Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-23 10:20
AC / Radio Watykańskie

Francja: pielgrzymka studentów do Chartres zawieszona

W tym roku po raz pierwszy od ponad 80 lat nie będzie pieszej pielgrzymki paryskich studentów do Chartres. Zamiast niej duszpasterze proponują młodym całonocne czuwanie w bazylice na Montmartre.

Autor/źródło: photogenica.pl/Francois Jacquemin

Zastrzegają, że pielgrzymka nie została zlikwidowana, lecz jedynie zawieszona. Odtąd nie będzie się odbywać co roku.

Inspiratorem pielgrzymki był wielki francuski poeta, konwertyta Charles Péguy. Po raz pierwszy studenci poszli w jego ślady w 1935 r. Największym powodzeniem pielgrzymki cieszyły się w latach 60. tych ubiegłego wieku, kiedy duszpasterzem akademickim w Paryżu był ks. Jean-Marie Lustiger, późniejszy arcybiskup Paryża i kardynał. Na trasę wyruszało wtedy po 12 tys. młodych. W tamtych czasach praktycznie co drugi paryski student miał za sobą pieszą pielgrzymkę do Chartres. Nie zaszkodziły jej nawet studenckie rewolty w 1968 r.

Z czasem jednak zainteresowanie pielgrzymką zaczęło słabnąć. Skrócono też jej trasę, ze 144 do 40 km. W tym roku po raz pierwszy ją odwołano, wywołując tym samym niemałą konsternację. Swego oburzenia nie ukrywa redaktor naczelny katolickiego dziennika La Croix. Nie rozumie, jak można było podjąć taką decyzję i to właśnie teraz, kiedy pielgrzymki przeżywają swój wielki renesans. Isabelle de Gaulmyn zauważa ponadto, że z pielgrzymowania do Chartres nie rezygnują francuscy tradycjonaliści. Ich pielgrzymka na Zesłanie Ducha Świętego gromadzi tam co roku 8 tys. pieszych pątników.

kb/ rv, la croix

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-23 08:32:06
miniaturka

Kard. Parolin: Unię Europejską trzeba przemyśleć na nowo

Na kilka dni przed 60. rocznicą Traktatów Rzymskich kard. Parolin przypomniał, że kiedy zawierano Traktaty, fundamentem Wspólnoty Europejskiej było wspólne dziedzictwo chrześcijańskie.
2017-03-23 09:06:41
miniaturka

Londyn: przywódcy religijni zapewniają o modlitwie za ofiary zamachu w Westminsterze

O modlitwach w intencji ofiar zamachu terrorystycznego w londyńskim Westminsterze zapewnili przedstawiciele episkopatu Anglii i Walii.
2017-03-23 09:53:54
miniaturka

Arabia Saudyjska: niewola azjatyckich chrześcijanek

Chrześcijanki z Indii, Filipin czy Nepalu, które przybywają na Półwysep Arabski, aby znaleźć pracę, głównie jako opiekunki dzieci i pomoce domowe, padają często ofiarą poważnych nadużyć.
2017-03-23 10:53:38
miniaturka

24 godziny dla Pana w archidiecezji częstochowskiej

Odpowiadając na wezwania papieża Franciszka archidiecezja częstochowska przyłącza się do światowej inicjatywy modlitewnej „24 godziny dla Pana”, która potrwa od 24 do 25 marca.
2017-03-23 11:07:29
miniaturka
play

Czym dla Ciebie jest... ewangelizacja? Internetowe rekolekcje wielkopostne [WIDEO]

Trwa III Tydzień Wielkiego Postu. Bardzo ważne pytanie: Czym dla Ciebie jest... ewangelizacja?
2017-03-23 11:08:55
miniaturka
play

Internetowe rekolekcje wielkopostne o. Remigiusza Recława SJ. "Rytualizm" - odcinek 5

Piąty odcinek internetowych rekolekcji wielkopostnych pt. „Wolność w Sercu Jezusa”, autorstwa o. Remigiusza Recława SJ nosi tytuł „Rytualizm”.