Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-18 18:51
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Caritas Internationalis: 20 milionom ludzi grozi śmierć głodowa

„Trzeba większej świadomości całego świata, aby zdać sobie sprawę, że ludzkość jest zagrożona. Należy reagować jak najszybciej i dać jedzenie potrzebującym, aby nie było za późno, ale także zająć się przyczynami konfliktów” – powiedział Michel Roy.

Autor/źródło: pixabay.com

Sekretarz generalny Caritas Internationalis, Michel Roy, skomentował alarmujące dane Organizacji Narodów Zjednoczonych, które mówią o 20 milionach ludzi na świecie, którzy cierpią na brak żywności. Potrzeba do końca lipca b.r. prawie 4,4 mld dolarów, aby nie umarli z głodu. Wśród najbardziej zagrożonych wymienia się mieszkańców Sudanu Południowego, Somalii, Jemenu i Nigerii. Według ONZ świat przeżywa największy kryzys humanitarny od 1945 r.

W wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR sekretarz generalny Caritas Internationalis stwierdził także, że głównymi przyczynami biedy są konflikty zbrojne i zmiany klimatyczne, a za obie odpowiada człowiek. Mówiąc o trudnościach w udzielaniu pomocy, wskazał przede wszystkim brak bezpieczeństwa, a w niektórych państwach, jak w Jemenie, nieobecność wspólnoty kościelnej. Odniósł się również do bardzo trudnej sytuacji w Sudanie Południowym, gdzie były wielkie nadzieje na zmiany, ale niestety obecnie jest tam ogromny chaos. Dodał, że bardzo ważna byłaby ewentualna wizyta Papieża w tym kraju.

Michel Roy zwrócił także uwagę na przyczyny, które jego zdaniem sprawiają, że problem głodu na świecie jest do dziś nierozwiązany. „Uważam – powiedział – że sumienie jednostek i całego społeczeństwa jest chore. Przejmujemy się sprawami, które nie mają szczególnej wagi, jak na przykład telefonami komórkowymi. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, co jest naprawdę ważne. Papież Franciszek mówi o globalnej obojętności i to jest jedno z wyzwań tego szczególnego czasu”.

Minęło już 6 lat od początku wojny w Syrii. „Kto tak naprawdę zajął się szukaniem rozwiązania tego konfliktu? – pytał sekretarz generalny Caritas Internationalis. – Rządzący i żołnierze nie mają problemu z żywnością, lekarstwami. Czy ludzie mają co jeść, czy też nie, zbytnio ich nie przejmuje” – dodał Michel Roy.

 pp/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-18 18:11:43
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #20

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Wyzwanie #20.
2017-03-18 18:16:14
miniaturka

Bolzano: beatyfikacja ojca rodziny, męczennika z rąk hitlerowców

Ojciec rodziny, który odmówił przysięgi na wierność Hitlerowi i zmarł wieziony do obozu koncentracyjnego, został wyniesiony do chwały ołtarzy w Bolzano na północy Włoch.
2017-03-18 18:34:45
miniaturka

Papież do umierającego kard. Vlka: walcz jak wilk, do końca

Powiedzcie kardynałowi, by jak wilk walczył do końca – to ostatnie słowa, jakie przekazał zmarłemu dziś byłemu Prymasowi Czech Papież Franciszek.
2017-03-19 00:19:28
miniaturka

Biegowa Droga Krzyżowa w Ostrowie Wielkopolskim

Prawie dwieście osób z całej Polski wzięło udział w II Biegowej Drodze Krzyżowej. Uczestnicy ekstremalnego przedsięwzięcia pokonali 21 km biegnąc z Ostrowa Wielkopolskiego na Golgotę do Sadowia i z powrotem.
2017-03-19 07:41:28
miniaturka

Oświęcim-Brzezinka: Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości

Ścieżkami obozowymi wśród ruin krematoriów, obok obozowych baraków, przeszło w strumieniach rzęsistego deszczu kilka tysięcy osób.
2017-03-19 07:51:40
miniaturka

Cieszyn: zawierzenie firm Bogu i Matce Bożej

Około 30 osób zawierzyło Panu Bogu i Matce Bożej w Cieszynie swoje firmy i zakłady, w których pracują.