Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-18 08:07
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Brazylia: zebranie odpowiedzialnych za sanktuaria w całym kraju

8 marca w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Caeté w brazylijskim stanie Minas Gerais rozpoczęło się 22. krajowe zebranie odpowiedzialnych za sanktuaria.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Caeté
Autor/źródło: HVL, https://commons.wikimedia.org, licencja: CC BY 3.0

W zebraniu odpowiedzialnych za sanktuaria bierze udział 120 rektorów przybyłych z różnych stron Brazylii. Skierowane do nich konferencje skoncentrowane są na dwóch zasadniczych tematach: sanktuarium jako „miejsce modlitwy i kultury w posłudze ubogim” oraz jako „miejsce wymiany i współpracy w służbie Kościołowi”.

Problematyka poruszana podczas zebrania winna pomóc rektorom w dyskusji nad rolą, jaką sanktuaria spełniają w misji ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii.

Ks. Fernando César do Nascimento – kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Caeté podkreśla, że sanktuaria pomagają w „leczeniu zranień” społeczeństwa, mającego w zwyczaju udawać się do świątyń katolickich, kiedy doświadcza niepokoju wnoszonego przez współczesny świat.

„Wiele osób przybywa do sanktuariów z głębokimi ranami w swoim wnętrzu i sanktuaria stają się dla nich „balsamem” pomagającym leczyć te zranienia, przywracając im sens życia. Dlatego, że przy tylu zmianach tej epoki, z szerzącym się permisywizmem dzisiejszego świata, staje się wyraźnym coraz bardziej to, że kto nie ma Boga, nie ma niczego” – podkreśla ks. Nascimento.

Wielki napływ pielgrzymów do licznych sanktuariów rozsianych po całej Brazylii, a wśród nich maryjne sanktuarium narodowe w Aparecidzie, do którego rocznie przybywa ponad 12 milionów wiernych, stają się również miejscami zbliżającymi ludzi do siebie, wzbudzając w nich pragnienie życia wspólnotowego.

Aktualnie wielkim wkładem sanktuariów jest to, że umożliwiają osobom wzbudzenie w sobie potrzeby bycia z innymi i doświadczania wspólnoty, w przeciwieństwie do mentalności współczesnego świata promującego indywidualizm i zamykanie się człowieka w sobie samym.

ks. Z. Malczewski, Brazylia / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-17 18:01:05
miniaturka

Kaznodzieja papieski: chrześcijanie szczęśliwi chociaż zabijani

Duch Święty wprowadza nas w tajemnicę bóstwa Chrystusa. Kaznodzieja Domu Papieskiego mówił dziś o tym w piątkowym rozważaniu wielkopostnym, wygłoszonym dla Papieża i jego współpracowników z Kurii Rzymskiej.
2017-03-17 20:32:28
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #18

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Wyzwanie #18.
2017-03-17 21:34:09
miniaturka

Bp Napierała: uważajcie na małżeństwo, rodzinę i ojcostwo

- Św. Józef woła: uważajcie na rodzinę, uważajcie na małżeństwo, uważajcie na ojcostwo, bo to są fundamentalne wartości – mówił bp Stanisław Napierała w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kępnie.
2017-03-18 08:35:05
miniaturka

Franciszek spowiadał wiernych

Bazylika św. Piotra zamieniła się dziś w wielki konfesjonał. Po południu Papież przewodniczył w niej liturgii pokutnej z indywidualną spowiedzią sakramentalną. Wśród 92 spowiedników był też sam Ojciec Święty.
2017-03-18 08:52:31
miniaturka
play

Czym dla Ciebie jest... wiara? Internetowe rekolekcje wielkopostne [WIDEO]

W kolejny dzień Wielkiego Postu ważne pytanie: Czym dla Ciebie jest... wiara?
2017-03-18 09:29:22
miniaturka

#8dzientygodnia - III Niedziela Wielkiego Postu

O niezwykłym spotkaniu przy studni, które - o dziwo! - może zmienić Twój dzień opowiadają: ks. Paweł Podeszwa - profesor WT UAM oraz kl. Marcin Małecki - rok I gnieźnieńskiego seminarium duchownego.