Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-21 21:24
Ewa Kotowska-Rasiak

Diecezja Kaliska ma herb

Biskup kaliski Edward Janiak, 19 marca - w uroczystość św. Józefa, wydał dekret ustanawiający herb Diecezji Kaliskiej. Herb został wykonany z okazji jubileuszu 25-lecia powołania do istnienia diecezji przez papieża św. Jana Pawła II na mocy bulli „Totus Tuus Poloniae Populus”.

Autor/źródło: Kuria Diecezjalna w Kaliszu

- Po 25 latach, dziękując Bogu w Trójcy Jedynemu za diecezję kaliską, mając świadomość wielkich dzieł, jakie dzięki wysiłkowi duchowieństwa i wiernych dokonały się tak w dziedzinie duchowej jak i materialnej, pamiętając o chlubnym dziedzictwie wiary naszych przodków zamieszkujących na przestrzeni wieków teren diecezji i dla podkreślenia dokonanego dzieła integracji w jeden Lud Boży Kościoła Kaliskiego ustanawiam herb diecezji kaliskiej – napisał w dekrecie bp Janiak.

Pomysłodawcą wykonania herbu był biskup kaliski Edwarda Janiak wraz z kapłanami pracującymi w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. W stworzenie herbu zaangażowani byli znawcy heraldyki prof. nadzw. dr hab. Piotr Gołdyn i ks. dr Paweł Dudziński.

W herbie Diecezji Kaliskiej wykorzystano kilka ważnych atrybutów. Pozwoliły one opracować herb w następującej postaci: w tarczy gotyckiej średniowiecznej dzielonej w słup, w polu prawym błękitnym wyobrażona lilia naturalna o złotej łodydze i białych kwiatach. W polu lewym, szachowanym w barwach biało-czerwonych, ułożone złote skrzyżowane klucze. Kolor błękitny symbolizuje Matkę Bożą, zaś lilia jest w tym przypadku symbolem św. Józefa. Wizerunek wykorzystany w herbie inspirowany jest znajdującym się na obrazie św. Józefa w kaliskim sanktuarium. Z kolei pole szachowane nawiązuje do pola tarczy herbu Ziemi Kaliskiej. Ułożone na nim klucze symbolizują władzę w Kościele, którą Chrystus przekazał św. Piotrowi, swojemu następcy. Są również nawiązaniem do archidiecezji poznańskiej, z której wywodził się pierwszy ordynariusz diecezji kaliskiej. Tarczę herbową zdobią złota infuła zaopatrzona opadającymi z tyłu dwiema wstęgami (vittae) oraz krzyż procesyjny skrzyżowany z pastorałem. Wszystkie te elementy mają barwę złotą.

Herb Diecezji Kaliskiej będzie wykorzystywany we wszystkich dokumentach wydawanych przez diecezję kaliską. – Herb będzie widniał na dokumentach dla podkreślenia ich dostojeństwa i godności. Może być używany także na wszystkich elementach materialnych, które są związane z diecezją kaliską. Poza tym będzie zdobił przedmioty sakralne, które będą używane na terenie Diecezji Kaliskiej – tłumaczy ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy