Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-18 15:41
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: dwie ekstremalne trasy EDK w diecezji kaliskiej

Po raz pierwszy w diecezji kaliskiej tuż przed Niedzielą Palmową, w piątek 7 kwietnia, w godzinach nocnych odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup kaliski Edward Janiak.

Autor/źródło: Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Ekstremalna Droga Krzyżowa to pokonanie wybranej trasy w nocy, medytowanie i zmaganie się z własnymi słabościami. W trakcie długiej, ponad 40-kilometrowej wyprawy uczestnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Panem Bogiem. EDK to także wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory. W tym roku tematem przewodnim rozważań będzie „Droga przełomu”.

- Ekstremalna Droga Krzyżowa to wydarzenie duchowe, bo w czasie tej wędrówki, kiedy będzie nam brakowało sił, kiedy po ludzku znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia, sytuacji krytycznej wtedy szczególnie mamy otworzyć się na Pana Boga i na Jego miłość. Ta droga na pewno nie będzie łatwa. Ponad 40 km pójdziemy w nocy lasami, łąkami, pewnie będzie zimno, trzeba będzie zachować milczenie i to wszystko w jakiś sposób pozwoli zrozumieć to, co Pan Jezus musiał przeżywać, kiedy dźwigał ciężki krzyż na Golgotę. Celem EDK jest spotkanie z Panem Bogiem – powiedział KAI ks. Mateusz Puchała, koordynator trasy kaliskiej.

W diecezji kaliskiej zaproponowano dwie ekstremalne trasy. Pierwsza z nich nazwana trasą św. Józefa, licząca 42 km, będzie prowadziła z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu do kościoła Narodzenia NMP w Kotłowie. Uczestnicy drugiej trasy bł. Edmunda Bojanowskiego rozpoczynającej i kończącej się w kościele Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie będą mieli do pokonania 41 km. EDK w Kaliszu rozpocznie się Mszą św. o godz. 19.00 w kaliskiej bazylice, natomiast w Pleszewie Eucharystię w kościele Najświętszego Zbawiciela zaplanowano na godz. 20.00. Przewidziano także adorację Najświętszego Sakramentu oraz indywidualne błogosławieństwo osób wyruszających na EDK. Koordynatorem trasy kaliskiej jest ks. Mateusz Puchała, redaktor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, a osobą odpowiedzialną za trasę pleszewską jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej.

Uczestnicy sami przygotowują sobie drewniany krzyż, który niosą w trakcie trwania EDK. Dodatkowo każdy uczestnik musi być wyposażony w odblaskową kamizelę oraz czołową latarkę.

Zapisy odbywają przez internet na stronie www.edk.org.pl. Tam też można znaleźć więcej informacji na temat Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy