Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-03-20 08:26
AC / Radio Watykańskie

USA: kościelna krytyka budżetu prezydenta Trumpa

Ponad stu chrześcijańskich zwierzchników religijnych odniosło się krytycznie do projektu budżetu federalnego „Najpierw Ameryka” (America First), zaproponowanego przez administrację Donalda Trumpa.

Autor/źródło: pixabay

Podpisali oni list wystosowany przez katolicką Caritas Catholic Relief Services do liderów Kongresu amerykańskiego. Z krytyką spotkały się m.in. wzrost wydatków na budowę muru z Meksykiem oraz cięcia finansów na międzynarodową pomoc humanitarną. Wśród sygnatariuszy listu jest kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku, który wziął udział w inauguracji prezydenta czytając tam fragment Ewangelii.

Budżet federalny – czytamy w liście – ma decydujące znaczenie, aby zademonstrować światu amerykańskie wartości, budować przyjaźń z innymi narodami i zmniejszać zagrożenie bezpieczeństwa na całym świecie.

Autorzy listu wskazują, że niebywale ważnym jest udzielanie przez amerykański Departament Stanu międzynarodowej pomocy humanitarnej, gdyż wyciąga ona z ubóstwa niezliczoną liczbę osób i pomaga im żyć z godnością. „Jako ludzie wiary nie możemy odwracać się plecami od tych, którzy rozpaczliwie potrzebują pomocy” – napisano w liście.

Ponadto przypomniano prezydentowi, że pomoc humanitarna udzielana dotąd przez Stany Zjednoczone zmniejszyła o połowę ekstremalne ubóstwo na świecie, powstrzymała rozprzestrzenianie się chorób AIDS i Ebola, jak również przyczyniła się do ochrony wolności religijnej milionów ludzi na świecie.

Prezydencki projekt przewiduje również cięcia środków przeznaczonych na promocję sztuki i ochronę środowiska.

A. Pożywio, Chicago, USA/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: USA, Donald Trump, budżet