Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-23 13:14
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Łotwa: lato reformacji

Do Rygi dotarła objazdowa wystawa o 500-leciu reformacji, zorganizowana przez Kościół Ewangelicki w Niemczech.

Ryga, Stare Miasto
Autor/źródło: pixabay.com

Inicjatywa wystawy objazdowej o 500-leciu reformacji, stanowi przygotowanie do kulminacyjnych wydarzeń tego specyficznego jubileuszu w ramach akcji „Lato Reformacji (Reformationssommer) 2017”.

Wystawa urządzona na specjalnie przygotowanej naczepie ciężarówki wyruszyła z Genewy, by ostatecznie zakończyć podróż w Wittenberdze. Na trasie znalazły się też inne miasta ważne dla dziejów europejskiego protestantyzmu. Ekspozycja odwiedziła także Rzym, a jeszcze wiosną trafi m.in. do Wrocławia. Inicjatywę obsługuje kilkanaścioro wolontariuszy.

Sama wystawa nieco rozczarowuje: to kilka stanowisk multimedialnych, gdzie można obejrzeć filmy i posłuchać wypowiedzi dotyczących współczesności chrześcijaństwa związanego historycznie z reformacją – wszystko dość powierzchowne i w formie raczej ciekawostki turystycznej, niż inicjatywy ewangelizacyjnej. Co prawda, w ramach ekspozycji zaproszono też lokalne Kościoły, w tym katolicki, do autoprezentacji, jednak w sumie zainteresowanie publiczności – mówiąc oględnie – było umiarkowane, mimo iż wszystko działo się w samym sercu starej Rygi. Pewną ciekawostką była obecność towarzyszącej wystawie grupy niemieckich ewangelików, w tym pastorów obojga płci, pielgrzymujących do sakralnych zabytków stolicy Łotwy czy może raczej zwiedzających je.

T. Cieślak SJ, Ryga/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-23 12:11:58
miniaturka

Kard. Dziwisz o kard. Vlku: był człowiekiem niezłomnym

„Choć historia jego życia była bardzo trudna, to był człowiekiem niezłomnym” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz o zmarłym w ostatnią sobotę kard. Miloslavie Vlku, arcybiskupie seniorze Pragi.
2017-03-23 12:44:05
miniaturka

Gniezno: sympozjum na 600-lecie prymasostwa w Polsce

W najbliższy poniedziałek (27 marca) odbędzie się w Gnieźnie sympozjum naukowe nt. dziejów i znaczenia godności Prymasa Polski.
2017-03-23 12:50:48
miniaturka

W Grąblinie sadzony jest las sosnowy

15 tysięcy sadzonek sosny zostanie posadzonych w Grąblinie, na terenie należącym do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Prace nasadzeniowe zostały poprzedzone wycinką starych i chorych, zaatakowanych przez pasożyty, drzew.
2017-03-23 13:57:49
miniaturka

Ks. Witczyk: Celem Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego jest wsłuchanie w głos Boga

Ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, w rozmowie z KAI, mówi o głównym celu tej inicjatywy. (wywiad)
2017-03-23 14:29:12
miniaturka

Bez domu, ale z pasją - koncerty dla osób bezdomnych

W niedzielę 26 marca, o godzinie 14:00, w budynku Dzieła Pomocy św. Ojca Pio dla osób bezdomnych, przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie, zaśpiewa chór krakowskiego V LO.
2017-03-23 14:57:03
miniaturka

Papież na Mszy: słysząc głos Pana serc nie zatwardzajcie

Jeśli zatwardzamy serca nasze na Słowo Boże, stajemy się „katolikami-ateistami” – mówił Franciszek na porannej Mszy w Domu św. Marty.