Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-03-22 08:22
AC / Przystanek Historia

Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki. Pokaz filmu

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na projekcję filmu "Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki".

Autor/źródło: Przystanek Historia

Pokazowi towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem profesora Jana Żaryna, doktora Andrzeja Sznajdera oraz księdza prałata Henryka Bartuszka, którą poprowadzi Radosław Molenda. Spotkanie odbędzie się 24 marca (piątek) o godz. 17.30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Film prezentuje osobę i dzieło wybitnego polskiego duchownego – twórcy „Ruchu Światło – Życie”. To także próba przedstawienia oryginalnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego – uważanego także za prekursora nowoczesnego duszpasterstwa w Polsce i na świecie w czasach posoborowych.

Drugą warstwą dokumentu jest prezentacja szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń i epoki, w której przyszło żyć bohaterowi – w latach stalinizmu i w czasie intensywnej walki z Kościołem w Polsce, a także w okresie pobytu ks. Franciszka na przymusowej emigracji w Niemczech. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej i Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Link do wydarzenia na Facebooku: Prorok nie umiera - ks. Franciszek Blachnicki


Aleksandra Wierzchowska
Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Warszawa, film, Franciszek Blachnicki