Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-21 23:06
Ewa Kotowska-Rasiak

Wizytacja pasterska w Kościelcu Kaliskim

Biskup kaliski Edward Janiak wizytował parafię w Kościelcu Kaliskim z najstarszą świątynią w diecezji.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Witając biskupa kaliskiego, ks. prałat Marian Andrzejewski wyraził radość, że biskup kaliski przybył do prastarej świątyni romańskiej w Kościelcu Kaliskim w przededniu 25-lecia powołania do istnienia diecezji kaliskiej. Dodał, że w głównym ołtarzu tej świątyni znajduje się obraz św. Józefa z Dzieciątkiem z XVII w. Wymienił grupy duszpasterskie działające w parafii oraz wskazał na dokonania materialne w kościele i kaplicach filialnych. - Wszystkie te działania były możliwe dzięki dużej ofiarności, zaufaniu i wsparciu modlitewnym naszych parafian. Pragnę podziękować wszystkim parafianom za tworzenie klimatu serdeczności, ofiarności i dobre serce – powiedział proboszcz parafii pw. św. Wojciecha Biskupa w Kościelcu Kaliskim.

W homilii ordynariusz diecezji kaliskiej podziękował proboszczowi, wikariuszowi i parafianom za troskę o świątynię i kaplice filialne. - Ta troska duszpasterska jest najważniejsza, bo zobaczcie ile tu pokoleń ludzi przeszło. Te mury są przesiąknięte modlitwą, ale także łzami i radością. Mamy świadomość, że wszyscy zdążamy w jednym kierunku, czy to się komuś podoba, czy nie, ale będąc tutaj chcemy zapracować na wieczność – przekonywał bp Janiak. Zwracając się do młodzieży wskazywał, że sakrament bierzmowania zobowiązuje, aby mieć odwagę bronić wiary, gdy zajdzie taka potrzeba. - Wiara jest łaską. Papież Franciszek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu w katechezie mówił, że wszystko jest łaską. My dzisiaj chcemy dziękować Panu Bogu za łaskę wiary, za to, że zostaliśmy włączeni do Kościoła. Chcemy modlić się, byście dochowali wierności Panu Bogu i byście wiarę otrzymaną przekazywali innym – mówił celebrans. Prosił o modlitwę w intencji prześladowanych za wiarę. - Chcemy pamiętać o tych, którzy oddają życie na misjach. Tyle ludzi ginie za wiarę, za przyznanie się do krzyża Chrystusowego, za posiadanie tekstów Pisma Świętego. My żyjemy w kraju wolnym, mamy przystęp do Kościoła, do sakramentów świętych, do Słowa Bożego, tylko potrzebna jest chęć i gorliwość człowieka – stwierdził biskup kaliski.

Podczas wizytacji bp Edward Janiak modlił się w kaplicach filialnych, odwiedził chorych, spotkał się z nauczycielami, członkami Rady Parafialnej i przedstawicielami grup modlitewnych.

Kościół pw. św. Wojciecha w Kościelcu Kaliskim z romańskim prezbiterium (zachowanym do dziś) pochodzi z 1. połowy XII w. Parafię erygowano przypuszczalnie w 2. połowie XII w. Obecnie parafia liczy ok. 3400 wiernych. Od 1988 r. proboszczem jest ks. prałat Marian Andrzejewski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-21 18:49:50
miniaturka

Poznań: Towarzystwo Biblijne obchodzi 200-lecie obecności w Polsce

Towarzystwo Biblijne obchodzi 200-lecie obecności w naszym kraju. Instytucja ta powstała w październiku 1816 roku.
2017-03-21 21:28:33
miniaturka

Diecezja Kaliska ma herb

Biskup kaliski Edward Janiak, 19 marca - w uroczystość św. Józefa, wydał dekret ustanawiający herb Diecezji Kaliskiej. Herb został wykonany z okazji jubileuszu 25-lecia powołania do istnienia diecezji przez papieża św. Jana Pawła II na mocy bulli „Totus Tuus Poloniae Populus”.
2017-03-21 22:09:34
miniaturka

Zmarł prof. Piotr Małoszewski - Zwierzchnik Zwierzchnictwa w Polsce OESSH

Zmarł prof. Piotr Małoszewski, który dwa tygodnie temu został zwierzchnikiem Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie. Miał 67 lat.
2017-03-21 23:35:47
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #22

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Wyzwanie #22.
2017-03-22 08:13:08
miniaturka

W Afryce nie ma debaty nad komunią dla rozwodników i poligamistów

W Afryce adhortacja Amoris laetitia nie wzbudziła debaty nad komunią dla rozwodników żyjących w nowych związkach, bo nie ma o czym dyskutować.
2017-03-22 08:28:15
miniaturka

Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki. Pokaz filmu

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na projekcję filmu "Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki".