Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-20 08:26
AC / Radio Watykańskie

USA: kościelna krytyka budżetu prezydenta Trumpa

Ponad stu chrześcijańskich zwierzchników religijnych odniosło się krytycznie do projektu budżetu federalnego „Najpierw Ameryka” (America First), zaproponowanego przez administrację Donalda Trumpa.

Autor/źródło: pixabay

Podpisali oni list wystosowany przez katolicką Caritas Catholic Relief Services do liderów Kongresu amerykańskiego. Z krytyką spotkały się m.in. wzrost wydatków na budowę muru z Meksykiem oraz cięcia finansów na międzynarodową pomoc humanitarną. Wśród sygnatariuszy listu jest kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku, który wziął udział w inauguracji prezydenta czytając tam fragment Ewangelii.

Budżet federalny – czytamy w liście – ma decydujące znaczenie, aby zademonstrować światu amerykańskie wartości, budować przyjaźń z innymi narodami i zmniejszać zagrożenie bezpieczeństwa na całym świecie.

Autorzy listu wskazują, że niebywale ważnym jest udzielanie przez amerykański Departament Stanu międzynarodowej pomocy humanitarnej, gdyż wyciąga ona z ubóstwa niezliczoną liczbę osób i pomaga im żyć z godnością. „Jako ludzie wiary nie możemy odwracać się plecami od tych, którzy rozpaczliwie potrzebują pomocy” – napisano w liście.

Ponadto przypomniano prezydentowi, że pomoc humanitarna udzielana dotąd przez Stany Zjednoczone zmniejszyła o połowę ekstremalne ubóstwo na świecie, powstrzymała rozprzestrzenianie się chorób AIDS i Ebola, jak również przyczyniła się do ochrony wolności religijnej milionów ludzi na świecie.

Prezydencki projekt przewiduje również cięcia środków przeznaczonych na promocję sztuki i ochronę środowiska.

A. Pożywio, Chicago, USA/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-19 18:53:26
miniaturka

4. rocznica inauguracji pontyfikatu Papieża Franciszka

Mijają cztery lata od inauguracji pontyfikatu Papieża Franciszka. W uroczystej Mszy wzięło udział ok. 150 tys. ludzi, w tym 132 delegacje państwowe oraz 33 reprezentujące inne wyznania i religie.
2017-03-20 00:22:58
miniaturka

Lublin: Święcenia u braci kapucynów

"Pan idzie zawsze przed wami, dlatego idźcie śmiało tam, gdzie was pośle. Nie lękajcie się!" - zachęcał bp Antoni Pacyfik Dydycz w trakcie święceń braci kapucynów.
2017-03-20 08:06:30
miniaturka

Ojciec Święty od roku na Instagramie

19 marca zeszłego roku Papież otworzył swoje konto na Instagramie. Od tego czasu na internetowym medium społecznościowym, gdzie użytkownicy udostępniają swoje zdjęcia i filmy, ma on ponad 3,5 mln obserwujących jego profil.
2017-03-20 08:54:19
miniaturka

Franciszek: budować społeczeństwo wolne od wpływów mafii

Obowiązkiem wspólnoty chrześcijańskiej i obywatelskiej jest budowanie społeczeństwa wolnego od jakichkolwiek wpływów mafijnych. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na Dzień Pamięci o Ofiarach Mafii.
2017-03-20 09:40:46
miniaturka
play

Rebecca Kiessling: Żyję, bo prawo zabraniało aborcji. Wzruszające świadectwo [WIDEO]

Zbliżają się szczególne dni: Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia. Na Salve TV trudne, ale ważne świadectwo o tym, że każde życie ma bezcenną wartość.
2017-03-20 10:20:11
miniaturka

Watykan w ONZ: konflikty zwiększają problem niewolnictwa

„Dopóki szaleją wojny i konflikty, handel ludźmi dla wykorzystywania seksualnego, wymuszonej pracy czy podobnych przestępstw będzie wciąż kwitł”.