Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-21 11:46
AC / Radio Watykańskie

Moskwa: Wyrok dla zabójcy Tamary Elżbiety Jakżyny

Zabójca rosyjskiej reżyserki, autorki filmu o Papieżu Polaku Tamary Elżbiety Jakżyny, skazany został na 13 lat więzienia. Wyroki otrzymali również jego wspólnicy.

Autor/źródło: photogenica.pl

Tamara Elżbieta Jakżyna została zamordowana dwa lata temu. Jak podają dokumenty śledcze, sąsiad reżyserki po kłótni wstrzyknął jej narkotyki, potem przemocą napoił alkoholem i udusił. Następnie wywiózł ciało do podmoskiewskiego lasu i zakopał. Po zabójstwie wraz ze swoimi kompanami próbował nielegalnie sprzedać jej mieszkanie. Jeden z najbliższych współpracowników Tamary Jakżyny Igor Baranow uważa, że sąd zbyt pochopnie uznał tłumaczenie zabójcy o rzekomej zbrodni w afekcie. Zdaniem Baranowa zbrodnia była zaplanowana od dawna i jeśliby śledztwo potoczyło się tym tropem, to wyroki musiałyby być znacznie wyższe i być może objęłyby więcej osób.

Tamara Elżbieta Jakżyna, autorka wielu dokumentalnych filmów o rosyjskich kompozytorach, członek Rosyjskiej Akademii Filmowej, redaktor prowadzący dział „Polska” w periodyku „Mecenat i świat”, a pod koniec życia współpracownik Telewizji Polskiej, nakręciła film o życzliwym dla Polaków carskim prezydencie Warszawy z czasów zaborów Sokratesie Starynkiewiczu. Zwieńczeniem jej twórczości filmowej był dwuczęściowy film o św. Janie Pawle II: „Nie bój się, modlę się za ciebie” i „Papież, który nie umarł”. Drugą cześć filmu, która została zrealizowana również w wersji polskiej, nakręciła ona i wyprodukowała z własnych środków finansowych. Podziw i szacunek dla Papieża Polaka, wyrażany w jej filmach również ujmującym sposobem przedstawienia jego sylwetki, kontrastuje z ostatnią próbą pseudoartystycznego zdeprecjonowania osoby świętego Papieża przez jego rodaków w Ojczyźnie.

W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy