Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-17 11:18
AC / Radio Watykańskie

Ksiądz a dziecko - temat podjęty przez kwartalnik poświęcony formacji kapłańskiej

Kontrowersyjny temat „Ksiądz a dziecko” podjęli redaktorzy pisma „Pastores”, kwartalnika poświęconego formacji kapłańskiej.

Autor/źródło: rubberball/photogenica.pl

„Zaproponowany tytuł kolejnego numeru kwartalnika nawiązuje do jednej ze sfer relacji duchownych najbardziej dziś opisywanych i ukazywanych w mediach. W znacznej mierze dotyczą one dramatycznie zaprzepaszczonych więzi z dziećmi, a wręcz przestępstw, jakich dopuścili się duchowni w ostatnich dziesięcioleciach” – piszą członkowie redakcji we wstępie do numeru.

Pismo zawiera między innymi wywiad z Józefem Augustynem SJ, dotyczący nadużyć seksualnych wobec osób niepełnoletnich w Kościele. Rozmówca wskazuje, że problemy te pojawiają się już od dawna, lecz dziś dopiero zaczęły być nagłaśniane. Należy realnie wspierać ofiary takich zachowań, a sprawców faktycznie karać – nie zaś jedynie przenosić na inną placówkę. Augustyn wskazuje także na błędy wizerunkowe, jakie popełniano w obliczu wybuchu skandali pedofilskich. Jednocześnie trzeba pamiętać, by nie wpadać w myślenie w kluczu odpowiedzialności zbiorowej. Kto ma czyste sumienie, nie powinien z powodu medialnego zastraszenia unikać teraz kontaktu z dziećmi.

„Pastores” nie ogranicza się jednak do tego kontrowersyjnego aspektu tematu „Ksiądz a dziecko”. Autorzy przyglądają się zagadnieniu dzieciństwa w perspektywie biblijnej, wychowawczej i pastoralnej. Biblista ks. Haręzga pokazuje ewangeliczny wzorzec dziecięctwa Bożego, pedagog R. Skrzyniarz przedstawia wzorce wielkich świętych wychowawców z historii Kościoła, zaś znany duszpasterz D. Chmielewski SDB odpowiada na pytanie o ewentualne duchowe zagrożenia związane z posyłaniem dziecka na naukę sztuk walki. Oprócz tego na łamach „Pastores” pojawiają się między innymi: Janusz Wardak – ojciec dziesięciorga dzieci, amerykański apologeta P. Kreeft, a także kardynał Robert Sarah.

M. Walczak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-17 10:12:29
miniaturka
play

Czym dla Ciebie jest... miłość? Internetowe rekolekcje wielkopostne [WIDEO]

Dziś bardzo ważne pytanie: Czym dla Ciebie jest... miłość? I proponowane zadanie: przypomnieć tym, którzy są najbliżej, jak bardzo się ich kocha.
2017-03-17 10:37:03
miniaturka

Bp Janiak: 25-lecie diecezji kaliskiej

Biskup Edward Janiak podziękował duchowieństwu i wiernym za trud budowania Kościoła diecezjalnego.
2017-03-17 11:02:26
miniaturka

Koncert portugalskiego duetu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży

1 kwietnia o godzinie 18.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży (woj.podlaskim) odbędzie się koncert portugalskiego duetu.Wystąpią: Sara Serpa i  André Matos.
2017-03-17 12:17:01
miniaturka

Abp Polak: Prymas ważnym, a czasem jedynym zwornikiem jedności Polski

Faktem jest, że żaden z biskupów w Europie nie miał podobnych prerogatyw do tych jakie posiadał Prymas Polski - mówi KAI abp Wojciech Polak w wywiadzie poprzedzającym obchody 600-lecia Prymasostwa.
2017-03-17 12:42:41
miniaturka

Min. Rafalska: państwo polskie chce budować mocną politykę rodzinną

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie minister rodziny, pracy i polityki społecznej uczestniczy w Międzynarodowym Kongresie Rodziny. Trzydniowe wydarzenie odbywa się pod hasłem „Budowanie więzi w małżeństwie i rodzinie”.
2017-03-17 13:22:02
miniaturka

Legnica: codzienna modlitwa w intencji życia i pokoju na świecie

W Legnicy trwa modlitewny szturm do nieba. Przez cały Wielki Post, codziennie o godz. 15.00, przed pomnikiem św. Jana Pawła II trwa modlitwa w intencji życia i pokoju na świecie.