Jest to także dzień otwarcia I Synodu Diecezji Gliwickiej.

Diecezja gliwicka została erygowana bullą Ojca Św. Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus 25 marca 1992 roku. Jej terytorium zostało wydzielone z obszaru dwóch starszych diecezji: północnej części diecezji katowickiej i południowo-wschodniej części diecezji opolskiej. Diecezja gliwicka wraz z diecezją opolską i archidiecezją katowicką stanowią obecnie prowincję kościelną – metropolię katowicką.

Specjalnie dla Fundacji Opoka, swoimi refleksjami na temat powstania diecezji podzielił się biskup gliwicki Jan Kopiec.

"Jubileusz 25-lecia diecezji gliwickiej, to oczywiście jeszcze niewielki okres czasu, ale na pewno ten miniony fundamentalny czas został bardzo dobrze wypełniony.

Trzeba z ogromną wdzięcznością spojrzeć na Opatrzność Bożą, ale i na ludzi, którzy naszą diecezję tworzyli. Niezmienna jest nasza wdzięczność dla Ojca Świętego Jana Pawła II, dzięki któremu diecezja została erygowana, ale także dla pierwszego biskupa Jana Wieczorka, który razem z biskupem Gerardem Kuszem tworzyli fundamenty tego nowego, diecezjalnego Kościoła.

Jesteśmy wspólnotą, może niewielką, bo liczącą tylko 600 tys. wiernych, 156 parafii, ale jest to Kościół, który od wieków tutaj na naszej górnośląskiej ziemi miał duże znaczenie. Spełniał on bardzo ważną rolę zwłaszcza w okresie przemian, gdzieś od 200-tu lat, kiedy z rolniczej, ziemia ta stawała się przemysłową i kiedy wyzwania związane z nowymi sposobami gospodarowania przyniosły bardzo wiele kłopotów i bardzo wiele wyzwań, ale Kościół trwał zawsze i towarzyszył swoim wiernym, i takim chce być także i dzisiaj – Kościół, który razem ze swoim ludem idzie do Chrystusa, swojego Pana.

Aby się temu dobrze przyglądnąć, jubileusz powstania diecezji, to nie tylko te wspaniałe uroczystości. Świętujemy jako cała metropolia – Eucharystii przewodniczy Metropolita abp Wiktor Skworc, jest też obecny biskup opolski Andrzej Czaja, diecezji która należy również do naszej metropolii.

Jest tutaj także i moja decyzja, do której się długo przygotowywałem, żeby dzisiaj otworzyć I Synod Diecezji Gliwickiej.

Niech ten Synod będzie okazją nie tylko do zastanowienia się nad sobą, ale i wypracowania na przyszłość, jeszcze bardziej skutecznych sposobów docierania Ewangelii do naszych wiernych".

oprac. Sonia Zielińska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-25 13:13:25
miniaturka

Poznań: na 25. rocznicę sakry abp. Gądeckiego - pomoc dla 25 rodzin w Syrii

Na 25. rocznicę sakry biskupiej abp. Stanisława Gądeckiego kapłani w darze dla swojego biskupa pomogą przez rok 25 rodzinom poszkodowanym w zbrojnym konflikcie w Syrii.
2017-03-25 13:25:44
miniaturka

Papież rozpoczął wizytę w Mediolanie od peryferii

Ojciec Święty odwiedził dziś Mediolan, jedną z największych aglomeracji miejskich w Europie, a zarazem gospodarczą stolicę Włoch. W tym regionie znajduje się również największe skupisko imigrantów na Półwyspie Apenińskim.
2017-03-25 14:05:18
miniaturka

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia nagrały płytę

Piękna płyta - Dzienniczek św. Siostry Faustyny Kowalskiej w adaptacji radiowej - została w całości przygotowana przez Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.
2017-03-25 14:36:10
miniaturka

Rozmowa z Biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem

O posłudze w Diecezji Kaliskiej, spotkaniach z duchowieństwem i wiernymi, rozwoju dzieł oraz marzeniach mówi w rozmowie z KAI Biskup Kaliski Edward Janiak.
2017-03-25 18:02:19
miniaturka

List Ojca Świętego z okazji jubileuszu abp. Stanisława Gądeckiego

List Gratulacyjny z okazji 25-lecia sakry biskupiej przesłał na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego Ojciec Święty Franciszek.
2017-03-25 18:09:11
miniaturka

Obchody 25-lecia reformy administracyjnej Kościoła w diecezjach

Kościół w Polsce 25 marca świętuje Jubileusz 25-lecia reorganizacji struktur administracyjnych.