Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-11-07 13:13
jz / KAI

Warszawa: Świątynia Opatrzności Bożej gotowa do otwarcia dla wiernych

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie jest gotowa do otwarcia dla wiernych. Pierwsza Msza św. sprawowana będzie w tym miejscu w najbliższy piątek, 11 listopada, w Święto Niepodległości.

Autor/źródło: Youtube, Grzegorz Skowroński

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie jest gotowa do otwarcia dla wiernych. Pierwsza Msza św. sprawowana będzie w tym miejscu w najbliższy piątek, 11 listopada, w Święto Niepodległości. „To moment historyczny. Pokolenia oczekiwały na to wydarzenie” - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz.

Podczas spotkania z dziennikarzami w Centrum Opatrzności Bożej metropolita warszawski przypomniał, że Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie stanowi wotum za uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Podkreślił, że wielokrotnie podejmowano próby zrealizowania tego dzieła, zwłaszcza w roku 1920.

Nadzieje na powstanie świątyni przekreśliła II wojna światowa, a następnie okres komunizmu. Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ideę budowy wotum wdzięczności podjął ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp. Początkowo jednak pomysł ten nie wzbudził „wielkiego odzewu” - zauważył metropolita. Mimo to kard. Glemp rozpoczął budowę.

„Wejdziemy do świątyni w takim stanie, że można sprawować Eucharystię, a równocześnie będziemy dalej budować, upiększać, sakralizować świątynię w jej wnętrzu” - powiedział kard. Nycz.

Jak dodał, jest to moment historyczny, gdyż całe pokolenia oczekiwały na to wydarzenie, które będzie miało miejsce 11 listopada, dokładnie 225 lat po obietnicy rozpoczęcia budowy Świątyni złożonej przez Sejm Czteroletni.

Jak zauważył metropolita obecnie prawie 100 tys. osób jest w stałej łączności z Centrum Opatrzności Bożej. Modlą się oni w int. budowy, ale też wspierają ją finansowo. „Świątynia Opatrzności Bożej jest dziełem tych Polaków, którzy się zidentyfikowali z sensem tej obietnicy” - podkreślił kardynał. Dodał, że na pierwszym miejscu trzeba podziękować właśnie darczyńcom, dzięki którym to dzieło powstało.

Kard. Nycz wskazał także na aktualność idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Podkreślił, że to nie tylko wypełnienie obietnicy „Jest także coś jeszcze bardziej aktualnego. To podejście do Boga, który w swojej opatrzności działa, chce nas prowadzić” - powiedział metropolita warszawski.

Zauważył, że patrząc na współczesny świat trzeba zauważyć bardzo wiele niebezpiecznych spraw. Tymczasem - tłumaczył kardynał - nie ma innego sposobu podejścia do takich kwestii człowieka religijnego jak postawa zawierzenia. - Celem budowy Świątyni było nie tylko spełnienie obietnicy, ale także dziękczynienie i zawierzenie - wyjaśnił kard. Nycz.

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie zostanie otwarta 11 listopada, w Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą św. Koncelebrze będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, homilię zaś wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki. We Mszy św. wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej z prezydentem Andrzejem Dudą, Marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło na czele.

Aby sprostać ogromnemu zainteresowaniu i umożliwić ogromnej liczbie chętnych wzięcie udziału w otwarciu świątyni, uroczystości z tym związane zostały ujęte w Triduum Otwarcia. 12 i 13 listopada o godz. 12.00 odprawione zostaną w Świątyni Opatrzności Bożej uroczyste Msze św. z Aktami Dziękczynienia i Zawierzenia.

rl / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Świątynia Opatrzności Bożej