Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-17 18:40
ek / Radio Watykańskie

Kaznodzieja papieski: chrześcijanie szczęśliwi chociaż zabijani

Duch Święty wprowadza nas w tajemnicę bóstwa Chrystusa. Kaznodzieja Domu Papieskiego mówił dziś o tym w piątkowym rozważaniu wielkopostnym, wygłoszonym dla Papieża i jego współpracowników z Kurii Rzymskiej.

o. Raniero Cantalamessa OFM Cap,
Autor/źródło: youtube

Rozważanie odbyło się w watykańskiej kaplicy Redemptoris Mater.

Cytując słowa św. Jana Ewangelisty o Chrystusie: „W Nim było życie, a życie było światłością ludzi” (J 1, 4), o. Raniero Cantalamessa OFM Cap wspomniał rozpowszechniony już w starożytności chrześcijańskiej emblemat, złożony z greckich słów „Fos-Zoè” – „Światło-Życie”, wpisanych w znak krzyża. Ten symbol znany jest dziś w Polsce zwłaszcza dzięki Ruchowi „Światło-Życie”. „Czegoż bardziej pragnie człowiek, jak nie tych dwóch rzeczy: światła i życia?” –pytał retorycznie papieski kaznodzieja. A na zakończenie wielkopostnego kazania przytoczył słowa Jezusa: „Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie” (Łk 10, 23).

„Jeśli nie zastanowiliśmy się nigdy poważnie nad tym, jakie mamy szczęście my, którzy wierzymy w Chrystusa, może jest teraz okazja, by to zrobić. Dlaczego «szczęśliwi», skoro chrześcijanie z pewnością nie mają więcej powodów niż inni, żeby cieszyć się na tym świecie? A nawet w wielu regionach Ziemi stale są narażeni na śmierć ze względu na swoją wiarę w Chrystusa? Odpowiedź daje nam On sam: «Ponieważ widzicie!». Ponieważ znacie sens życia i śmierci, ponieważ «wasze jest królestwo niebieskie». «Wasze» nie jako «należące do was i do nikogo innego», bo wiemy, że królestwo niebieskie w sensie eschatologicznym jest szersze niż Kościół, ale «wasze» dlatego, że już je macie, posiadacie jego prymicje. Wy – mówi Chrystus – macie Mnie, który jestem królestwem” – powiedział o. Cantalamessa.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-17 15:56:08
miniaturka

Papież do spowiedników: modlitwa, rozeznawanie, ewangelizacja

Papież Franciszek w przemówieniu do uczestników watykańskiego kursu forum wewnętrznego dla spowiedników wskazał na trzy cechy, jakimi powinien odznaczać się dobry spowiednik.
2017-03-17 16:24:51
miniaturka

Irlandia: wezwanie do pamięci o migrantach w dzień św. Patryka

Abp Eamon Martin w swoim przesłaniu z okazji święta patrona Irlandii św. Patryka zachęca do pamięci o migrantach.
2017-03-17 17:45:14
miniaturka

Indie: Kościół ustanowił Krajowy Dzień Młodzieży

Pierwsza niedziela sierpnia będzie co roku w Indiach Krajowym Dniem Młodzieży. Decyzję w tej sprawie podjął tamtejszy episkopat wskazując, że trzeba bardziej zaaktywizować młodych w Kościele.
2017-03-17 20:32:28
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #18

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Wyzwanie #18.
2017-03-17 21:34:09
miniaturka

Bp Napierała: uważajcie na małżeństwo, rodzinę i ojcostwo

- Św. Józef woła: uważajcie na rodzinę, uważajcie na małżeństwo, uważajcie na ojcostwo, bo to są fundamentalne wartości – mówił bp Stanisław Napierała w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kępnie.
2017-03-18 08:13:01
miniaturka

Brazylia: zebranie odpowiedzialnych za sanktuaria w całym kraju

8 marca w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Caeté w brazylijskim stanie Minas Gerais rozpoczęło się 22. krajowe zebranie odpowiedzialnych za sanktuaria.