Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-20 22:25
rk

Bp Rakoczy: bądźmy czułymi opiekunami jak św. Józef

W kaplicy założonego przez Klub Inteligencji Katolickiej ośrodka w Cygańskim Lesie modlili się m.in. działacze KIK i seniorzy z domu dziennego pobytu.

Odpust w bielskim "Józefowie"
Autor/źródło: rk

„Bądźmy i starajmy się być czułymi opiekunami na wzór św. Józefa” – zachęcił bp senior Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. odpustowej z okazji uroczystości św. Józefa sprawowanej 20 marca w Katolickim Domu Opieki „Józefów” w Bielsku-Białej. W kaplicy założonego przez Klub Inteligencji Katolickiej ośrodka w Cygańskim Lesie modlili się m.in. działacze KIK i seniorzy z domu dziennego pobytu. 

Podczas liturgii koncelebrowanej bp Rakoczy podkreślił, że dzieło, jakim jest Katolicki Dom Opieki „Józefów” w Bielsku-Białej, to wyraz dążeń działaczy KIK, by naśladować patrona tego miejsca, św. Józefa. Duchowny zachęcając, by być opiekunami na wzór przybranego ojca Jezusa, powtórzył za papieżem Franciszkiem, że opiekować się oznacza „czuwać nad naszymi uczuciami, nad naszym sercem”

„Gdyż właśnie z serca wychodzą dobre i złe intencje: te, które budują i te, które niszczą. Niestety w tej epoce tych złych intencji jest coraz więcej. Nie powinniśmy bać się dobroci ani też czułości” – podkreślił biskup emeryt, cytując homilię papieża Franciszka z dnia, kiedy rozpoczynał swój pontyfikat, 19 marca 2013 roku.

Biskup przypomniał, że z zapisów ewangelicznych wynika, że św. Józef był człowiekiem silnym, odważnym, pracowitym. Zauważył jednocześnie, że była w nim wielka czułość. „Nie jest ona cechą człowieka słabego – wręcz przeciwnie – oznacza siłę ducha i zdolność do zwracania uwagi na bliźniego, współczucia, prawdziwej otwartości na niego, zdolność do miłości. Nie powinniśmy bać się dobroci, czułości!” – powtórzył bp Rakoczy za Ojcem Świętym Franciszkiem, zachęcając, by powierzyć św. Józefowi wszystkie problemy i troski.

„Św. Józefie ochraniaj całe nasze miasto, jego mieszkańców, młodych wiekiem i duchem, trudzących się w nim, cierpiących i umierających!” – modlił się biskup, prosząc o szczególne wstawiennictwo świętego dla bielskiej wspólnoty KIK i jej apostolskich dzieł.

Prezes bielskiego KIK-u Elżbieta Kralczyńska podkreśliła w rozmowie, że to członkowie zarządu zdecydowali, że patronem tego ośrodka będzie św. Józef. „Bardzo dobrze, że tak się stało. Czujemy pomoc tego opiekuna na każdym kroku. Szczególnie prosimy o jego wstawiennictwo, gdy mamy problemy. A tych nie brakuje” – dodała z uśmiechem.

Klub Inteligencji Katolickich powstał w Bielsku-Białej w lutym 1981 roku. Jednym z głównych zadań statutowych klubu jest praca na rzecz osób starszych. W 1998 roku Klub przejął dawny ośrodek milicji: trzyhektarowy park z secesyjną willą i dwoma budynkami gospodarczymi. Przeprowadzono gruntowny remont zdewastowanych pomieszczeń i dzięki wsparciu władz miasta zaadaptowano je do potrzeb domu opieki dziennej dla osób starszych. Korzysta z niego około 25 osób w podeszłym wieku, w większości samotnych bielszczan. Mogą uczestniczyć tu w codziennej Mszy św. i zjeść posiłki. Obok powstał dom opieki stałej dla seniorów dla 28 pensjonariuszy.

W dawnym budynku gospodarczym od 2000 roku działa także świetlica środowiskowa im. Dzieciątka Jezus dla dzieci i młodzieży.

W zabytkowej willi wyremontowanej, adaptowanej i wyposażonej dla nowych potrzeb od prawie 16 lat działa kaplica św. Józefa. Poświęcił ją w maju 2001 roku biskup Tadeusz Rakoczy.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-03-20 18:40:00
miniaturka

Kenia: zamordowano stróża kościoła w Kisumu

47-letni ojciec pięciorga dzieci George Omondi został zabity, gdy pilnował kościoła niedaleko slumsów Nyalenda w mieście Kisumu w Kenii.
2017-03-20 18:55:56
miniaturka

Watykan: milion dolarów na renowację bazylik w Ziemi Świętej

Milion dolarów przekazał Watykan na renowację bazylik Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Narodzenia Chrystusa w Betlejem.
2017-03-20 22:16:37
miniaturka

Wadowice: uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Józefa

Msza św. pod przewodnictwem biskupa Damiana Muskusa była kulminacyjnym punktem uroczystości odpustowych w wadowickim sanktuarium św. Józefa „na Górce”.
2017-03-21 06:05:41
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #21

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Wyzwanie #21.
2017-03-21 06:09:01
miniaturka
play

Dzieci z zespołem Downa uruchamiają nowy potencjał mojego serca - ks. Grzegorz Korczak

„Dzieci z zespołem Downa uruchamiają nowy potencjał mojego serca” - mówi ks. Grzegorz Korczak, łódzki egzorcysta i opiekun Katolickiej Szkoły Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych „Dzieci Światłości”.
2017-03-21 06:12:25
miniaturka
play

Ewangeliarz OP - specjalne rozważanie na Światowy Dzień Zespołu Downa

Specjalne rozważanie Ewangeliarza OP przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP na Światowy Dzień Zespołu Downa. Przypada on 21 marca każdego roku.