Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-23 18:31
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Telegram w imieniu Papieża w sprawie ofiar zamachu w Londynie

Ojciec Święty wyraził głęboki smutek, gdy dowiedział się o ataku terrorystycznym dokonanym 22 marca po południu w londyńskiej dzielnicy Westminster.

Autor/źródło: pixabay.com

Nieznany mężczyzna wjechał samochodem w tłum cywilów, po czym rozbił pojazd o ogrodzenie budynku brytyjskiego parlamentu. Później, uzbrojony w nóż, próbował dostać się pieszo do środka i zadźgał jednego z powstrzymujących go policjantów. Na koniec został zastrzelony przez oficerów służb bezpieczeństwa. Bilans ataku to 4 zabitych, włączając sprawcę, oraz 29 rannych. Franciszek wyraził modlitewną solidarność z wszystkimi poszkodowanymi.

Kard. Pietro Parolin przekazał papieskie kondolencje, kierując telegram do arcybiskupa Westminsteru, a zarazem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii kard. Vincenta Nicholsa,. „Polecając tych, którzy ponieśli śmierć, miłosierdziu Wszechmogącego, Ojciec Święty modli się o Bożą moc i pokój dla dotkniętych żałobą rodzin. Jednocześnie zapewnia cały naród o swojej modlitwie” – napisał watykański sekretarz sanu.

Duchowi zwierzchnicy miejscowych katolików dali wyraz bliskości ofiarom tragedii natychmiast po ataku. Również Kościół anglikański zareagował na przejmujące wydarzenie specjalną modlitwą o pokój. „Pozostaję głęboko zszokowany i boleję z powodu zajścia w Westminsterze” – stwierdził arcybiskup Canterbury, Justin Welby.

Atak w Londynie miał miejsce dokładnie w rok po zamachach w Brukseli, które spowodowały śmierć 32 osób. „Przezwyciężać terror i strach” oraz „kontynuować wyciąganie ręki jeden ku drugiemu” – do tego nawoływał w belgijskiej stolicy kard. Jozef De Kesel podczas czuwania upamiętniającego tamtą tragedię.

mh, tm/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-23 15:31:03
miniaturka

Papież: spotkanie z prezydentem Kamerunu

Papież przyjął dziś na audiencji prezydenta Kamerunu. Paul Biya spotkał się następnie z watykańskim sekretarzem stanu i z szefem papieskiej dyplomacji.
2017-03-23 16:29:24
miniaturka

Filipiny: rokowania rządu z komunistycznymi rebeliantami

Zwierzchnicy wspólnot chrześcijańskich na Filipinach wyrazili zadowolenie ze wznowienia procesu pokojowego w ich kraju.
2017-03-23 18:30:39
miniaturka

Od jutra zbiórka żywności Caritas

W piątek i sobotę 24 i 25 marca odbędzie się XII Ogólnopolska Wielkanocna Zbiórka Żywności Caritas. Jej celem jest pomoc niemal 80. tysiącom ubogich.
2017-03-24 01:03:53
miniaturka

Łódź: Noc Spowiedzi u Dominikanów

W piątek 31 marca, w łódzkim klasztorze oo. Dominikanów odbędzie się Noc Spowiedzi - czyli noc z Nikodemem. Jest to doskonała okazja by w natłoku codziennych obowiązków znaleźć czas poza dniem na pojednanie z Bogiem.
2017-03-24 06:07:37
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #24

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Wyzwanie #24.
2017-03-24 08:11:54
miniaturka

Papież zatwierdza dekret o cudzie: ku kanonizacji dzieci z Fatimy

Już wkrótce będzie można zaliczyć w poczet świętych Franciszka i Hiacyntę Marto, dwoje portugalskich dzieci zmarłych w 11. i 10. roku życia w latach 1919 i 1920, które przed stu laty miały w Fatimie objawienia Matki Bożej.