Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-21 18:21
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Włoska biografia Josepha Ratzingera – Benedykta XVI

Wieloletni redaktor czasopisma Communio, założonego między innymi przez ks. Josepha Ratzingera, pisze biografię papieża-seniora.

Autor/źródło: pixabay.com

Autor biografii Benedykta XVI jest dobrym znawcą jego życia i myśli. Elio Guerriero, przez długi czas kierujący wydawnictwami katolickimi Jaca Book i Edizioni San Paolo, był ponad 20 lat redaktorem naczelnym włoskiego wydania międzynarodowego czasopisma Communio, założonego w 1972 r. przez ks. Josepha Ratzingera i kilku innych teologów. Znał się z nim osobiście już od lat 80. ub. wieku i tłumaczył wiele jego dzieł. Współpracuje też z włoskim wydaniem jego dzieł wszystkich, publikowanym w Watykanie.

Mająca się ukazać 30 sierpnia w wydawnictwie Mondadori w Mediolanie książka „Sługa Boga i ludzkości. Biografia Benedykta XVI” („Servitore di Dio e dell’umanità. La biografia di Benedetto XVI” ) ukazuje m.in. tło historyczne i środowisko, w którym zdobył formację przyszły papież, znaczenie jego badań nad Augustynem i Bonawenturą, udział w Soborze i współpracę z wielkimi teologami XX wieku. Przypomina też jego dawne już zaangażowanie w poprawę relacji chrześcijańsko-żydowskich i głębokie rozumienie licznych problemów współczesnego świata, a zwłaszcza Europy.

Na zakończenie swej obszernej biografii Benedykta XVI Elio Guerriero zamieszcza przeprowadzony z nim wywiad. Papież-senior mówi tam m.in. o okolicznościach, w jakich podjął decyzję o rezygnacji.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy