Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-18 13:51
S. Zielińska / KAI

Kalwaria Zebrzydowska: pielgrzymka pokutna kapłanów archidiecezji krakowskiej

Nabożeństwem pokutnym przed Najświętszym Sakramentem rozpoczął się dzień modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii, który 18 marca odbywa się w archidiecezji krakowskiej.

Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Autor/źródło: Tomasz Bienias, https://commons.wikimedia.org, licencja: CC BY 3.0

Modlitwy odbywają się podczas pielgrzymki pokutnej kapłanów archidiecezji krakowskiej do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tegoroczna pielgrzymka kapłanów archidiecezji krakowskiej odbywa się w roku 100-lecia objawień fatimskich oraz w czasie Wielkiego Postu, co jest istotne ze względu na pasyjno-maryjny charaker sanktuarium. Pielgrzymka stanowi także wyraźne nawiązanie do czasów, gdy metropolitą krakowskim był Karol Wojtyła, który często odwiedzał to miejsce i zapraszał do niego księży, nazywając je ''rodzinnym domem''.

-Gromadzimy się w sanktuarium w tym czasie wielkiego postu, w czasie pokuty, modlitwy i pełnienia uczynków miłosierdzia, ale także w czasie kiedy chcemy pokutować za własne grzechy i również za grzechy kapłanów, którzy skrzywdzili dzieci, nieletnich co jest wielką raną Kościoła – powiedział do zgromadzonych w sanktuarium księży abp Marek Jędraszewski. - Chcemy tę liturgię dziejów, to nasz czuwanie przeżyć razem z Matką Bożą Kalwaryjską, tak bardzo czczoną przez św. Jana Pawła II Wielkiego – dodał hierarcha.

Abp Marek Jędraszewski przytoczył także słowa modlitwy Jana Pawła II, którą wypowiedział w sanktuarium, podczas swojej ostatniej wizyty w 2002 roku, prosząc Matkę Bożą: „(...) Biskupom wypraszaj światło Ducha Świętego, aby prowadzili ten Kościół jedną i prostą drogą do bram królestwa Twojego Syna. Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska wypraszaj i mnie siłę ciała i ducha, abym wypełnił do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały. Tobie oddaje wszystkie owoce mego życia i posługi, Tobie zawierzam losy Kościoła, Tobie polecam mój naród”.

- Życzę, aby ten czas modlitwy i refleksji stał się dla każdego z nas czasem błogosławionym, prawdziwą liturgią dziejów osobistych i dziejów naszego krakowskiego Kościoła – podkreślił arcybiskup.

Pielgrzymka pokutna kapłanów archidiecezji krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się nabożeństwem pokutnym przed Najświętszym Sakramentem, w które włączona była modlitwa w intencji ofiar pedofilii. Nabożeństwo poprowadził bp Jan Zając.

Następnie kapłani wysłuchają konferencji o aktualności objawień fatimskich. Prelekcję wygłosi ks. Krzysztof Czapla SAC z Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem. Uczestnicy spotkania uczestniczyć będą również w Mszy św., której będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej nazywane jest „polską Jerozolimą”. Miejsce to należy do najczęściej uczęszczanych polskich miejsc pielgrzymkowych. Stanowi ono również jedno z najważniejszych miejsc modlitw przebłagalnych oraz pielgrzymek pokutnych w archidiecezji krakowskiej. Obok sanktuarium znajdują się dróżki kalwaryjskie, które licznie przemieżają pątnicy zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, gdy odprawiane są nabożeństwa drogi krzyżowej.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII wieku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela – wojewody krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego.

Kalwaria Zebrzydowska była ulubionym miejscem modlitwy św. Jana Pawła II. Od najmłodszych lat Karol Wojtyła przybywał tu ze swoim ojcem z pobliskich Wadowic. Pielgrzymował również jako kapłan i arcybiskup, a także dwukrotnie jako papież.

W ubiegłym roku sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad 2 mln pielgrzymów z całego świata.

led / Kalwaria Zebrzydowska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-18 12:25:13
miniaturka

Akcja "Łomża piecze ciasta dla Krystiana"

Już jutro (19.03) od godziny 12 do 20 w Hali im. Olimijczyków Polskich w Łomży (woj. podlaskim) będzie można pomóc 14-letniemu Krystianowi chorującemu na białaczkę.W programie mnóstwo atrakcji.
2017-03-18 12:59:06
miniaturka

Praga: zmarł kard. Miloslav Vlk

Dziś rano zmarł w Pradze w wieku 84 lat emerytowany arcybiskup stolicy Czech, kard. Miloslav Vlk – poinformował jego następca metropolita praski, kard. Dominik Duka OP.
2017-03-18 13:14:25
miniaturka

Kard. Dziwisz w Betlejem: Jezus dzierży losy świata i los każdego z nas

Chcemy uczynić wszystko, aby nurt odrzucenia Chrystusa nie zdominował naszej cywilizacji, naszej kultury, życia następnych pokoleń – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., której przewodniczył w piątek w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem.
2017-03-18 14:46:25
miniaturka
play

„Pragnę... mieć” - rekolekcje wielkopostne z ks. Krzysztofem Kralką SAC [VIDEO #3]

Zobacz kolejny odcinek rekolekcji wielkopostnych z ks. Krzysztofem Kralką SAC, założycielem wspólnoty „Przyjaciele Oblubieńca” i dyrektorem Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.
2017-03-18 15:07:24
miniaturka

Sympozjum charytatywne dla Krzysztofa Broszkiewicza

Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w dniu 31 marca 2017r. organizuje sympozjum charytatywne na rzecz Krzysztofa Broszkiewicza.
2017-03-18 15:44:30
miniaturka

Kalisz: dwie ekstremalne trasy EDK w diecezji kaliskiej

Po raz pierwszy w diecezji kaliskiej tuż przed Niedzielą Palmową, w piątek 7 kwietnia, w godzinach nocnych odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup kaliski Edward Janiak.