Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-16 12:43
S. Zielińska / KAI

MSWiA: można składać wnioski o dotacje z Funduszu Kościelnego

Od 15 marca parafie, diecezje, metropolie, a także pozostałe kościelne osoby prawne, mogą składać wnioski o przyznanie dotacji z Funduszu Kościelnego na 2017 r.

Autor/źródło: pixabay.com

Pieniądze z Funduszu Kościelnego pozwolą m.in. na remonty zabytkowych obiektów i prowadzenie działalności charytatywnej - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Fundusz Kościelny został powołany w 1950 roku i działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, które mają w naszym kraju uregulowany status prawny. Od 15 marca do 28 kwietnia wszystkie kościelne osoby prawne, do których należą m.in. parafie, diecezje, czy Caritas, mogą wnioskować do MSWiA o przyznanie dotacji na określone cele związane z ich działalnością.

Wymienione organizacje będą mogły przeznaczyć środki na konserwację i remonty zabytkowych obiektów sakralnych i kościelnych – np. remonty dachów, ścian i elewacji, czy prace związane z instalacjami wodnymi i elektrycznymi. Z Funduszu Kościelnego nie finansuje się jednak prac dotyczących otoczenia tych obiektów, np. chodników i trawników.

Ponadto dotacje będą mogły zostać przeznaczone na wspomaganie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej, która obejmuje m.in. prowadzenie zakładów dla sierot, starców, samotnych matek, szpitali i zakładów leczniczych, a także żłobków i schronisk – dzięki funduszom będą możliwe np. remonty pomieszczeń, w których działają te instytucje.

Pieniądze mogą być także przekazywane na pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, epidemii i ofiarom wojennym, a także na krzewienie idei pomocy bliźnim. W ustawie budżetowej na 2017 r. na dotacje z Funduszu Kościelnego zabezpieczono kwotę 10 mln zł.

Łącznie na Fundusz Kościelny w 2017 r. przeznaczono z budżetu państwa 133 mln 230 tys. zł: 123 mln 230 tys. zł na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne osób duchownych oraz 10 mln zł na wsparcie Kościołów i innych związków wyznaniowych (konserwacja remonty obiektów sakralnych o wartości zabytkowej i wspomaganie działalności opiekuńczo-wychowawczej) - dowiedziała się KAI w Departamencie Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA.

Wnioski o dotacje, które wpłyną do MSWiA, będą rozpatrywane przez specjalną komisję. Szczegółowe informacje dotyczące zasad postępowania podczas udzielenia dotacji na 2017 r., w tym także wzór wniosku, dostępne są w serwisie BIP MSWiA (na stronie https://bip.mswia.gov.pl).

mswia.gov.pl, lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-16 11:58:16
miniaturka

Pobiegną dla osób bez domu!

Rekordowa jak dotąd liczba – 93 sportowców – pobiegnie dla osób bezdomnych, dając tym samym znak, że wraz z końcem zimy wcale nie kończą się trudności osób bez domu.
2017-03-16 12:03:35
miniaturka

Marsze dla Życia i Rodziny w Diecezji Łomżyńskiej

25 marca będzie obchodzona Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.To również Dzień Świętości Życia. W związku z tym w odbędą się liczne Marsze dla Życia i Rodziny w Diecezji Łomżyńskiej pod hasłem:,,Wybierajcie więc życie abyście żyli wy i wasze potomstwo"(Pwt19,18).
2017-03-16 12:14:55
miniaturka

Norwegia: dziennikarce zabroniono nosić w pracy krzyżyk

Znanej norweskiej dziennikarce telewizyjnej Siv Kristin Saellmann zabroniono nosić w pracy krzyżyk. „Prezenterzy telewizyjni muszą być neutralni” – uzasadnił decyzję dyrektor wiadomości.
2017-03-16 13:31:02
miniaturka

Prymas Wyszyński wobec peerelowskiej opozycji. Sympozjum na UKSW

„Stefan Wyszyński wobec oporu społecznego i opozycji 1945-1981” to temat ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie się 3 kwietnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
2017-03-16 14:03:45
miniaturka

Jutro wspomnienie św. Patryka – wielkiego Europejczyka i patrona Irlandii

17 marca Kościół powszechny wspomina w liturgii św. Patryka, niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii. Dzień św. Patryka jest w Irlandii i wszędzie, gdzie żyją Irlandczycy wielkim świętem religijnym i narodowym.
2017-03-16 14:30:23
miniaturka

Diecezja radomska świętuje 25 lat istnienia

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył Mszy świętej z okazji 25-lecia istnienia diecezji radomskiej. Uroczystość odbędzie się 25 marca w radomskiej katedrze.