Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-24 12:48
S. Zielińska / KAI

Rodziny ze wschodniej Ukrainy zamieszkają pod Krakowem

W Krzywaczce pod Krakowem powstaje dom dla pięciu rodzin przesiedlonych z ogarniętych wojną okolic Doniecka i Ługańska.

Autor/źródło: pixabay.com

Placówka w Krzywaczce, dla rodzin przesiedlanych z ogarniętych wojną części Ukrainy, przygotowywana jest przez fundację Pomoc Polakom Donbasu i Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce.

Pilnej pomocy potrzebują zarówno te rodziny, którym udało się uciec za granicę, jak też ci, którzy wyjechali na zachodnią Ukrainę. Ci przesiedleńcy potrzebują przede wszystkim akceptacji, znaku tego, że ktoś ich chce. Na tę potrzebę odpowiedzieli mieszkańcy Krzywaczki, którzy zaprosili do siebie 5 rodzin ze Wschodu - mówi w rozmowie z KAI Wiktoria Harczenko z fundacji Pomoc Polakom Donbasu.

Inicjatywa pomocy zrodziła się wśród mieszkańców Krzywaczki, którzy 3 lata temu postanowili przekazać budynek dawnego przedszkola katolikom polskiego pochodzenia, przesiedlonym z ogarniętych wojną terenów wschodniej Ukrainy. Początkowo rodziny miały otrzymać jedynie możliwość wynajmu mieszkań. Jednak fundacji Pomoc Polakom Donbasu udało się pozyskać cały budynek, który, po przeprowadzeniu koniecznych remontów, zostanie przekazany rodzinom. Kwota potrzebna przeprowadzenia prac remontowo-adaptacyjnych, to ok. 260 tys. zł. Kolejnym wyzwaniem będzie pomoc w znalezieniu pracy dla przesiedleńców.

"Te rodziny przyjeżdżają często z jedną walizką, bez żadnych oszczędności. Nawet, jeśli ktoś przyjedzie samochodem i tutaj go sprzeda, pozyskana kwota na nic nie wystarczy" - wyjaśnia Hradczenk. Jak podkreśla, zorganizowanie pomocy w Krzywaczce nie byłoby możliwe, gdyby nie serdeczność i przedsiębiorczość mieszkańców, przedstawiciele lokalnych władz i Kościoła.

"Mam nadzieję, że tym rodzinom uda się tu znaleźć swój dom. Oni już teraz kochają Polskę i traktują ją jako swoją ojczyznę. W ich imieniu mogę powiedzieć: nie jesteśmy obcymi, jesteśmy Polakami i katolikami. Nic nas nie dzieli" - podkreśla Hradczenko, która sama pochodzi z Donbasu, gdzie przed wyjazdem do Polski angażowała się w życie Kościoła m.in. jako organistka w Ługańsku i Doniecku. Jak mówi, liczba katolików na wschodniej Ukrainie jest duża, jak na tamte warunki, ale na tle Polski stanowią niewielką grupę.

"Gdyby każda parafia w Polsce chciała zaopiekować się jedną katolicką rodziną z Ługańska, czy Doniecka, tych rodzin by nie wystarczyło" - mówi.

Projekt domu realizowany przez fundację Pomoc Polakom z Donbasu i Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, wsparła m.in. fundacja Narodowy Instytut Społeczny, a także wielu indywidualnych darczyńców, nie tylko z Polski, ale też m.in. z Anglii i Stanów Zjednoczonych. Przesiedleńcy mają przyjechać do Krzywaczki w kwietniu.

abd / Krzywaczka

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-24 11:51:14
miniaturka
play

Czym dla Ciebie jest... wolność? Internetowe rekolekcje wielkopostne [WIDEO]

Wielki Post trwa. Dziś pytanie: Czym dla Ciebie jest wolność? Idealne w dniu rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Blachnickiego, który odpowiedział na pytanie o wolność całym swoim życiem.
2017-03-24 12:23:57
miniaturka

Modlitwy ekumeniczne z okazji 60. rocznicy Traktatów Rzymskich

Dzisiaj, 24. marca, w Rzymie oraz innych 34 miastach Europy odbędą się ekumeniczne czuwania modlitewne przed rocznicą podpisania Traktatów Rzymskich.
2017-03-24 12:38:46
miniaturka

Pola nadziei

Po raz ósmy Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym organizuje akcję charytatywną pod nazwą „Pola nadziei”. Akcja, trwającą ponad miesiąc, rozpocznie się w najbliższą niedzielę.
2017-03-24 13:21:37
miniaturka

Arcybiskup Brukseli w rok po zamachu: nie szukajmy winnego w obcych

Lęk i przerażenie wobec terroryzmu, nawet jeśli zrozumiały, jest pokusą, której powinniśmy się opierać ze wszystkich sił – powiedział kard. Jozef De Kesel.
2017-03-24 13:59:17
miniaturka

Kraków: Konferencja o Chrześcijańskiej Przedsiębiorczości

W środę 29 marca, w Krakowie, odbędzie się konferencja dotyczącą Przedsiębiorczości wśród Chrześcijan pt. "Przedsiębiorczy chrześcijanin - o biznesie w boskim stylu".
2017-03-24 14:37:53
miniaturka

25 lat diecezji bielsko-żywieckiej – rozmowa z ordynariuszem bp. Romanem Pindlem

O efektach podziału administracyjnego sprzed 25 lat, w wyniku którego powstała m.in. diecezja bielsko-żywiecka, mówi ordynariusz biskup Roman Pindel.